Parujące szyby - Uszkodzona nagrzewnica ?

08 Lut 2015, 19:50

Witam,od jakiegoś czasu mam problem z moim autem - Audi A3 8L 1.8t 98r. Auto mam od dwóch miesięcy i już podczas jazdy próbnej z poprzednim włascicielem w aucie czuć było dziwny zapach , taki ze mnie znawca i naiwniak ,ze dalem sobie wcisnac iz jest to prawdopodobnie zagrzybiona klima. Nic z tych rzeczy, klime odgrzybiłem ,wyminilem filtr kabinowy i nic.
PS.Mam climatronic
W aucie po wlaczeniu nawiewu czuc dziwny zapach(nie wiem do czego to porownac) , szyby strasznie paruja ,az sie odechciewa jezdzic autkiem. Nawet jak samochod stoi cala noc(niestety na dworze) to rano czesto mam zaparowane od srodka szyby,czesto zamarzaja (tak jakby ta wilgoc sie nie ulatniala z auta).
Podejrzewam iż jest to nagrzewnica,a Wy jak myslicie ?
Jeśli to nagrzewnica to jakie beda koszty naprawy ?
Podłoga raczej nigdzie nie jest mokra ,jedynie tylne siedzenie wydaje sie troszke wilgotne w jednym miejscu ,ale to na pewno nie przez to szyby paruja... ( podnioslem siedzonko i pod spodem jest sucho)
Z góry dzieki za pomoc
Dodam ,że ta nagrzewnica dobrze grzeje i leci cieple powietrze .Filtr kabinowy jest suchy
Bartek4012
Nowicjusz
 
Posty: 33
Auto: Brak

08 Lut 2015, 20:42

a nie masz włączonego obiegu wewnętrznego??
daj na pobór z zewnątrz, dobrze wygrzej autko i nie włączaj bez potrzeby obiegu zamkniętego :wink:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

08 Lut 2015, 20:50

Prawdopodobnie jest to zapach wilgoci. Czasem da się go poczuć w lato, po wyłączeniu klimy i wtedy szyby też parują. A czasami czuć go zaraz po włączeniu klimy, przez dwie, trzy sekundy, szyby parują, a po chwili para z szyb ustępuje, jak zaczyna działać klima - klima nie działa od razu po jej włączeniu, tylko trwa to kilka sekund, zanim kompresor schłodzi powietrze. Obecnie klima mało kiedy się włacza, bo jest zimno. Stąd ten zapach, bo klima zapewne włączy się na kilka sekund i od razu wyłącza.
A to, że szyby są zaparowane, to o obecnej porze roku normalka - w nocy lekki mrozik ( zalezy w jakim rejonie mieszkasz ), a z rana, jak słoneczko ogrzeje szyby, to w samochodzie robi się róznica temperatur i szyby są zaparowan. A że klima nie chce się włączyć z powodu temperatury, to ciężko jest je odparować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Lut 2015, 20:56

Fajnie wyjasniles , czyli z twojej wypowiedzi moge wywnioskowac jedynie ,ze to przez brak dzialajacej klimy w zime ? Faktyczie klima wlacza sie bardzo rzadko i tylko na chwile.Obieg wewnętrzny jest wyłączony , zawsze jak odpalam silnik to ustawiam na klimatroniku nawiew na szybe , klimy wlaczyc zazwyczaj nie moge bo jest za zimno...
Czyli to raczej nie nagrzewnica ?
Bartek4012
Nowicjusz
 
Posty: 33
Auto: Brak

08 Lut 2015, 21:00

Bartek4012 napisał(a):Czyli to raczej nie nagrzewnica ?

Gdyby to była nagrzewnica, to ubywałoby ci płynu ze zbiorniczka. A jeżeli płynu nie ubywa, to proponuję przeczekać do wiosny, aż klima zacznie działać. Wówczas zobaczymy, czy prblem zniknie. A powinien.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Lut 2015, 21:05

Przez te 2 miesiace zrobilem dopiero 500km (szkola itd ,nawet nie ma czasu zeby pojezdzic + parujace szyby = brak checi do jazdy) , ale plynu chlodniczego raczej nie ubylo...
Jednak najbardziej dziwi mnie to ,że te szyby strasznie parują jak w samochodzie siedzi kilka osob i silnik jest wylaczony. Wtedy to poprostu scieram co 5min wode z szyb bo nic nie widac :D
I nawet jesli uchyle szyby to nie widac roznicy...
Bartek4012
Nowicjusz
 
Posty: 33
Auto: Brak

08 Lut 2015, 21:12

Bartek4012 napisał(a):Jednak najbardziej dziwi mnie to ,że te szyby strasznie parują jak w samochodzie siedzi kilka osob i silnik jest wylaczony. Wtedy to poprostu scieram co 5min wode z szyb bo nic nie widac
I nawet jesli uchyle szyby to nie widac roznicy.

To akurat też nic dziwnego - każda osoba siedząca w samochodzie wydziela parę - z ubrań, z ust, z butów itd. Osoby te również nagrzewają wnętrze auta swoją temperaturą - człowiek ma około 37 stopni, a w aucie jest ile podczas tego siedzenia? Jest róznica temperatury czy nie? Dodatkowo dmuchawa nie pracuje, więc nie ma recyklulacji powietrza. A uchylone szyby napewno nie pomogą. Nawet jakbyś całe drzwi otworzył, to też przez klika pierwszych minut nic nie pomoże. Nawet jak jest zimny silnik i włączona dmuchawa, to szyby też zaczną parować, bo w środku samochodu jest inna temp. a z dmuchawy leci powietrze o innej temp.
Nawet w lato czasami się tak dziej podczas korzystania z klimy - po zakończonej jeździe z włączoną klimą, wyłaczasz silnik i idziesz do sklepy. A słońce praży. Przychodzisz po kilku minutach, właczasz silnik, klimę, a tu szyby zaczynają parować...Dopiero po kilkunastu sekundach para zaczyna ustępować. Albo podczas dłuższej jazdy z włączoną klimą, na wysokości wycieraczek szyby od zewnątrz pokrywają się rosą.
Poprostu różnica temperatur.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Mar 2015, 15:21

Przy tego typu problemach najlepiej zgłosić się do sprawdzonych fachowcow, ja mam bardzo dobre doświadczenia [...], mysle ze przy opisywanych przez ciebie problemie tez powinni pomoc
motospec
Nowicjusz
 
Posty: 32
Auto: KIA Ceed

23 Lis 2015, 14:58

Witam. Po niecałym roku chciałbym odświeżyć temat. Jako ,że znowu przyszły niskie temperatury problem parujących szyb powrócił. Nagrzewnica nadal nie przecieka,bo żadnych ubytków płynu chłodniczego nie zauważyłem(przynajmniej takich widocznych na rzut oka),ostatnio rozebrałem wentylator i tam też nie ma żadnych oznak płynu,jest poprostu sucho. Silnik obiegu zamkniętego/otwartego był zepsuty więc go wyciągnałem i zostawiłem auto z stale włączonym obiegiem otwartym. Co NAJWAŻNIEJSZE- w aucie czasem przez chwile czuć zapach płynu chłodniczego,ale ten sam zapach niejedonkrotnie poczułem latem gdy silnik się rozgrzał i NAWIEW BYŁ ZUPEŁNIE WYŁĄCZONY,więc naprawdę jest to dla mnie mylące - Jak myślcie to jest nagrzewnica ? Bo ja już zgłupiałem totalnie... Ostatnio nawet wlałem z 100ml uszczelniacza do chłodnic Prestone ,ale to też nie pomogło. Macie jakieś pomysły ? PS. Filtr kabinowy wymianiany rok temu,jest suchy,woda do niego nie przecieka,podszybie też uszczelniłem
I Panowie bądźmy szczerzy - ja rozumiem ,że na zewnątrz jest zimno ,para jest czymś naturalnym ,ale mam też drugie auto , gdzie po włączeniu ogrzewania wszelka para znika....a w Audi to jest poprostu zmora,z która nie moge nic zrobic...
Bartek4012
Nowicjusz
 
Posty: 33
Auto: Brak

23 Lis 2015, 19:33

Skoro masz drugie auto i tam nie ma problemu, to zwróć uwagę, czy przy obecnych tempertaurach w obu samochodach włacza się klima. W niektórych można ją włączyć, lub włącza się nawet automatycznie celem odparowania szyb, nawet jak jest kilka stopni poniżej zera, a w niektórych nie można jej włączyć już przy 5 stopniach na plusie. Wszystko zalezy od auta.
Sprawdzając czy klima się włacza, nie patrz na panel sterowania i kontrolki - najpewniejszym sposobem jest poprostu spojrzeć na sprężarkę czy się zasprzęgliła i na wentylator chłodnicy - po włączeniu klimy, włącza się wentylator chłodnicy.
U mnie tak jest, że np. w Jeepie jeszcze nigdy mi szyby nie zaparowały, a w Nubirce teraz się zaczynają parować jak auto jest zimne i się uruchomi silnik. Różnica jest właśnie taka, że w Jeepie włącza się klima, mimo, że dzisiaj było -1 rano, a w Nubirce niestety klima się już nie właczyła i córze szyby zaparowały :) i musiała machać gąbką :D A ojciec kulturalnie odjechał z parkingu jak ona jeszcze machał. Też jej pomachałem :D
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Lis 2015, 20:01

Każde auto oprócz nawiewu posiada tzw. kratkę wywiewu. Znajduje się czy to na tylnej ścianie w misce koła zapasowego , czy w dolnej części tylnego błotnika albo w innej części. Spotkałem się z upychaniem tam jakiś gratów szczelnie zakrywające przepływ powietrza. Pamiętam nowe Toledo gdzie fabryka założyła wywiew odwrotnie. Tam jest klapka pozwalająca na opuszczenie powietrza z kabiny , a w drugą stronę nie. Sprawdż , być może nie masz przewiewu i stąd Twoje problemy.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4727
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna