Pierwsze auto za ~12 tys. zł

07 Maj 2014, 19:27

Witam, jako że niedługo wakacje, dużo młodych wyjeżdża do pracy, więc ja tak samo, a po powrocie chciałbym kupić swój pierwszy własny samochód. I tu pytanie - co wybrać? Widziałem już dużo interesujących modeli, ale że specjalistą w dziedzinie motoryzacji nie jestem, wolę dowiedzieć się czegoś od bardziej doświadczonych użytkowników samochodów. Moją uwagę zwróciły:
Opel Astra II Bertone 2,2 diesel
Opel Astra II hatchbag 2,0 diesel, 101 km
Opel Astra I, hatchbag
Ford Focus 1, hatchbag 1,8 diesel, 115 km
Ford Mondeo 3, hatchbag, 2,0 diesel, 130 km
Fiat Stilo, hatchbag, 1,9 diesel 115/140 km (Abarth)


I pytanie do Was, co wybrać ? Astrę 1 wrzuciłem z sentymentu, wujek miał taką, która miała być moja, ale mu ukradli i spalili :angry: Wszystkie autka mi się podobają, można je znaleźć za te pieniądze (jest to budżet na sam samochód, bez rejestracji, przeglądu, OC, ewentualnego sprowadzenia). Wiadomo, że zależy mi na ekonomiczności auta, bezawaryjności, możliwości wykorzystania mocy autka. Nie chodzi tu o jakieś wariacje i jeżdżenie jak wariat, tylko żeby czasami można było wcisnąć mocniej gaz i dało się to poczuć. Astrę II mam sprawdzoną, rodzice mają kombiaka '04r. Ten egzemplarz akurat nie jest zbyt żwawy (2,0; 101km) no ale to kombi. Za to jest ekonomiczny i bezawaryjny.
Mondeo z góry stawiam na ostatnim miejscu z mojej listy, z powodu braku możliwości jakiś przeróbek karoserii, bo na mój gust to autko się do tego nie nadaje, tak jak np
astra 2 w hatchbagu.
Wizualnie najbardziej jestem za stilo, ale nie jestem pewny co do bezawaryjności i długowieczności tego autka. Niby piszą na forach ze silniki JCD bardzo żywotne itd, ale kolega kupił i co chwile coś przy nim musi naprawiać (to, że dał za niego 5,7 tys zł. i to bubel, to swoją drogą, ale wzbudziło to we mnie niepewności co do tego auta).
A może macie jeszcze jakieś całkiem inne propozycje? Jestem na nie otwarty.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, Piotrek. :)
Ostatnio edytowany przez Fronczu, 07 Maj 2014, 19:32, edytowano w sumie 1 raz
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam

07 Maj 2014, 19:32

Astra jest bardzo fajna bertone tak samo ceny przystępne diesle dość fajne ale rozpatrzyć chyba możesz też silniki benzynowe, które też są świetne, a jakie trasy masz zamiar robić rocznie tym samochodem bo może bardziej opłacać ci się będzie gaz niż diesel więc po to jak możesz to podaj przebiegi roczne, a prppo stilo twój kolega strasznie posępił na diesla i dlatego ten silnik mu nawala ciągle takie auta zaczynają się od ok 9-10 tys. to w takie celuj to może trafisz nie na bubla.
Ostatnio edytowany przez Krzychu, 07 Maj 2014, 19:34, edytowano w sumie 1 raz
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4854
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

07 Maj 2014, 19:32

Jesli chodzi o Mondeo to omijaj silnika TDCi ze wzgledu na awaryjność,sprawdz dokładnie korozję, bo lubią gnić tak jak i Focus.
Honda Civic V 1.5 101 KM-93'
Renault Safrane 2.0 12V 132 KM-94'
Rover 218 TD 1.8 88 KM-94'
Rover 216 GTi 122 KM-93'
Obecnie Rover 600 SDi 2.0 105 KM
Pawkaz
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 416
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Warszawa
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Rover 600 SDi
Silnik: 2.0 SDi 105 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

07 Maj 2014, 19:35

przebieg roczny nie za bardzo mogę podać, bo nie mam rozeznania jeszcze, ale myślę ze coś w granicach 5-7 tys. Jak już będę miał swoje auto to wiadomo, wypad na jakiś weekend gdzieś w góry, na wakacje, do szkoły mam 40km w jedną stronę więc trochę km nabiję. A np jadąc do szkoły i płacić za paliwo 30 zł, a 35-40 to już dla mnie duża róznica
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam

07 Maj 2014, 19:36

Problem w tym że wybrałeś albo kiepskie samochody albo kiepskie silniki.. Astra 2.0/2.2 DTI jest kiepska, pompa wtryskowa jest droga.
Mondeo TDCI w Polsce nie ma bytu, kiepskie paliwo, padają wtryski, do tego opiłki dostają się do pompy i ta też pada. Koszt naprawy ~5k
Focus okej ale TDDI lub TD
Stilo awaryjne.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

07 Maj 2014, 19:37

a jeśli chodzi o sam silnik w focusie? bo karoseria itd to już wiadomo, zależy od modelu, a przy oględzinach na pewno dokładnie będzie to sprawdzone. Dlatego tutaj bardziej chciałbym się skupić na mechanice
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Century 1967 rok
    Pierwsza Toyota Century miała za zadanie zdobyć japoński rynek aut luksusowych. Auto powstało w setną rocznicę urodzin Sakichi Toyody, założyciela Toyota Industries, i temu zawdzięcza swoją nazwę. Samochód jest flagowym ...

07 Maj 2014, 19:38

Fronczu napisał(a):przebieg roczny nie za bardzo mogę podać, bo nie mam rozeznania jeszcze, ale myślę ze coś w granicach 5-7 tys. Jak już będę miał swoje auto to wiadomo, wypad na jakiś weekend gdzieś w góry, na wakacje, do szkoły mam 40km w jedną stronę więc trochę km nabiję. A np jadąc do szkoły i płacić za paliwo 30 zł, a 35-40 to już dla mnie duża róznica

Nie no kolego diesel to raczej nie opłaca ci się przy tych przebiegach lepiej kup silnik benzynowy ew. wyposażony w instalację LPG a na pewno taniej ci to wyjdzie niż diesel i po 2 silnik nie będzie się tak męczył.
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4854
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

07 Maj 2014, 19:39

Jak pisałem TDCI w MK1 nie, TDDI oraz TD (rzadkość) jak najbardziej tak
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

07 Maj 2014, 19:42

co do pompy w astrze - astra moich rodziców, właśnie 2,0 diesel, odkąd ją mamy (2007) nie było żadnych problemów z pompą (lane w miarę dobre paliwo, auto jeżdżone po "ojcowemu") i wszystko w porządku. bardzo rzadko w aucie jest potrzeba wymiany w ogóle czegokolwiek
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam

07 Maj 2014, 19:46

jakoś nie jestem przekonany do silników benzynowych, niby tańsze w naprawie i zakupie, ale droższe w eksploatacji. A dla mnie ważniejsze jest to, żeby tanio użytkować, niż tanio kupić. Po powrocie z wakacyjnej pracy pieniędzy będę miał dosyć, żeby dołożyć do diesla, a jeśli kupię benzynę i zostanie mi ta różnica w cenie, to na pewno nie odłożę jej na paliwo tylko gdzieś się te pieniądze rozejdą, a potem będę musiał więcej wlać do baku żeby dojechać np do szkoły. I tak 5 zł mniej w portfelu z każdym wyjazdem
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam

07 Maj 2014, 19:50

Tylko że jak padnie turbina, wtryski, dwumas, pompa itd to będzie płacz, a przy takich przebiegach na pewno padnie.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

07 Maj 2014, 19:51

Jak pisałem TDCI w MK1 nie, TDDI oraz TD (rzadkość) jak najbardziej tak


Focus TDDi w ogóle odpada ze względu na moc - 90km i 200 Nm
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam

07 Maj 2014, 19:53

więc jakie przebiegi/rok powinienem robić, żeby były "zdrowe" dla tego auta w dieslu?
Fronczu
Nowicjusz
 
Posty: 31
Prawo jazdy: 30 12 2013
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: Nie mam

07 Maj 2014, 19:55

Przynajmniej 15 tysięcy rocznie
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

07 Maj 2014, 19:57

kon146 napisał(a):Przynajmniej 15 tysięcy rocznie

Więc dlatego od razu polecam ci benzynkę ew. z LPG taką np. astrę g.
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4854
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010