Pierwszy, niedrogi samochód: Lanos, Matiz, Seicento..?

09 Lut 2014, 22:03

Od 4 lat mam prawo jazdy, ale do tej pory bardzo okazjonalnie jeździłem, jedynie na kursie (Opel Corsa) i później samochodem rodziców (Opel Astra).
Chciałbym kupić sobie samochód do kwoty 3000 zł, który służyłby mi głównie codziennie do jazdy do pracy i na zakupy (praca w odległości 15 km ale raczej w korkach, zakupy 5 km). Rzadko (raz na 2-3 miesiące) dłuższa trasa ok. 70 km + powrót.
Nie znam się w ogóle na samochodach, dlatego moje pomysły zaczerpnąłem z internetu, z tego i innych forów. Z góry przepraszam was za mój kompletny brak wiedzy.
Zależałoby mi żeby ktoś potwierdził/obalił to co przeczytałem na temat tych samochodów i ewentualnie zaproponował jeszcze coś innego.

Bardzo proszę o pomoc, jak już pisałem jestem całkowitym laikiem.

Moje preferencje dotyczące samochodu ułożone od najważniejszych do mniej ważnych:
- koszt max. 3000 zł
- bezpieczny
- nie wiele pali
- dostępność części/koszty naprawy

Mało istotne są dla mnie:
- wielkość: może być bardzo mały, będą nim jeździć max 2 osoby
- nie musi mieć tylnich drzwi
- nie musi rozwijać dużej prędkości

Propozycje które znalazłem:

1. Daewoo Lanos:
+ bezpieczny
- podobno bardzo duży
- dużo pali

2. Daewoo Tico:
+ mało pali
+ mały
- podobno bardzo mało bezpieczny

3. Daewoo Matiz:
+ mało pali
+ "to lepsze Tico"
- być może też mało bezpieczny?

4. Opel Corsa
+ średnio dużo pali
+ niewielki

5. Fiat Seicento
+ niewielki
+ mało pali

6. Golf II
- niby polecany, ale podobno często się psuje

Z góry dziękuję za wszystkie wasze opinie i uwagi.
Maddelory
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 2009
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Nie mam

09 Lut 2014, 22:12

Szukasz bezpiecznego auta wiec odpuść SC i Tico. Maluch lepiej wychodzi niż Tico. Matiza też bym odpuścił bo trasa 70km to będzie meczarnia. Lanos jest fajny, tanie części, niektóre pasują od Astry I, dużo pali ale jak kupisz z LPG to będzie tanio. Ja od siebie zaproponuje Felicie. Uwazaj tylko na rdze. A i co do Corsy to odpuść 1.0 i 1.2.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

09 Lut 2014, 22:50

Dokładnie Seicento i Tico do bezpiecznych nie należą.
Lanos pali sporo nie da sie ukryć ale na gazie to ekonomiczne auto.
Z tych co podałeś to ja jestem za Corsą,1.4 wystarczy spokojnie.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

09 Lut 2014, 23:09

Dziękuję za odpowiedzi.
Jeśli chodzi o Matiza to ta trasa 70km nie jest taka ważna. Teraz jeźdzę tam busem, w ścisku, na stojąco więc każdy samochód będzie wygodą. Pytanie tylko czy jest taki niebezpieczny jak Tico?
A czemu Corsa 1.0 i 1.2 nie? Wydawało mi się że im mniejszy silnik tym mniej pali... Moc w zasadzie nie jest dla mnie ważna.
Jeszcze teraz zastanawiam się nad Nissanem Micrą, co o nim myślicie?

I nawet Smart mi się podoba. To że 2-osobowy jest idealne. Oczywiście to 70 km trasę bym sobie wtedy odpuścił i jechał busem, ale do pracy myślę że ok. Bo jednak zależy mi, żeby mało palił.

Jeszcze dodam, że mogę poczekać po wakacjach i wtedy budżet wzrośnie do 5 tyś - ale chyba wtedy kupię też któreś z wyżej proponowanych tylko w lepszym stanie.
Maddelory
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 2009
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Nie mam

10 Lut 2014, 00:41

Polecam Lanosa, którego sam użytkuję w chwili obecnej, hb wcale nie jest jakiś wielki. Wydaje się być całkiem bezpiecznym samochodem, trasy 70km to nie problem, tanie części. Minusem na pewno jest to spalanie, ale da się przeżyć jakoś, uczę się, jeżdżę codziennie i daje rady utrzymać sam ten samochód, ogólnie polecam z wyżej wymienionych będzie najlepszy.

@edit

Co do golfa III nie widzę dużych różnic mocniejszy silnik przynajmniej 1.8, spalanie podobne, może trochę bezpieczniejszy, ale części droższe.
airton
Początkujący
 
Posty: 154
Miejscowość: Bielsko-Biała
Prawo jazdy: 28 04 2013
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: szukam
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

10 Lut 2014, 07:01

Tak Matiz jest bezpieczniejszy od Tico.
Corsa 1.0 i 1.2 wcale nie jest taka ekonomiczna ponieważ trzeba je mocno kręcić żeby jakoś jechało i przy tym spalanie wzrasta i jest porównywalne do 1.4.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Koncepcyjny uBox - samochód generacji Z
    Toyota i zespół studentów Uniwersytetu Clemson przedstawili uBox, samochód koncepcyjny zaprojektowany z myślą o młodych właścicielach start-upów. Współpraca uczelni z dużym partnerem biznesowym ...

10 Lut 2014, 15:05

Barol napisał(a):Corsa 1.0 i 1.2 wcale nie jest taka ekonomiczna ponieważ trzeba je mocno kręcić żeby jakoś jechało i przy tym spalanie wzrasta i jest porównywalne do 1.4.
Poza tym silniki nie nalezą do udanych, koledzy mieli i co chwilę przy nich coś grzebali.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra