Renault Modus 1.2 v16 (75KM) samochód bierze olej, nie równo pracuje.

03 Lis 2021, 00:08

Witam, tak jak w tytule mam problem z moim modusem... Ostatni zaobserwowałem że silnik pracuje nie równo (rozgrzany) na niskich obrotach. W dodatku kopci na biało nawet na rozgrzanym chodź ilości tego dymu nie są przesadnie duże. Kolejną rzeczą jest to że wymieniałem olej ponad 13 tysięcy kilometrów temu i do dziś auto spaliło mi +/- 2,6l oleju. W zbiorniku z płynem chłodzącym poziom jest cały czas taki sam. Na korku z wlewu oleju osadza się biało/żółtawa maź. Innych objawów na dany moment nie zauważyłem. Ma ktoś może jakiś pomysł co to może być i gdzie mógł zniknąć olej? Jeśli to ma znaczenie dodam że te ponad 13 tysięcy kilometrów zrobiłem w około 7 miesięcy.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakaś nieszczelność, jednak nigdzie nie widzę wycieków. Miska olejowa była doczepiona i zakladana ponieważ poprzedni właściciel użył złego silikonu/pasty uszczelniającej. Teraz nie ma żadnych widocznych wycieków.
Proszę o pomoc
patyk2002
Nowicjusz
 
Posty: 3

03 Lis 2021, 10:39

Masełko pod korkiem oznacza, że silnik bywał niedogrzany. Być może robiłeś nim kiedyś krótkie przebiegi - np. 5 km, potem 3 km, potem 10 itd.
Wytrzyj masełko i kontroluj.
Co do oleju, to jeżeli nie masz na pewno żadnych wycieków, to znaczy, że silnik spala olej. Mogą to być np. zapieczone pierścienie albo uszczelniacze. Zwróć uwagę, czy ten dym z rury jest biały czy błękitny.
Tak czy inaczej szykuje sie chyba remont silnika...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Lis 2021, 00:21

Ostatnio dla pewności zakupiłem test do sprawdzenia czy płyn z chłodnicy się nie miesza z spalinami... (Szybki test na obecność CO2) okazało się że test jest negatywny czyli odczynnik nie zmienia koloru. Dym jest biały, pojawia się tylko na krótkich odcinkach. Z rozmowy z znjamoym mechanikiem przez telefon. Powiedział że dym może być spowodowany nierozgrzanym do końca wydechem/różnica temperatur między wydechem a temperaturą na zewnątrz. Dym znika po zrobieniu dłuższej trasy. Pojechałem dolać oleju i wymienić filtr. Teraz będę kontrolował czy cos się dzieje i zobaczę czy i w razie czego ile oleju mi spali
patyk2002
Nowicjusz
 
Posty: 3

08 Lis 2021, 00:23

Dzięki za podpowiedzi, napisałem jeszcze co teraz będę robił i co się działo w komentarzu pod postem.
Jeszcze raz dzięki
patyk2002
Nowicjusz
 
Posty: 3
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak sprawdzić auto przed zakupem?
    Kupno używanego samochodu to inwestycja, która wymaga szczególnej uwagi. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie skontrolować wiele elementów. Zaniedbanie któregoś kroku może skończyć się przykrą ...