Samochód nie odpala, licznik za zapłonie pokazuje v-max, kręci km

Samochód nie odpala, licznik za zapłonie pokazuje v-max, kręci km

07 Paź 2019, 21:31

Dzień dobry.

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy temat na forum. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu.

Samochód - Renault Clio 1.2, 58KM, 1999r.
Samochód od pewnego czasu miał problem z odpalaniem. Objawiało się to jakby rozrusznik miał problem z uruchomieniem silnika. Identyczny objaw jak przy rozładowanym akumulatorze, gdzie bardzo ciężko kręcił ale po złamaniu oporu po chwili uruchamiał silnik. Nie zdarzało się to często ale np. co 3 odpalenie. Akumulator nowy (4 miesiące), sprawdzony, w pełni naładowany, alternator ładuje prawidłowo (regenerowany w tamtym roku), nowe klemy, przeczyszczone złącza, wymienione świece na nowe (miesiąc temu).

Doszedłem do wniosku, że może mam problem z rozrusznikiem, został więc sprawdzony, wyczyszczony, przesmarowany, działa prawidłowo.

Kilka dni później przy ponownej próbie uruchomienia nie dał rady odpalić silnika. Zajęczał jak na słabym akumulatorze i nagle przestał reagować. Obecnie przy przekręcaniu kluczyka nic się nie dzieje (nie słychać nawet rozrusznika) pali się dioda oleju i akumulatora. Jest jednak pewien dziwny dodatkowy objaw usterki...
Na włączonym zapłonie wskazówka prędkościomierza zamyka licznik (v-max) do tego kilometry same się nabijają. Słychać jakby coś się kręciło... ale nie spod maski... może to impulsator/czujnik prędkości?
Czy ktoś wie gdzie szukać jakiejś usterki?

Może to jakaś błachostka typu problem z masą?

Czekam na każdą podpowiedź. Z góry dziękuję :)
kozak141
Obserwowany

Re: Samochód nie odpala, licznik za zapłonie pokazuje v-max, kręci km

09 Paź 2019, 10:19

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy prąd po przekręceniu kluczyka dochodzi do rozrusznika.

kozak141 napisał(a):Doszedłem do wniosku, że może mam problem z rozrusznikiem, został więc sprawdzony, wyczyszczony, przesmarowany, działa prawidłowo.
Jak zostało to sprawdzone? Takie rzeczy jak rozrusznik najlepiej od razu poddać regeneracji. Koszt nie jest wielki a masz pewność że powinien działać prawidłowo. Jeżeli tak nie zrobiłeś to jest szansa że on jest głównym winowajcą wszystkich problemów.

kozak141 napisał(a):Jest jednak pewien dziwny dodatkowy objaw usterki...Na włączonym zapłonie wskazówka prędkościomierza zamyka licznik (v-max) do tego kilometry same się nabijają. Słychać jakby coś się kręciło... ale nie spod maski... może to impulsator/czujnik prędkości?Czy ktoś wie gdzie szukać jakiejś usterki?
Podnieś maskę i posłuchaj skoro w środku słychać jakieś dźwięki to tym bardziej przy nieodpalonym silniku będzie je słychać w komorze silnika.

Wracając do rozrusznika na stole podając mu napięcie może działać bez problemu, a już pod obciążeniem nie, dlatego jak mamy problem który wskazuje na słabe kręcenie, zawieszanie się elektromagnesu to najlepiej wtedy regenerować.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 35
Auto: Nie mam

09 Paź 2019, 17:05

Rozrusznik był odpalany na krótko i działał. Po radzie o regeneracji został w dniu dzisiejszym zawieziony do serwisu. Właśnie został odebrany zregenerowany i w 100% sprawny. Problem jednak nie ustąpił.

Z pod maski nic nie słychać, dźwięk jest bardzo słabo słyszalny w środku auta. Jest jednak tak słaby, że nie mogę go zlokalizować.

Facet od rozrusznika polecił sprawdzić kostkę stacyjki i szukać tam ewentualnych problemów. Idę więc rozkręcać i sprawdzać co i jak. Czekam na dalsze propozycje.
kozak141
Obserwowany

Wczoraj, 14:18

Udało się rozwiązać problem. Może komuś to pomoże w jego usterce.

Zarówno kostka stacyjki, jak i cała stacyjka okazała się OK. Licznik był również w porządku.

Problem był mylący z jednego powodu. W pierwszej kolejności sprawdzałem masę karoserii i silnika - multimetrem. Multimetr wskazywał, że masa jest zachowana. Okazało się jednak, że taśma miedziana łącząca silnik z karoserią była bardzo naderwana i jej styk był niewystarczający do uruchomienia rozrusznika.
kozak141
Obserwowany

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Brąz i czerń - wyjątkowa wersja Lexusa NX Brąz i czerń - wyjątkowa wersja Lexusa NX
    Lista specjalnych modeli Lexusa robi się coraz dłuższa. Po sedanie IS ze wstawkami w kolorze indygo oraz coupé LC pokrytym specjalnym, zielonym lakierem czas na wyjątkową odmianę Lexusa NX. SUV już wkrótce trafi ...
    Akumulator (nie)całkowicie bezobsługowy Akumulator (nie)całkowicie bezobsługowy
    Wielu sprzedawców akumulatorów po dziś dzień spotyka się z zapytaniami ze strony klientów czym tak naprawdę jest akumulator bezobsługowy oraz czy akumulator zamontowany w ich samochodzie jest bezobsługowy? ...

•