Śmiertelne selfie - czy warto tak się narażać?

02 Wrz 2020, 12:30

Brak uwagi i rozkojarzenie podczas prowadzenia samochodu spowalniają czas reakcji i powodują niebezpieczne sytuacje na drodze. Korzystając z telefonu podczas jazdy znacząco zwiększamy ryzyko wypadku. Jeszcze do niedawna to ryzyko wiązało się z wysyłaniem SMS-ów czy rozmowami telefonicznymi. Obecnie śmiertelnie niebezpieczne okazuje się robienie "selfie" i wysyłanie postów na portale społecznościowe podczas jazdy.

Badania pokazują, że jeden na dziesięciu kierowców robi sobie "selfie", kierując autem(1).
Śmiertelne selfie - czy warto tak się narażać? Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy oznacza konieczność oderwania wzroku od drogi i otoczenia. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że w takiej sytuacji mogą przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Warto też mieć świadomość, że trzymanie telefonu oznacza oderwanie na pewien czas ręki od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Kierowca w krótkim czasie musi przeanalizować bardzo wiele bodźców i odpowiednio na nie zareagować. Jazda, w szczególności po mieście, gdzie uczestników ruchu jest bardzo dużo, wymaga pełnego skupienia i obserwacji otoczenia. Robienie sobie zdjęć podczas kierowania autem nie sprzyja skupieniu i szybkim reakcjom. Jeśli mamy potrzebę udokumentowania podróży aparatem telefonicznym, poprośmy jednego z pasażerów o zrobienie nam zdjęcia. Jeśli nikt z nami nie jedzie, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i wówczas skorzystajmy z telefonu. Badania pokazują, że najczęściej zdjęcia podczas jazdy robią sobie młodzi kierowcy – 15% w przedziale wiekowym 18 – 24 lata oraz 19% w wieku 25 – 35 lat(1).

POLECAMY Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta

Z roku na rok przybywa mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Tylko w zeszłym roku polscy kierowcy w sumie zapłacili mandaty w wysokości 23 miliony złotych. Korzystając z telefonu komórkowego za kierownicą, każdy kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł. Dodatkowo dostanie także 5 punktów karnych.

źródło: (1) mirror.co.uk; Institute of Advanced Motorists; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3404
Zdjęcia: 12422
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

04 Wrz 2020, 13:19

Jak można sobie robić selfie podczas jazdy samochodem? nie rozumiem takich ludzi, to może lepiej od razu stanąć na autostradzie z telefonem na środkowym pasie i zacząć pstrykać sobie zdjęcia?

To nie jeden problem. Ostatnio widzę ze dużo ludzi chodzi szczególnie młodych z telefonem w ręku i wpatrują się w niego i nie ogarniają co się dzieje wokół nich na chodniku. Wczoraj widziałem jak rowerzysta nie rozjechał takiego chłopca który zapatrzony w telefon przeciął drogę rowerową nawet nie odrywając wzroku od smartfona. Widać jednak ze problem jest globalny bo w niektórych krajach są już nowe oznaczenia na chodnikach właśnie dla takich smartfonowców.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2304
Zdjęcia: 5

01 Paź 2020, 16:49

Rzeczywiście trzymanie smartfona w ręku i nie ogarnianie co się dzieje wokół to już norma, sam się łapię na tym, że próbując się gdzieś dostać w nowym miejscu gapie się w nawigację na telefonie i nie uważam, lecz robienie "selfie" podczas jazdy to dla mnie nienormalne.
malmon3
Aktywny
 
Posty: 269
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Wnioski patentowe - która marka złożyła ich najwięcej w ciągu 10 lat?
    Co roku marki samochodowe składają tysiące wniosków patentowych na nowo opracowane technologie. Producenci samochodów są w trakcie technologicznego wyścigu zbrojeń w związku z szybką transformacją branży motoryzacyjnej. ...
    Lexus RX L - 7-miejscowy SUV klasy premium
    Model RX dwie dekady temu zainicjował zupełnie nowy segment luksusowych SUV-ów i od tej pory jest jednym z najpopularniejszych modeli Lexusa na całym świecie. Jego najnowsza generacja w odmianie L jest o 11 cm dłuższa ...

  •