Sygnalizacja świetlna - migające zielone przed żółtym

23 Sie 2009, 17:39

Witam.

Oglądając jakiś czas temu filmik z wypadku jaki miał miejsce na skrzyżowaniu w jakiejś miejscowości chyba w Rosji, zauważyłem, że zanim włączyło się żółte, zielone światło mignęło chyba 3 razy. To tak jak w sygnalizacji na przejściach dla pieszych - zanim włączy się czerwone, zielone miga kilka razy.

Obecnie:
Dojeżdżając do skrzyżowania ze sygnalizacją świetlną, widzę zielone światło. Nie wiem kiedy się włączyło i kiedy zmieni się na żółte, więc nie wiem jak się dostosować - czy przyspieszyć, czy zwolnić, czy nadal jechać ze stałą prędkością. Bo jak wiadomo, na żółtym nie powinienem wjechać na skrzyżowanie.

Po wprowadzeniu migającego zielonego:
Ta sama sytuacja co wyżej. Widzę zielone i cały czas świeci światłem ciągłym. Wiem, że mogę spokojnie przejechać, więc jadę bez zmiany prędkości. Gdy widzę, że zaczyna mrugać, w zależności od odległości w jakiej się znajduję od skrzyżowania, to albo zwalniam i się zatrzymuję, albo delikatnie przyspieszam. Ja przejeżdżam na migającym zielonym, a jadący za mną wie, że zaraz będzie miał żółte, więc może (i powinien) się zatrzymać.

Co Wy na to, żeby to u nas wprowadzić?
Prawo jazdy - nie dla idiotów.
Nawet jeśli już je masz, nie znaczy, że nie możesz nim być.
safari
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Miejscowość: Pleszew

23 Sie 2009, 18:26

Na Litwie jest tak dla samochodow :
Zanim zolte zmieni sie na pomaranczowe to kilka razy mruga,potem zapala sie pomaranczowe takie jak w Pl a pozniej normalnie czerwone.
Straszne zdziwienie jak to zobaczylem na "zywo"
U nich dla pieszych jest sygnalizacja tak jak dla samochodow...kolega byl ostatnio w Koreii poludniowej i mowil ze jak jest przejscie dla pieszych to pod ludzikami ktory odmierza czas na przejscie przez pasy

[ Dodano: Nie Sie 23, 2009 19:28 ]
Zanim ZIELONE zmieni sie na pomaranczowe
Honda Civic V 1.5 101 KM-93'
Renault Safrane 2.0 12V 132 KM-94'
Rover 218 TD 1.8 88 KM-94'
Rover 216 GTi 122 KM-93'
Obecnie Rover 600 SDi 2.0 105 KM
Pawkaz
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 416
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Warszawa
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Rover 600 SDi
Silnik: 2.0 SDi 105 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

23 Sie 2009, 19:14

Jak najbardziej popieram. Słuszna idea, która poprawiłaby sytuację.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

23 Sie 2009, 20:01

Bardzo ciekawy pomysł, napewno by to ułatwiło jazdę kierowcom
BMW- Biała Może Więcej
zbychu57
Aktywny
 
Posty: 312
Miejscowość: Białystok

23 Sie 2009, 21:38

Zgadzam się, ułatwiło by to jazdę ale.. jest od tego dawno jeden sposób, mianowicie znak ograniczenia prędkości. Spróbuj raz się "przemęczyć" jedź te 50kmph (nie 68 i więcej, jak większość, tylko prawdziwe, licznikowe 50) i zobaczysz że jak Ci się włączy żółte to albo sobie spokojnie wyhamujesz, albo włączy się ono tuż nad głową - wtedy hamować nie powinieneś tylko normalnie przejeżdżasz na żółtym. Jazda na żółtym jest dozwolona jeśli nie mieliśmy jak wyhamować po jego włączeniu - pomijając sytuację że jedziemy 100kmph po mieście, wtedy nigdy nie zdążymy wyhamować, a jadąc 50kmph zdążymy zawsze..
<b>don't stop tryin'
one day you
you will flyin'
qki007
Stały forumowicz
 
Posty: 1054
Zdjęcia: 9
Miejscowość: Zamość

23 Sie 2009, 22:33

Wiadomo, ze to ciekawa i pomocna opcja ale u nas w PL raczej nie przejdzie
Honda Civic V 1.5 101 KM-93'
Renault Safrane 2.0 12V 132 KM-94'
Rover 218 TD 1.8 88 KM-94'
Rover 216 GTi 122 KM-93'
Obecnie Rover 600 SDi 2.0 105 KM
Pawkaz
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 416
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Warszawa
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Rover 600 SDi
Silnik: 2.0 SDi 105 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    FIAT 500 L - auto zbudowane z myślą o rodzinie
    FIAT 500 L - stylistycznie włoska nowość nawiązuje do miejskiej, kultowej 500-setki, jest autem zbudowanym z myślą o rodzinie. Będzie go można podziwiać podczas targów MOTOR SHOW 2013 w Poznaniu. Większością wymiarów ...
    Renault Maxity Euro V - mała ciężarówka
    Renault Maxity – mała ciężarówka (samochód dostawczy) zabudowana na bazie ramy z wagonową kabiną, wprowadzona na rynek w 2007 r., poddana została wielu modyfikacjom wraz z wejściem w życie nowych norm ...

25 Sie 2009, 19:08

safari napisał(a):Dojeżdżając do skrzyżowania ze sygnalizacją świetlną, widzę zielone światło. Nie wiem kiedy się włączyło i kiedy zmieni się na żółte, więc nie wiem jak się dostosować - czy przyspieszyć, czy zwolnić, czy nadal jechać ze stałą prędkością. Bo jak wiadomo, na żółtym nie powinienem wjechać na skrzyżowanie.


Dla mnie proste:

Na skrzyzowaniach nalezy zachowac szczegolna ostroznosc....bo co Ci da MEGA system informujacy za ile właczy sie zółte jak wpadniesz na takie skrzyzowanie przekonany ze zdazysz a tu MYK jakis cymbał wjedzie na czerownym i zrobi Ci kuku?
Look@p
Nowicjusz
 
Posty: 21
Miejscowość: Bo ja to wiem?

25 Sie 2009, 19:27

Nikt zawsze nie wjeżdża na światłach tylko wtedy gdy jest pewnie, że nie trafi na debila. Ty też nie jesteś tego pewien zawsze.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

25 Sie 2009, 19:48

Dishman napisał(a):Nikt zawsze nie wjeżdża na światłach tylko wtedy gdy jest pewnie, że nie trafi na debila. Ty też nie jesteś tego pewien zawsze.


Jadac 40-50km/h mam wieksze szanse na zmiane kierunku lub zatrzymanie sie niz jadac np 70km/h ......bo np mam MEGA system informujacy mnie ze mam czas na przejazd.....

Ogolnie wiadomo...oczy z kazdej strony głowy :)
Look@p
Nowicjusz
 
Posty: 21
Miejscowość: Bo ja to wiem?

26 Sie 2009, 23:11

Fajny pomysł ale w polsce nie przejdzie. NA egzaminie tak miałam ze jechałam a tu mi się przed samymi swiatłami zmieniło na żółte, zahamowałąm ale egzaminatra z fotela lekko "wyrzuciło". Myśle że jakbyśmy jeździli przed swiatłami (i w ogóle) przepisowo to by wystarczyło. Dobrze by było jakby te cykle były jakoś normalnie poustawiane bo czasami z tym też jest masakra, zwłaszcza z lewoskrętami.
Monikas
Nowicjusz
 
Posty: 29
Miejscowość: SC

27 Sie 2009, 07:57

Monikas napisał(a):Fajny pomysł ale w polsce nie przejdzie. NA egzaminie tak miałam ze jechałam a tu mi się przed samymi swiatłami zmieniło na żółte, zahamowałąm ale egzaminatra z fotela lekko "wyrzuciło". Myśle że jakbyśmy jeździli przed swiatłami (i w ogóle) przepisowo to by wystarczyło. Dobrze by było jakby te cykle były jakoś normalnie poustawiane bo czasami z tym też jest masakra, zwłaszcza z lewoskrętami.


A wyobraź sobie sytuację, że jedzie kilka samochodów, jeden za drugim. Pierwszemu zapala się żółte, ten drugi myśli, że pierwszy przeskoczy i sam przyspiesza. A tu się okazuje, że pierwszy się zatrzymał i... wjechał mu w kufer. W przypadku, gdy zielone migałoby przed zapaleniem żółtego, pierwszy mógłby przeskoczyć bez zastanawiania się, a drugi... podejrzewam, że też by przejechał. Ale nie byłoby już takiej niepewności i sytuacji.

Znajomy miał przypadek, że tuż przed nim zapaliło się żółte. Uznał, że nie zdąży wyhamować i przeleciał. Miał pecha, bo za nim jechali policjanci. Zatrzymali go i dostał mandat. On oczywiście tłumaczył, że właściwie to by się zatrzymał, ale za to oni skasowaliby mu tył.
Myślę, że wprowadzenie tego systemu sprawiłoby, że takie sytuacje nie miały by miejsca, albo byłyby rzadsze.
Prawo jazdy - nie dla idiotów.
Nawet jeśli już je masz, nie znaczy, że nie możesz nim być.
safari
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Miejscowość: Pleszew

27 Sie 2009, 11:49

JA nie musze sobie tego wyobrażać wilokrotnie widziałąm takie sytuacjie. Też jestem za tym, ale wiadomo jak to u nas jest
Monikas
Nowicjusz
 
Posty: 29
Miejscowość: SC

28 Sie 2009, 22:33

w Austrii tez tak jest. Sa tez dlugie, 2 pasmowe proste i chyba nie wszedzie max 50kmh, wiec mi tez sie spodobala ta opcja.
gabrielmrq
Nowicjusz
 
Posty: 12
Miejscowość: sl