Toyota Yaris 1 - problem ze skrzynią biegów

28 Gru 2009, 11:19

Witam. Jestem posiadaczem toyoty yaris 1 1.0 vvt-i 68KM 2003r.
Mam poważny problem ze skrzynią biegów mmt w tym samochodzie, mianowicie od pewnego czasu skrzynia samoczynnie przełącza się w pozycję "N". W tym momencie nie mogę wrzucić zarówno biegu wstecznego jak i biegu do jazdy do przodu. Pomaga jedynie wyłączenie silnika. Niestety problem ten nie występuje ciągle stąd trudno zdiagnozować co jest przyczyną tego problemu. Jest to jednak duże utrudnienie gdyż samochód lubi "stanąć" np. na środku skrzyżowania lub wyrzucić bieg podczas wyprzedzania.

Chcąc zdiagnozować usterkę udałem się do ASO Toyoty i tam powiedzieli że uszkodzony jest siłownik i komputer nim sterujący. Zaśpiewali mi 8000zł za naprawę :| Na innym forum znalazłem informację , że w takim wypadku należy dokonać kalibracji sprzęgła oraz wykluczyć "nadmierne zużycie siłownika"

Czy ktoś spotkał się z takim problemem i wie jak go ew. usunąć niskim kosztem?
Czy jest jakaś możliwość przeróbki tej skrzyni na totalny manual skoro jest to skrzynia manualna z elektroniczną nakładką zmieniającą biegi?
Archi88
 

28 Gru 2009, 12:07

Akurat moja wiedza tycząca przekładni manualnych Yarisków jest taka,że czasami w tych skrzyniach zachodzi trudność we włączaniu biegu pierwszego i wstecznego,to charakterystyka tych skrzyń biegów,co należy w takim przypadku zrobić?Można to wyregulować,serwis ASO może się mylić lub nie mówić prawdy co niestety się zdarza i trzeba być czujnym! Obym miał rację
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

28 Gru 2009, 12:18

Od początku miałem taki problem, że nie zawsze udawało się za pierwszym razem zrzucić ze wstecznego na luz. Działo się tak szczególnie podczas gdy silnik był zimny, natomiast nadal zostaje nie rozwiązany problem z samoczynnym wyrzucaniem biegu podczas jazdy/zatrzymania. Znalazłem info, że ta skrzynia ma wadę fabryczną i prędzej czy później usterka wychodzi na jaw. Niestety auto jest już dawno po gwarancji i chyba nawet nie mam szans uzyskać jakiejś darmowej pomocy z tytułu biuletynu serwisowego :(
Archi88
 

28 Gru 2009, 12:37

Archi, mnie nic nie wiadomo o wadzie fabrycznej tych skrzyń biegów,przede wszystkim musisz udać się do dobrego mechanika by wyregulował cięgna przy skrzyni(kanał)Faktem jest,że przypadłością skrzyń aut z pierwszych lat produkcji były nie trwałe synchronizatory z tym się zgadzam,twój samochód jest z 2003 r.nie można jednak wykluczyć tego feleru!Jeśli jednak ASO się nie myli,to poszukaj FACHMANA ,który naprawi tę elektroniczną usterkę,wierz mi mamy Speców,którzy poradzą sobie z tym problemem,jednoczesne uszkodzenie siłownika i komputera coś mi tu nie pasuje,może być uszkodzony komputer sterujący ale są ludzie,którzy zdolni są naprawić to :!: Poszukam adresu najlepszych specjalistów w POLSCE i ci podam na PRIV,tylko ty musiałbyś im wysłać uszkodzonego kompa!Oni poradzą ci co mogło się stać,naprawy takich urządzeń kosztują w granicach 800-1200 zł.Na razie z ASO daj sobie spokój ,8 koła bez przesady!
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

06 Sty 2010, 20:41

Witajcie. Mam taki sam problem ze skrzynią MMT jak w temacie i proszę o informację czy udało się usunąć usterkę i jaki był przybliżony koszt naprawy. Trochę załamała mnie perspektywa odwiedzin w aso i nie swędzi mnie 8 tyś w kieszeni :( . Proszę o jakiekolwiek informacje i z góry dziękuję.

[ Dodano: Sro Sty 06, 2010 20:45 ]
PhantomASA1, Witaj, czy mógłbyś doradzić mi coś w sprawie naprawy skrzyni MMT w yarisie. Biegi wyskakują i miga cały czas N. Bardzo proszę o pomoc. Dzięki.
jarek409
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Biała Rawska

06 Sty 2010, 20:52

Udzielę tobie na PRIV takiej samej rady jak ARCHI-emu,możesz z niej skorzystać,niestety nie zamierzam nikomu reklamy robić gdyż jest towarem,chcę żebyście wiedzieli ,że Archi nie odszedł z kwitkiem a propozycja się mu spodobała i przestał się martwić,sprawa jest do przeskoczenia dużo taniej.Ty Jarku musisz tylko zobaczyć kto jest producentem modułu sterownika i komputera w twym aucie,te informacje będą tobie potrzebne jeśli masz to samo uszkodzenie jak Archi!

[ Dodano: Sro Sty 06, 2010 21:14 ]
Już masz wiadomość na PRIV.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

18 Sty 2010, 19:55

witam
mam podobny problem ze skrzynia mmt
yaris 06 1,4 d-4d w serwisie 8500 zł wymiana sprzegła i komputera, a w nieautoryzowanym warsztacie brak błedow i po konsultacji z jakims panem "fachowcem" wymiana komputera ( chyba gdyz błedów nie było) co zrobic zeby było troche taniej prosze o pomoc i z gory dziekuje
consta
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: salon polska

19 Sty 2010, 18:04

W Twoim przypadku aso powinno naprawić to w ramach gwarancji tzn. pomimo tego że jest już po gwarancji ale ze względu na rocznik i historię serwisową TOYOTA w ramach dobrej współpracy naprawia to bezpłatnie. Słyszałem o takich przypadkach ( czasami po ingerencji mediów typu Auto Świat lub TVN Turbo ). Zawsze możesz postraszyć ich sądem ;)
jarek409
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Biała Rawska

19 Sty 2010, 18:56

Jarku masz rację, ale to się komuś przytrafiło ale kilka miesięcy po ukończeniu gwarancji.Gdyby to była KIA nie było by problemu :!: Biorąc pod uwagę to ,że TOYOTA daje gwarancję 3 lata i 100.0000 km a KIA na 7 lat bez ograniczeń przebiegu,KIA jest w tej chwili najsolidniejszym i najlepszym producentem aut na świecie,pewnym swych produktów.Jeśli ta TOYOTA Yaris ma zakończoną gwarancję powiedzmy te 3-4 miesiące temu to można powalczyć, ale tylko ze wsparciem AUTO-Świata,inaczej jest się bez szans :!:
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

21 Maj 2010, 20:23

Witam serdecznie i proszę o pomoc,mam taki sam problem jak Archi88 moja Toyota Yaris z 2003 roku raz na jakiś czas,podczas jazdy przełącza na ''N''.Jestem troszkę przerażona cennikiem w ASO a muszę przyznać,że żaden mechanik w moim mieście(Kraków) nie chce się podjąć naprawy tylko odsyła mnie do serwisu Toyoty.PhantomaASA1 jeśli byłbyś wstanie mi pomóc lub doradzić co mam robić to będę bardzo wdzięczna z góry dziękuję.
Maga80
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: KRAKOW

22 Maj 2010, 08:41

Tak oczywiście, ale z racji tego,że nie mogę robić nikomu reklamy ,wiadomość będzie na priv :wink:
PhantomASA1
 

28 Maj 2010, 13:38

Witam Wszystkich,
Mam dokładnie ten sam problem, ale wszytko zaczęło się od przepuszczającego sprzęgła, które dałem do zrobienia znajomemu mechanikowi. Przy odbiorze okazało się, że wystarczyło je wyregulować (poluzować na śrubach i przesunąć) i samochód przez około dwa tygodnie jeździł dobrze. Niestety pewnego pięknego poranka gdy jechałem do pracy auto 5 razy "wyrzuciło" bieg na "N" i pomogło tylko wyłączenie silnika i odczekanie kilku sekund. Potem jak wyszedłem z pracy, to auto nie reagowało na pilota alarmu, a po jego wyłączeniu i tak zaraz po odpaleniu schodziło do bardzo niskich obrotów i gasło. Oddałem kolejny raz do mechanika który stwierdził, że to wina alarmu i zabrudzonej przepustnicy (tylko dlaczego wcześniej się nic niepokojącego nie działo?)

Czy znacie jakiegoś mechanika z Poznania lub okolic który potrafi to naprawić taniej niż 8000 zł proponowane przez ASO?
kromczan
 

28 Maj 2010, 14:02

Kromczan,musisz przede wszystkim ustalić czy istnieje problem mechaniczny , elektryczny czy elektroniczny.Moja rada jest taka.Serwis ASO Toyoty,diagnoza(nie kosztuje dużo),wycofujesz się rakiem jeśli podadzą koszt 8000 zł.Jeśli uszkodzeniu uległ sterownik ,to podam ci namiary na gościa.Koszt naprawy oscyluje wokół kwoty 800-1200 zł.Pozdrawiam Wszystkich! :wink:
Phantomasa1
 

28 Maj 2010, 15:09

Dzięki za szybką odpowiedź :razz:
Pojadę w poniedziałek na serwis i zobaczę co mądrego mi powiedzą.
kromczan
 

07 Cze 2010, 19:59

Witam,
W końcu dzisiaj miałem czas na wizytę w serwisie Toyoty.
Po podłączeniu pod komputer wyskoczył tylko jeden błąd "czujnik położenia sprzęgła".
W serwisie byli nawet bardzo mili i wykasowali mi ten błąd i powiedzieli, że jak jeszcze raz to się wydarzy, to żeby do nich przyjechać i sprawdzą czy to ten sam błąd.
Pożyjemy zobaczymy.
A może to taka norma?
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam

[ Dodano: 12 Lipiec 2010 ]
Czy ktoś zna dobrego mechanika od tych aut, bo byłem ostatnio u jednego i po sprawdzeniu elektroniki się poddał, a auto jak się psuło tak się psuje.
kromczan
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Poznań