Ubezpieczenie, a wypadek z udziałem dzika

10 Sie 2020, 18:11

Witam, jestem nowy więc się przywitam :)

Pokrótce opiszę swoją sytuację i może ktoś będzie miał jakiś pomysł.

Wypożyczyłem z dziewczyną auto z wypożyczalni. Niestety - nie było opcji wykupienia u nich "ubezpieczenia znoszącego udział własny w szkodzie". Pech chciał, że pewnie by się przydało.

Będąc na wakacjach i wracając z wyprawy w nocy uderzyłem w dzika. Niestety, pomimo iż jechałem ok. 50km/h nie zdążyłem wyhamować przed dzikami. Na długich światłach też nie mogłem jechać, ponieważ zarówno miałem auta przed sobą jak i jechały z naprzeciwka. Zauważyłem je dopiero przed samą maską.

Dzik urwał pół błotnika, potłukła jedną przednią lampę, nadkole i wgniótł drzwi. Szczęście w nieszczęściu, że nic większego się nie stało (np. uszkodzenie silnika).

I tutaj pojawia się moja wątpliwość. Rozumiem, że nie miałem wykupionego ubezpieczenia - ale, nie był to wypadek z mojej winy. W wypożyczalni powiedzieli, że będzie kosztować ok. 4-4,5 tys. złotych i musimy pokryć całą sumę. Niestety nie mają AC - bo mają flotę 120 aut i za dużo by ich to kosztowało.

Czy jest jakaś szansa w ogóle na wywalczenie mniejszych pieniędzy? Jest to duża suma... czy jeżeli auta nie mają AC to niestety będę musiał pokryć całą sumę?

Pozdrawiam
bricomen
Obserwowany
 
Posty: 1

11 Sie 2020, 11:26

Sprawdziłeś co było w regulaminie wypożyczalni? Moim zdaniem niedopuszczalne jest wypożyczanie samochodu którym w razie kolizji nie z twojej winy będziesz musiał zapłacić za naprawy. Przecież nikt by takich samochodów nie wypożyczał.

Czy wezwałeś policję na miejsce? Było to zderzenie z dziką zwierzyną więc tu jest trochę inaczej. Uzyskałeś od nich zaświadczenie potrzebne przy likwidacji szkody z ubezpieczenia?

Za skutki kolizji z udziałem dzikiego zwierzęcia może odpowiadać wiele podmiotów. Czy były znaki informujące o dzikiej zwierzynie? Gdy nie ma odpowiednich znaków na drodze odpowiedzialny jest jej właściciel danego terenu czyli gmina, starostwo powiatowe, zarząd województwa czy Skarb Państwa.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34