ViaAUTO - łatwiej i szybciej na rządowych autostradach

viaAUTO - łatwiej i szybciej na rządowych autostradach

25 Mar 2015, 16:15

Łatwiej i szybciej na rządowych autostradach. Jeszcze przed wakacyjnym szczytem wyjazdowym Kapsch Telematic Services, operator systemu viaTOLL, planuje rozdystrybuować wśród kierowców kilkadziesiąt tysięcy viaAUTO – czyli poręcznego urządzenia, umożliwiającego wnoszenie opłaty na autostradach elektronicznie bez konieczności zatrzymywania pojazdu na bramkach wjazdowych na autostrady.

Image
Od czerwca 2012 roku, na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, w ramach systemu viaTOLL, działa dobrowolna usługa elektronicznej płatności za przejazd viaAUTO dla pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Statystyki generowane przez system wskazują, że nawet niewielkie zmiany w liczbie działających urządzeń wpływają na znaczne wzrosty w udziale transakcji elektronicznych – szczególnie na autostradzie A4 między Gliwicami a Wrocławiem. Zatem obecnie usługa viaAUTO jest najskuteczniejszym narzędziem walki z korkami autostradowymi.

Ubiegłoroczna promocja cenowa urządzeń viaAUTO przerosła oczekiwania zarówno organizatora Kapsch Telematic Services, jak i Generalnej Inspekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W ciągu niespełna dwóch tygodni operator systemu viaTOLL rozdystrybuował niemal 7 000 urządzeń – całą pulę przygotowaną na dwumiesięczną akcję promocyjną. Obniżenie ceny wraz z uruchomieniem specjalnych pasów preferujących płatność elektroniczną na placach poboru opłat wpłynęło na znaczne zwiększenie zainteresowania usługą, jak i skokowy wzrost popytu, szczególnie w regionie śląskim. Upowszechnienie elektronicznego rozwiązania poprawiło drożność placów poboru, a użytkownikom pozwoliło na rzeczywisty komfort korzystania z autostrad bez barier. "viaAUTO to urządzenie, które pozwala zapomnieć o staniu w kolejkach na bramkach i daje możliwość przejazdu właściwie bez zatrzymywania się. To rozwiązanie podobne do internetowej odprawy na lotnisku, które sprawia, że wypełnienie obowiązkowej formalności przestaje oznaczać stratę czasu" mówi Krzysztof Gorzkowski, dyrektor ds. komunikacji firmy Kapsch.

Kolejna promocja cenowa urządzeń viaAUTO
Aby dodatkowo zachęcić kierowców do korzystania z elektronicznego wnoszenia opłat na autostradach, od 20 marca operator systemu viaTOLL oferuje viaAUTO w promocyjnej cenie 120 zł, na co składa się opłata za urządzenie oraz gotowe do wykorzystania doładowanie wartości 50 zł na przejazdy. Tym razem promocja nie jest ograniczona czasowo i biorąc pod uwagę zeszłoroczne doświadczenia przygotowano kilkukrotnie więcej urządzeń. "Można powiedzieć, że poprzednia promocja była dla nas swego rodzaju badaniem rynku. Korzyści płynące z użytkowania viaAUTO oraz promocyjna cena zadziałały na potencjalnych użytkowników bardzo mocno i popyt na nie trochę nas zaskoczył. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować nową ofertę: rozszerzyć tradycyjną sieć dystrybucji oraz uruchomić sklep internetowy. To odpowiedź na potrzeby klientów, które zostały zidentyfikowane w zeszłym roku" mówi Gorzkowski. "Cena 120 zł to w zasadzie jedyne 70 zł za urządzenie i 50 zł przedpłaty do wykorzystania na przejazdy. Biorąc pod uwagę nominalna cenę urządzenia bez doładowania 135 zł, jest to oszczędność o niemalże połowę" dodaje Gorzkowski.

W internecie i na stacjach
W okresie promocyjnym urządzenie viaAUTO będzie dostępne zarówno w tradycyjnej dystrybucji w ok. 50 lokalizacjach oraz w specjalnie uruchomionym sklepie internetowym (szczegóły na http://www.viaAUTO.info). "Uruchomienie e-sklepu to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy chcieli dokonać zakupu urządzenia, a nie mogli pojawić się w stacjonarnych punktach dystrybucji" wyjaśnia Gorzkowski. "Mogę zapewnić, że w tym roku urządzeń wystarczy dla wszystkich chętnych. Liczba przygotowanych viaAUTO jest bardzo duża, dlatego nie ograniczamy promocji czasowo i potrwa co najmniej do wakacji dodaje.

viaAUTO w ujęciu statystycznym
Usługa viaAUTO działa na polskich autostradach od czerwca 2012 roku. Do końca 2014 roku użytkownicy autostrad wnieśli w ten sposób łącznie ponad 9 mln opłat, z czego ponad połowę w samym 2014 roku.

O wiele ciekawiej prezentuje się jednak statystyka wpływów z opłaty elektronicznej za pomocą viaAUTO na przekroju całego 2014 roku. Od sierpnia widać ponad dwukrotny wzrost.

Jak działa viaAUTO
Każdy użytkownik autostrady, poruszający się samochodem o DMC do 3,5 tony, zamiast płatności manualnej może wybrać usługę elektroniczną. Pozwala ona na uiszczenie opłaty za autostradę bez zatrzymywania się: wystarczy zwolnić, podjechać pod szlaban i przejechać, gdy ten automatycznie się otworzy. Urządzenie viaAUTO instaluje się w bardzo prosty sposób na przedniej szybie (za lusterkiem wstecznym po lewej stronie), co więcej, nie jest przypisane do konkretnego pojazdu i w razie potrzeby może być ono wykorzystywane w więcej niż jednym samochodzie
tzn. można je przenosić między pojazdami.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2155
Zdjęcia: 8001
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  [D] Croma II 1,9 / Accord VII 2,2 / 6 I 2,0 / Passat B6 2,0 [D] Croma II 1,9 / Accord VII 2,2 / 6 I 2,0 / Passat B6 2,0
  Podstawowe kryteria zestawienia: - kombi segmentu D - silnik diesla o mocy ok. 140KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2005 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Fiat Croma II 1,9 Multijet - 150KM - Honda ...
  Co zrobić po dachowaniu auta? Co zrobić po dachowaniu auta?
  W ramach kolejnego materiału z cyklu Piątek ze Szkołą Auto, instruktorzy doradzają, jak zachować się podczas dachowania samochodu. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Przygotowując się do drogi ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Toyota Yaris 2011
   Andrzej Kania - Nissan 350Z, 2
   Car audio, video 2007
   Chevrolet Corvette C7, logo