Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć?

Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć?

05 Cze 2019, 14:16

Od czego zależy cena komunikacyjnego ubezpieczenia OC? Komunikacyjne OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Umowę takiego ubezpieczenia musi zawrzeć każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Koszt ochrony ubezpieczeniowej wyliczany jest przez zakłady ubezpieczeń indywidualnie dla danego pojazdu i jego posiadacza. Od czego zależy cena tego ubezpieczenia? Co wpływa na cenę za OC?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakres obowiązkowego OC musi być taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym (TU), ale to nie oznacza, że identyczne muszą być również ceny tego ubezpieczenia. Każdy zakład ubezpieczeń dokonuje kalkulacji ceny składki za OC, biorąc pod uwagę wiele czynników. W tym przypadku TU mogą zgodnie z wewnętrznymi zasadami określać ich wagę, a nawet niektóre z nich pomijać. Wskażmy jednak te czynniki, które prawie na pewno będą brane pod uwagę przez zakład ubezpieczeń przy wyliczaniu kosztu ubezpieczenia OC.
Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć? Płatność bez rozkładania na raty – klient, który zapłaci za ubezpieczenie bez rozkładania tej zapłaty na raty, otrzyma niższą cenę niż w przypadku płatności ratalnej.

Zakup kilku ubezpieczeń w jednym TU – osoby, które korzystają już z ochrony ubezpieczeniowej w ramach danego zakładu ubezpieczeń albo zdecydują się na zakup więcej niż tylko jednego ubezpieczenia komunikacyjnego, zapewne zapłacą mniej niż za OC.

Wiek kierowcy – wiek ma bardzo istotny wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Otóż najczęściej młodzi kierowcy mający do 26 lat muszą się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia. Dlaczego? Zakłady ubezpieczeń analizują dane dotyczące wypadków, a z nich wynika, że w przypadku młodych kierowców wskaźnik liczby takich zdarzeń na 10 tysięcy osób jest zdecydowanie najwyższy. Dla kierowców w wieku od 18 do 24 lat wynosił on w 2018 roku 17,5, a np. dla drugiej w kolejności grupy wiekowej, od 25 do 39 lat – 9,8. Dane Głównej Komendy Policji pokazują, że w 2018 roku byli oni sprawcami 5 113 wypadków, w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostały ranne. Najczęściej kierowca nie będzie płacić zwyżki za OC, jeśli ma więcej niż 26 lat.

Czas posiadania prawa jazdy – kierowca, który zdobył uprawnienia do prowadzenia pojazdów stosunkowo niedawno, musi się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia OC. Najczęściej zakłady ubezpieczeń naliczają zwyżkę na OC w przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy nie dłużej niż od 3 lat.

Historia ubezpieczeniowa - każdy rok, w którym z twojego OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie, zostanie uwzględniony przy wyliczaniu składki. Dłuższa bezszkodowa historia ubezpieczeniowa, to większa szansa na korzystną składkę za polisę. I analogicznie, jeśli w ostatnich latach byłeś sprawcą szkód, to prawdopodobnie twoje ubezpieczenie OC będzie cię sporo kosztować. Na przykład spowodowanie w ciągu roku kilku szkód, które będą likwidowane z OC, może się wiązać ze zwyżką na poziomie kilkuset procent.

Miejsce zamieszkania i użytkowania pojazdu – dla zakładu ubezpieczeń najważniejsze jest nie tyle to, gdzie mieszka posiadacz pojazdu, ile bardziej to, gdzie jego pojazd jest najczęściej użytkowany. W przypadku małej miejscowości cena będzie niższa niż w dużym mieście.

Parametry pojazdu – marka, rodzaj, model, pojemność silnika, przebieg obecny i prognozowany na kolejny rok to kolejne czynniki, które mają znaczenie. Ubezpieczenie pojazdu z silnikiem 1.0 może być o kilkaset złotych tańsze niż samochodu z silnikiem 3.0.

Stan cywilny – posiadacz pojazdu, który jest żonaty, ma dzieci i najczęściej z nimi podróżuje, zapłaci mniej za OC niż singiel. Dlaczego? Tacy kierowcy są statystycznie rzadziej sprawcami wypadków.

Od czego zależy cena OC?
Wymienione czynniki to nie jedyne, które mają wpływ na cenę OC. Żeby wyliczyć, ile będzie kosztować ochrona ubezpieczeniowa, warto skorzystać z kalkulatorów, które zakłady ubezpieczeń udostępniają na swoich stronach WWW.

źródło: artykuł powstał przy współpracy z TU AXA Direct
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3062
Zdjęcia: 11479
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć?

06 Cze 2019, 14:14

Redakcja napisał(a):Zniżki na OC – jak je zdobyć?
Ubezpieczać auto nawet jako współwłaściciel nie mając jeszcze własnego, innej możliwości nie ma. Jak przyjdzie nam kupić pierwszą polisę, a nie mamy historii ubezpieczenia OC to słono za to zapłacimy chyba że weźmiemy auto na współwłasność z kimś bliskim kto ma zniżki...
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3284
Zdjęcia: 19
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sportowe i umożliwiające zmiany: wnętrze - Audi RS 6 Avant Sportowe i umożliwiające zmiany: wnętrze - Audi RS 6 Avant
    Pionierska stylistyka wnętrza nowego Audi RS 6 Avant zorientowane jest na kierowcę, a antracytowe, aluminiowe panele ozdobne akcentują jego sportowy charakter. Dzięki swej poziomej orientacji i kilkupoziomowej, trójwymiarowej ...
    Land Cruiser FJ45LV - odrestaurowany unikat Land Cruiser FJ45LV - odrestaurowany unikat
    Amerykańska firma FJ Company zajmuje się twórczymi renowacjami klasycznych Land Cruiserów. Czasem samochody są odnawiane w duchu tradycji, lecz częściej efektem jest znacznie różniący się od oryginału ...

  •