Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć?

Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć?

05 Cze 2019, 14:16

Zakłady ubezpieczeń przy kalkulacji ceny ubezpieczenia OC biorą pod uwagę wiele czynników. To od nich uzależnione jest to, ile zapłacisz za OC. Jednym z ważniejszych czynników, jakie mają znaczenie, są zniżki za bezszkodową jazdę. W praktyce zniżki te wypracowujesz nie za bezszkodową jazdę, lecz za każdy rok ochrony ubezpieczeniowej, w którym z twojego OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zniżkach na OC?

Zniżki na OC – jak je zdobyć?
Kiedy podpisujesz pierwszy raz umowę ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, to nie posiadasz żadnych zniżek, tym samym musisz się liczyć z tym, że twoje ubezpieczenie będzie droższe niż w przypadku kierowcy, który korzysta z takiej polisy od kilku lat. Przy przeprowadzaniu kalkulacji ceny ubezpieczenia OC zostaniesz poproszony o podanie, ile szkód związanych z ruchem auta spowodowałeś w danym okresie oraz od ilu lat kupujesz ubezpieczenie OC. Jeśli to twoja pierwsza polisa, to nie otrzymasz z tego tytułu żadnej zniżki. A jak to będzie wyglądać dalej? Za rok bezszkodowej jazdy otrzymasz najczęściej 10 proc. zniżki, ale co do tego nie ma reguły. System naliczania zniżek przez towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) nazywany jest systemem bonus-malus. Zakłady ubezpieczeń mają dowolność – w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie ma informacji o tym, na jakich zasadach towarzystwa ubezpieczeniowe mają naliczać zniżki. Możliwe jest, że za rok otrzymasz 5 proc. zniżki albo np. 15 proc. Inny możliwy scenariusz to 5 proc. zniżki w pierwszym i drugim roku, a 10 proc. w kolejnych. Jak widzisz – zakłady ubezpieczeń same kształtują swoją politykę naliczania zniżek/zwyżek na OC.
Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć? Zastanawiasz się, jaki maksymalny poziom zniżek na OC możesz wypracować? Pod tym względem również towarzystwa ubezpieczeniowe mają całkowitą dowolność. Może to być 60 proc., a może więcej. Czy oznacza to jednak, że jeśli jeden zakład ubezpieczeń oferuje maksymalnie 70 proc. zniżki, a drugi 60 proc., to ten pierwszy zaoferuje tańsze ubezpieczenie OC? Absolutnie nie ma takiej pewności. Pamiętaj, że TU bierze pod uwagę wiele czynników, a zniżki są tylko jednym z nich. Zatem jeśli chcesz porównać ceny np. za ubezpieczenie OC samochodu w AXA Direct i w innym towarzystwie, to po prostu skorzystaj z kalkulatorów ubezpieczenia na stronie tych TU i porównaj koszty. Sama informacja o maksymalnym poziomie zniżek tak naprawdę nic nie znaczy, podobnie zresztą jak informacja o tym, jak wysokie zniżki za rok bezszkodowej jazdy nalicza dany zakład ubezpieczeń.

Przeniesienie zniżek od innego TU
W przypadku, gdy zdecydujesz się zmienić zakład ubezpieczeń i podpisać umowę z innym towarzystwem, twoje zniżki mogą zostać przeniesione, ale nie musi tak być. Zakład ubezpieczeń będzie interesować nie tyle to, jak wysokie zniżki miałeś wypracowane, ile bardziej twoja historia ubezpieczeniowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pod tym względem również odmienną politykę. Analogicznie wygląda to w przypadku, gdy mieszkałeś za granicą i tam ubezpieczałeś swój pojazd, a następnie wróciłeś do Polski i chcesz zawrzeć umowę ubezpieczenia. TU może uwzględnić twoje zagraniczne zniżki, ale wcale nie ma takiej gwarancji. Może również oczekiwać, że przedstawisz zaświadczenie o bezszkodowej jeździe wystawione przez zagraniczny zakład ubezpieczeń i na tej podstawie uwzględni twoje zniżki.

Zwyżka na OC – kiedy zostanie naliczona?
Tak jak za rok bezszkodowej jazdy otrzymasz zniżkę na OC, tak w przypadku każdej szkody musisz się liczyć ze zwyżką. Jednak kilka szkód w ciągu jednego roku może spowodować, że zakład ubezpieczeń naliczy nawet kilkaset procent zwyżki. Co istotne, wpływ na zwyżkę mają nie tylko szkody spowodowane przez ciebie, ale również te, do których doprowadził współwłaściciel pojazdu czy też inna osoba, która korzystała z auta za twoim pozwoleniem.

źródło: artykuł powstał przy współpracy z TU AXA Direct
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2926
Zdjęcia: 11176
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Zniżki na ubezpieczenie OC samochodu – jak je zdobyć?

06 Cze 2019, 14:14

Redakcja napisał(a):Zniżki na OC – jak je zdobyć?
Ubezpieczać auto nawet jako współwłaściciel nie mając jeszcze własnego, innej możliwości nie ma. Jak przyjdzie nam kupić pierwszą polisę, a nie mamy historii ubezpieczenia OC to słono za to zapłacimy chyba że weźmiemy auto na współwłasność z kimś bliskim kto ma zniżki...
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 2530
Zdjęcia: 11
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus LFA - tytanowy wydech Lexus LFA - tytanowy wydech
    Supersamochód Lexusa to auto wyjątkowe w każdym calu. Wyjątkowe jest jego nadwozie z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym. Wyjątkowy jest jego 560-konny silnik V10 o pojemności 4,8 l, który wkręca ...
    Renowacja, naprawa podsufitki w samochodzie - instrukcja Renowacja, naprawa podsufitki w samochodzie - instrukcja
    Naprawa podsufitki w samochodzie wymaga od nas trochę pracy i myślę że większość osób wiedząc jak to zrobić poradziła by sobie z takim problemem. Opiszę jak naprawić podsufitkę od której zaczyna odpadać materiał ...

  •