Auto zastępcze z OC sprawcy???????

03 Kwi 2014, 06:01

Witam
Jestem ze śląska, po kolizji korzystałam z usług firmy wynajmującej samochody z OC sprawcy autozastepcze.pl, ale z tego co wiem wynajmuja samochody nie tylko na terenie śląska.Samochód otrzymałam pod wskazany adres, wystarczyło że podpisałam komplet dokumentów. Za Fiata Punto dostałam Skoda Fabia II,samochód nowy, czysty, z pełnym bakiem, płynem do spryskiwaczy i oponami zimowymi. Przy szkodzie całkowitej - bo taką mi przyznali, samochód mogłam użytkować nie jak piszą przedmówcy do dnia przyznania decyzji, a do dnia faktycznego otrzymania pieniędzy na konto. Po tym jak poinformowałam firme autozastepcze.pl że otrzymałam pieniądze i chce kupić nowy samochód - przedłużyli mi wynajem jeszcze o 3 dni. Oddawałam samochód zastępczy w dniu w którym mój nowy samochód stał już na podwórku i nie musiałam się martwić jak dowiozę dziecko do przedszkola, a sama dojade do pracy.
Reasumując - wszystkim forumowiczom polecam.
blueeyeshadow
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Punto

03 Kwi 2014, 14:59

Skorzystanie z firmy wynajmującej pojazdy może być dobrym pomysłem.

Koniecznie jednak trzeba sprawdzić zapisy w umowie, co jeśli ubezpieczyciel nie zapłaci za cały okres najmu - czy firma będzie to ściągać od poszkodowanego, czy będzie sama dochodzić roszczeń od towarzystwa.

Zwykle koszty nie są zwracane w całości - towarzystwa uznają ileś dni, a resztę tną. Ważne, żeby ewentualne dochodzenie roszczeń w sądzie było już na głowie firmy.
krzych87
Nowicjusz
 
Posty: 27
Prawo jazdy: 18 01 1987
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI 115
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

04 Kwi 2014, 09:00

krzych87- właśnie tak było u mnie, że zaniżyli czas najmu. Autozastepcze.pl poprosiło mnie o skan umowy kupna nowego auta, bo kierowali sprawę do sądu.
Musiało im się udać ją doprowadzić pozytywnie do końca, bo dostałam decyzję z TU, że wypłacili im całość i to nawet z odsetkami!
Tak że wiadomo, kolizja czy wypadek to nic przyjemnego, ale chociaż tyle dobrego mamy z tego :)
blueeyeshadow
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Punto

04 Kwi 2014, 12:27

blueeyeshadow- dobrze wyszło w takim razie :) Tak to powinno wyglądać. Firma wynajmująca jako specjalista w tym zakresie organizuje usługę, a wszelkie następstwa bierze na siebie. Nie zawsze jednak tak jest, więc trzeba uważać na to, co się podpisuje.

Jeszcze jedno - może się zdarzyć, że ubezpieczyciel wyda odmową na całą szkodę - np. okaże się, że sprawca nie jest winny, sprawa idzie do sądu etc. Wtedy trzeba się liczyć z tym, że koszty pojazdu zastępczego mogą spaść na poszkodowanego do czasu ustalenia finalnego wyjaśnienia.
krzych87
Nowicjusz
 
Posty: 27
Prawo jazdy: 18 01 1987
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI 115
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

26 Kwi 2014, 23:05

Znalazłem ofertę i niby wszystko proste Wypożyczalnia samochodów w Warszawie wypożycza samochody z OC sprawcy kolizji. Rozmawiałem z właścicielem firmy i mówił że ubezpieczyciele bez problemu wypłacają. Warunek jest taki, że umowa ubezpieczenia musi zawierać stosowny zapis. Warto czytać co jest w umowie.
wolfwaw
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 21 11 1983
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

27 Kwi 2014, 09:52

wolfwaw napisał(a):Warunek jest taki, że umowa ubezpieczenia musi zawierać stosowny zapis.

No to taką wypożyczalnie lepiej omijać z daleka.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Kwi 2014, 12:10

To bardzo dobra praktyka, aczkolwiek dosyć rzadka.
Standardowo jednak wypożyczalnie działają na zasadzie wynajmu na taki okres jaki uznaje TU.

Ale świetnie, że nie miałaś z tym problemu:)
krzych87
Nowicjusz
 
Posty: 27
Prawo jazdy: 18 01 1987
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI 115
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Paź 2014, 15:32

Temat jest bardzo złożony i wielowymiarowy dlatego trochę o nim tu napiszę.

Od momentu gdy KNF wydała dokument wytyczne dotyczące wynajmu z OC sprawcy rozpoczął się proces powolnego przejścia TU (Towarzystwo Ubezpieczeniowe).
Wynajmujący ma możliwość:
a. Pożyczenia samochód od TU sprawcy
MINUSY
TU może w każdej chwili odebrać samochód uzasadniając to tym, iż TCN (technologiczny czas naprawy) został przekroczony i już nie masz prawa do auta zastępczego. Czyli blacharz nie działa tak szybko jak fabryka więc proszę sobie radzić albo dogadywać się z blacharnią.
PLUSY
Brak
b. Skorzystania z usług wypożyczalni specjalizującą się w tego typu wynajmach, która zagwarantuje auto na cały czas trwania naprawy i sama będzie dochodziła zapłaty od TU
PLUSY
auta będziesz używał przez cały okres naprawy (nieważne jak długo będzie trwała naprawa)
MINUSY
brak
Prawa i obowiązki wynajmującego

1. Wynajmujący powinien dobrze udokumentować do czego potrzebny mu jest pojazd zastępczy, tj. powinien w taki sposób opisać potrzebę najmu aby zakwestionowanie było „prawie niemożliwe”. Elementy jakie powinny być w takim uzasadnieniu to:
Dojazdy codzienne do pracy, oczywiście praca powinna się znajdować daleko od domu.
Dojazdy do szkoły lub w wypadku rodziców dowozy dzieci do szkoły.
Dowozy członków rodziny do szpitala.
Inne niezbędne do funkcjonowania czynności, do których pojazd jest niezbędny.
2. Dojazd do supermarketu na zakupy niestety nie jest „niezbędny do życia” takie stanowisko przyjmują TU w walce o niepłacenie za auto zastępcze.
3. Czas najmu – jeśli zostawiasz auto w warsztacie auto zastępcze odbierz dopiero w momencie kiedy auto rzeczywiście zaczyna być naprawiane, gdyż TU może w połowie naprawy zakwestionować długość czasu naprawy i jako klient zostaniesz z niczym. Punkt ten dotyczy tylko szkód gdy auto jest jezdne tzn. zostało uszkodzone w takim stopniu, że można z niego korzystać.
4. Gdy auto jest „niejezdne” masz prawo do auta zastępczego od momentu szkody do zakończenia naprawy.
5. W sytuacji gdy w związku ze szkodą zostanie uznana szkoda całkowita, czasem na który przyznawany jest pojazd zastępczy jest czas od: zdarzenia do momentu wypłaty środków tytułem rekompensaty za szkodę całkowitą.
6. Co w sytuacji gdy TU zabrało auto, a naprawa trwa dalej. Niestety takie sytuacje coraz częściej mają miejsce, wynika to z tego, iż TU w ten sposób zmniejszają koszty pojazdu a dzieje się to poprzez skrócenie czasu najmu (uzasadniając TCN który zawsze szybciej mija niż naprawa trwa w rzeczywistości). Niestety po tym jak auto zostało już raz wydane i odebrane bardzo trudno jest wynegocjować auto zastępcze i jedyne co poszkodowanym pozostaje to wynająć auto na normalnych warunkach z wypożyczalni płacąc za nie z własnych środków.
7. Zaniżanie cen najmu w stosunku do rzeczywistych. Najczęściej dzieje się to w taki sposób iż ubezpieczalnie podpisują (na sobie tylko znanych warunkach porozumienie – cennik) z jakimiś globalnymi wypożyczalniami i następnie podają je jako wyznacznik ceny na „rynku lokalnym”. Ceny mogą różnić się o 100% w stosunku do innych wypożyczalni. Ale cóż aby wygrać pozostaje sąd lub wędrówka od sądu do sądu.

Podsumowanie

Mamy system który powinien zagwarantować poszkodowanym rekompensatę ale cały czas dziurawy a TU które cały czas kwestionują zasadność auta zastępczego przeciągają w nieskończoność proces wypłaty środków, a co za tym idzie zniechęcają wypożyczalnie do tego typu działań.
Ważne Pojęcia
TCN (technologiczny czas naprawy) – to czas który wyliczany jest przy pomocy systemów kalkulacji kosztów naprawy. Niestety czasy podane w tymże systemie są równe czasom naprawy jakiegoś elementu w fabryce. tzn jeśli w fabryce montaż błotnika trwa 10 minut to znaczy, że czas dla naprawy dla takiego elementu w blacharni powypadkowej także powinien trwać 10 minut. Jest to fikcja, której do tej pory nikomu nie udało się zakwestionować.
Wytyczna KNF – są to wytyczne które Komisja Nadzoru Finansowego wydała aby przeciwdziałać braku rekompensaty za auto zastępcze, jak prawie zawsze z marnym skutkiem.

Z życia wzięte:
1. Towarzystwa kwestionują konieczność wynajmu samochodu i dopraszają się o:
- Zaświadczanie z pracy o zawodzie i miejscu wykonywania pracy
- Oświadczeniu iż nie ma żadnego innego sposobu który w „trochę gorszym standardzie” pozwoli na zaspokajanie potrzeb czyli jeśli autobus pod nosem i dowiezie w czasie +50% w stosunku do auta to auto się nie należy
- I wszelkich innych tj.
- Zaświadczeniu o chorych rodzicach jeśli w uzasadnieniu wynajmu to było wskazane jako powód konieczności wykorzystana pojazdu zastępczego
Itp...

2. Towarzystwa uśredniają cenę wynajmu i robią to w ten sposób iż biorą najtańsze wypożyczalnie z regionu i ich stawki podają w uzasadnieniu (o ile w ogóle podają).
Tutaj wyjątkowa jest firma WARTA która podpisała umowę z największą Polską wypożyczalnią Express i ustalili sobie stawki wyglądające następująco:

Klasa Netto/ dzień Brutto/ dzień
Klasa A+ Fiat Panda, Chevrolet Spark 44,71 54,99
Klasa B Suzuki Swift, Hyundai i20 56,10 69,00
Klasa C Hyundai i30, Opel Astra 59,35 73,00
Klasa D Ford Mondeo, Skoda Octavia 92,68 114,00
Klasa E Mercedes C180, Nissan Qashqai 122,76 150,00

I korzystają z tych stawek w celu zaniżenia średniej wartości wynajmu dla wynajmu z OC sprawcy.
Stawki powyżej są o ok 30-50 % niższe aniżeli średnie stawki w wypożyczalniach i znacznie zaniżają cenę najmu.

3. Towarzystwa zaniżają czas trwania naprawy korzystając ze wspomnianego powyżej TCN i wychodzi iż lakierowanie auta i naprawa np. zderzaka powinna trwać 2 dni a w rzeczywistości żadna blacharnia nie zrobi tego poniżej 5 dni.

4. Czas na sprowadzenie części i na wydanie/ zwrot auta.
Różne towarzystwa różnie przyznają w swoich kalkulacjach czas na wydanie i zwrot auta niektóre dają 2 dni (1 na zwrot a drugi na wydanie), inne natomiast „płaca” tylko za jedne dzień. W sytuacji w której oddanie auta jest o 16 „po pracy” jednego dnia a zwrot „po pracy” innego dnia jest to fizycznie możliwe ale gdy jest tak iż wypadek a co za tym idzie konieczność wydania auta zastępczego odbyło się rano a zwrot następuje „po pracy” popołudniu 1 dzień jest niewystarczalny.
Co do części i czasu oczekiwania, jest wiele przypadków nawet dla samochodów nowych gdzie czas oczekiwania na części jest znacznie dłuższy aniżeli 1 dzień. Jeśli są to auta klas premium to taki czas może trwać nawet do 2-3 miesięcy i wtedy ogromna ilość dokumentów jest potrzebna w celu udowodnienia, iż blacharnia zrobiła wszystko co w swojej mocy aby „zdobyć” możliwie szybko część.

5. Terminy płatności – nie zdarzyło mi się w tym roku aby jakiekolwiek TU ubezpieczeniowe zapłaciło wcześniej aniżeli 30 dni od daty otrzymania faktury. Niestety jest to kolejna metoda na to aby zniechęcić i wykończyć wypożyczalnię poprzez brak płynności finansowej. Standardowo na fartuchach umieszczam płatność w terminie 14 dni od daty otrzymania faktury (faktury wysyłam droga mailową).

W załączniku kilka uzasadnień jakie otrzymuję od TU.

I jeszcze jedno:
Dlaczego wytyczne KNF-u zniknęły z internetu i nigdzie nie można ich znaleźć czyżby TU było to nie na rękę?
Krzysztof100
Obserwowany
 
Posty: 1
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Skoda Superb

14 Lut 2015, 13:37

Oczywiście że jest taka możliwość otrzymania auta zastępczego można uzyskać na przykład tutaj [reklama] Całkiem za darmo.
Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 14 Lut 2015, 16:40, edytowano w sumie 1 raz
Powód: reklama
warol
Nowicjusz
 
Posty: 7
Miejscowość: Szczecin
Prawo jazdy: 01 03 1998
Auto: e60
Rok produkcji: 2010

23 Lut 2015, 19:05

Ja korzystałem z takiej opcji w [reklama]. Mogłem sobie wybrać dowolny samochód z ich oferty na tak długo, jak trwała naprawa mojego. Super opcja.
Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 24 Lut 2015, 20:35, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Niedozwolona reklama
maciekluka
Początkujący
 
Posty: 71
Auto: renault laguna

13 Mar 2015, 14:20

Z tego co się orientuje auta zastepcze mozna dostac w takich przypadkach z wypożyczalni W Warszawie gosciu z Lecar mi mówił, nic się za to nie płaci [reklama]
Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 13 Mar 2015, 21:46, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Reklama
Maniak1
Początkujący
 
Posty: 82
Prawo jazdy: 01 01 2007
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Skoda
Silnik: 1,9 sdi
Paliwo: Diesel

20 Mar 2015, 22:45

Jak masz pytania w temacie to zapraszam - na wszystkie odpowiem, pomogę, podpowiem co zrobić, o co można się starać, itp.U nas są sami ludzie co pracowali w działach sądowych różnych TU, więc sposoby działania znamy od podszewki :yes:
DPDO
Nowicjusz
 
Posty: 8
Auto: Audi A4

09 Lis 2015, 15:29

Koszty wypożyczenia auta zastępczego są elementem szkody majątkowej, wiec śmiało możesz zgłosić się do jakiejś wypożyczalni. Bezgotówkowo na pewno można to załatwić w Autotu24
bask
Początkujący
 
Posty: 116
Auto: Opel

30 Cze 2016, 16:35

Te koszty nie są takie wielkie i zasadniczo pokrywwane są z ubezpieczenia OC sprawcy jeżeli dobrze to uzasadnisz i rzecz jasna jest wina ewidentnie po jego stronie. Teraz nie trzeba już bardzo wyspecjalizowanych firm. Do gry włączyły się wypożyczalnie takie jak Panek S.A chociażby, a więc rownież te większe z nich walczą o klienta z OC sprawcy.
gawronrob
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Różne - wypożyczam

01 Lip 2016, 12:58

To ja jeszcze podrzucam poradnik, gdzie znajdziecie garść informacji o tym, na jakich zasadach można skorzystać z OC sprawcy:

"Poszkodowani w kolizjach obecnie mają większe prawa niż jeszcze kilka lat temu. W sytuacji, kiedy jesteśmy poszkodowani w wypadku a nasz samochód trafia do warsztatu naprawczego przysługuje nam samochód zastępczy z OC.

Przyznanie samochodu jest obecnie traktowane jak część likwidacji szkody. Zazwyczaj dostajemy samochód o takich samych parametrach lub też o klasę niższy ale taki, który bez problemu powinien zaspokoić nasze potrzeby. W jakich sytuacjach możemy starać się o wypożyczenie samochodu dla nas przez towarzystwo ubezpieczeniowe?

Gdy samochód jest nam potrzebny do wykonywania czynności służbowych
Auto jest konieczne do zaspokajania czynności konsumpcyjnych i życiowych

Towarzystwo ubezpieczeniowe może nam odmówić pożyczenia auta, gdy mamy w rodzinie drugi samochód, który bez problemu możemy wypożyczyć. Piszemy tutaj oczywiście o samochodzie, który będzie spełniał warunki takie same jak poprzednie auto.

Inaczej przedstawia się sytuacja, w której została orzeczona szkoda całkowita. Wtedy zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego jest liczony od dnia zgłoszenia uszkodzenia pojazdu do czasu, kiedy mamy możliwość nabycia analogicznego pojazdu. Okres nie powinien być dłuższy niż do dnia otrzymania szkody.
"

Może będzie pomocne.
Superpolisa
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 16 10 2001
Auto: Audi A4 B7
Silnik: 1.9 TDI 131KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009