Bardzo dobry olej i wyjątkowo tani

08 Mar 2021, 04:19

Nadeszły takie czasy,w których priorytetem stają się normy emisji spalin oraz urywanie kropli spalanego paliwa,ja jako użytkownik mam do wyboru,albo olej świetnie chroniący silnik albo zubożony np. z cynku,fosforu ale za to podobno mniej zatruwający środowisko,każdy wie,ze tematyka olejowa to b.trudny dział,teoria teorią,praktyka praktyką.Mnie najbardziej zastanawia to,jakmógł ktoś prezentując tego SHELLA z TBN 12.7 napisać,że taki olej przeciwdziała spalaniu stukowemu,obecnie b.częsta przyczyna uszkodzeń tych silników,oleje o wysokim TBN są wzbogacone o związki wapnia i to wapń właśnie przedostający się do komory spalania powoduje ten efekt,potęgujący się z czasem(powstałe nagary),oleje do s.z bezpośrednim wtryskiem powinny posiadać w swym składzie związki sodowe(detergenty),jesli ktoś posiada silnik z bezpośrednim wtryskiem,trzeba na to zwracać uwagę,jak poznać taki olej? Niska zawartość TBN,potas nie jest tak efektywny w tworzeniu rezerwy alkalicznej jak wapń,oleje to temat b.trudny.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

Miejscowość: Z prawdy :)

08 Mar 2021, 20:19

PhantomASA1 napisał(a):Mnie najbardziej zastanawia to,jakmógł ktoś prezentując tego SHELLA z TBN 12.7

Nie analizowałem tego dogłębnie bo mi SN plus nie jest potrzebne, nie mam turbo, ale szukałem tego helix ultra, który ma SN plus. To dlatego, że to najnowsza generacja tego oleju w normie BMW LL-01 i chciałem zmniejszyć prawdopodobieństwo, że zakupiony olej będzie stary :D
grzesbeton
Nowicjusz

Miejscowość: Kraków/Leszno
Prawo jazdy: 10 07 1996
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Mini One R50, Ford Ka
Silnik: 1,6 90KM, 1,3 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

08 Mar 2021, 22:14

Trzeba by sprawdzić dokładnie ile jest wariantów tego oleju,w przypadku Liqui Moly np.TOP TEC 5W30 jest ich kilka,niby nazywają się tak samo,ale różnią oznaczeniami cyfrowymi,jedne nadają się do bezpośredniego wtrysku,inne przeciwnie,czyli nie,z Gulfem jest podobnie,Jankesi nakocili kilka typów olejów w każdym przedziale lepkościowym,dlatego pytając o olej należy podawać dokładną nazwę.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

Miejscowość: Z prawdy :)

08 Mar 2021, 23:02

PhantomASA1 napisał(a):Trzeba by sprawdzić dokładnie ile jest wariantów tego oleju,
Pomijając to, że kilka razy zmieniała się szata graficzna, to prawdopodobnie 2 warianty, ten drugi z SNplus, ma na opakowaniu motyw płynącego złocistego oleju, w dwóch wersjach: pionowo i poziomo :)
grzesbeton
Nowicjusz

09 Mar 2021, 13:39

Natomiast pierwszy wariant miał API CF dla diesli, drugi już jej nie ma.
grzesbeton
Nowicjusz

28 Mar 2021, 18:47

Ja próbowałem różne oleje i szczerze trudno było mi zdecydować się na najlepszy. Generalnie zwykle zamawiam w tym sklepie ( reklama ) i zdaję się na ich specjalistyczną wiedzę. Wystarczy im podać model pojazdu i rodzaj silnika, a pomogą dopasować właściwy wybór. Moi znajomi też tam kupują i bardzo sobie chwalą. :ok:
Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 28 Mar 2021, 20:20, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Reklama
Adi83
Obserwowany

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Wyjazdy weekendowe - bezpieczne piątkowe podróże
    Piątek kojarzy się z początkiem weekendu, odpoczynkiem po intensywnej pracy i wyjazdami. Tymczasem piątkowe popołudnie na drogach to najbardziej niebezpieczny czas w całym tygodniu. Aby zapobiegać wypadkom, kierowcy nie mogą ...
    Nowe obowiązki na przejściach dla pieszych
    W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych straciło życie 197 osób. Bezpieczeństwo ma poprawić przepis, który wszedł w życie 1 czerwca br. Wprowadza on pierwszeństwo przed pojazdem dla pieszych wchodzących ...

• 28 Mar 2021, 20:43

A do jakiego auta i jaki olej Ci dobrali na przykład? Podaj tylko producenta, będę zgadywał.
    Żeby dobrać olej naprawdę dobrze, trzeba spędzić min. godzinę weryfikując rekomendacje, więc najlepiej samemu się tego nauczyć.
    Mi przykładowo mechanicy wlali do Forda półsyntetyk 10W-40 (!), firma Shell do skrzyni Forda dobiera olej dla VW bez normy Forda WSS, firma Fuchs dobrała mi do skrzyni Mini z 2003 olej API GL-5 (!), zaś firma LiquiMoly do tej samej skrzyni dobrała olej dla ciężarówek (!!) a dla Mercedesa klasa A W169 podaje olej nie spełniający MB 235.10 ani żadnego innego wymagania MB.
    grzesbeton
    Nowicjusz