Ile średnio muszą działać żarówki samochodowe?

Ile średnio muszą działać żarówki samochodowe?

28 Gru 2014, 23:16

Hej. Przepaliła mi się żarówka. Ile średnio muszą działać? Macie jakieś ulubione?
Wojtek87
Obserwowany

Auto: Audi A4

Re: Ile średnio muszą działać żarówki samochodowe?

29 Gru 2014, 13:42

To jak długo działa żarówka, zależy od reflektora w Twoim samochodzie (czy nie paruje, czy nie zbiera wilgoci), od stanu instalacji elektrycznej (często w leciwych instalacjach zdarzają się zwarcia), oraz od jakości samej żarówki (nie koniecznie sprawdza się zasada, że im droższa, to będzie lepsza).
Co do samych żarówek, to jestem sceptycznie nastawiony do takich typów jak BlueVision, LongLife, itp. Miałem, używałem i nie odczułem wielkiej różnicy poza oczywiście ceną. Rzecz jasna, że w pierwszej chwili po założeniu żarówek świecących niebieskawą barwą (a'la XENON) światło wydaje się wyraźniejsze i przyjemniejsze dla oka, ale po dłuższym czasie używania, gdzie będziesz pokonywać trasy w deszczu, śnieżycy i mgle, to zdecydowanie odradzam. Widoczność z tymi żarówkami w w/w warunkach atmosferycznych ulega znacznemu pogorszeniu, niż przy zwykłych żarówkach.
Ja stosowałem zawsze normalne żarówki firmy NARVA. Stosunek ceny do jakości jest przy nich więcej niż dobry.
Podpis zwiał z miejsca zdarzenia - trwają poszukiwania.
kkamykk
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Frankfurt am Main
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Hyundai i40
Silnik: 1.6 GDI 135KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2013

30 Gru 2014, 20:44

Ja przetestowałem osram night breaker ostatnio i jestem bardzo zadowolony - na początku szok, że tak dobrze oświetlają mi drogę, z czasem przyzwyczajenie do tego. Niestety u mnie się sprawdza, że im droższa tym lepsza żarówka (miałem takie no name dwa razy i za każdym razem się denerwowałem, że coś jest nie tak z nimi).
pikaczu
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 04 1993
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: audi tt
Typ: Kabriolet
Rok produkcji: 2001

30 Gru 2014, 21:30

Dzięki Panowie. Czyli narv albo osram. Zaraz popatrzę na nie. Night breaker to dla jeżdżących w trasy?
Wojtek87
Obserwowany

31 Gru 2014, 00:13

Jużbył niejeden temat o tym. Jeśli chcesz fajne światło, coś typu Night Breaker, BlieVision.
baran
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 16 05 2010
Auto: Honda, Seat

26 Lut 2015, 19:50

Polecam Osramy Cool Vision które mają przepisowe 4200 kelwinów lub Night Breaker 4000k

Jeśli jeżdzisz w trasy to całkiem spoko, światło jest białe, w dodatku ma żarówka lepszą wydajność i świeci dalej.
jacus19
Początkujący

Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 01 01 2001
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Kopiowanie samochodów Kopiowanie samochodów
    Policyjne źródła donoszą,że w ostatnim czasie bardzo wzrosła ilość kradzionych samochodów.A właściwie nie kradzionych,ale kopiowanych.Polega to na tym,że kradzione sa dokumenty samochodu i na ich podstawie jest ...
    Zmęczenie, sen - przyczyny wypadków drogowych Zmęczenie, sen - przyczyny wypadków drogowych
    Zmęczenie to prawdopodobnie najbardziej bagatelizowany czynnik wśród przyczyn wypadków drogowych, ponieważ jego rzeczywisty udział jest trudny do zmierzenia. Szacuje się, że zmęczenie ma wpływ na nawet 30% wypadków ...

• Re: Ile średnio muszą działać żarówki samochodowe?

27 Lut 2015, 10:25

Zwykłe żarówki wytrzymają dłużej niż inne żarówki, które wg producenta świecą jaśniej. Sprawa jest prosta - żeby żarówka świeciła jaśniej, przy tej samej mocy ( przepisowo musi być w światłach mijania 55W ) i przy tym samym napięciu ( podczas pracy silnika napięcie wynosi średnio 13,9V ), trzeba zwiększyć strumień świetlny. A robi się to w ten sposób, że skraca się żarnik. Wówczas żarówka świeci jaśniej, ale żarnik jest "obciążony" mocniej. Dlatego takie żarówki szybciej się przepalają. Żeby choć odrobinę przedłużyć "życie" takiej żarówki, do bańki oprócz halogenu dodaje się ksenon.
    Krótszy żywot mają też żarówki, które maja szkło zabarwione na np. niebiesko. Są też żarówki, które mają szkło zabarwione na zielono czy różowo :) Trzeba jednak pamiętać, że każda żarówka "chłodzi" się, czyli oddaje ciepło przez bańkę. A jak się bańkę zabarwi, to skuteczność "chłodzenia" maleje i żarnik szybciej się przepali.
    No ale coś za coś.
    Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

25 Mar 2015, 13:17

Widze, rzeczowo mamy przedstawione informacje nt świecenia żarówek, pewnie da się jeszcze wiele dopowiedzieć ale streszczenie i esencja posta jak najbardziej w temacie, krótko i na temat.
    Wiesman
    Nowicjusz

Prawo jazdy od: 07 08 1980
    Przebieg/rok: 50tys. km
    Silnik: 1,8
    Typ: Kombi
    Rok produkcji: 2004

25 Mar 2015, 18:05

Najmniejszą trwałość mają żarówki H7, Fabrycznie zamontowana potrafi swiecić kilka lat a kupna przepali się po kilku tygodniach lub miesiącach i to bez względu na firmę. Żarówkę H7 należy włączać przy zgaszonym silniku gdy jest niższe napięcie.
    andrzej_124
    Stały forumowicz

26 Mar 2015, 15:53

tak. H7 się po prostu grzeją. Taka ich konstrukcja.

O trwałości mówi dużo ich temperatura barwowa. Te żółte będą świecić najdłużej, im bardziej białe światlo tym krócej. Ale żółte światło to masakra w trasę. Wolałbym mieć bielsze i lepszy zasięg niż żółte które jest uciążliwe w użytkowaniu.
    jacus19
    Początkujący

28 Mar 2015, 22:17

H7 mają tą samą moc co H4. Przyczyna krótszego świecenia jest prosta - H4 ma większą bańkę niż H7, a co za tym idzie H7 ma gorsze chłodzenie. Oprócz tego H7 ma krótszy żarnik, a za tym idzie wrażliwość na napięcie. I jak wspomniał andrzej_124 warto je zaświecać przed uruchomieniem silnika, bo napięcie jest wtedy niższe o około 2 volty. A to dużo.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

27 Sty 2016, 09:47

no właśnie mi się jedna h7 przepaliła. Wytrzymała od połowy października. Więc jakieś 3 miesiące. Powoli mam już dość tych przepalajacych się żarówek. Szczególnie jak padają od strony akumulatora i trzeba grzebać.

Ktoś coś testował ultra life Osrama?
    jacus19
    Początkujący

31 Sty 2016, 23:38

Jeżeli chcesz żarówkę, która długo trzyma to Osram Ultra Life jest dobrym rozwiązaniem. Jedyne co może na to znacząco wpłynąć to przeskoki napięcia, każda żarówka jest przystosowana do napięcia stałego a producenci samochodów nie muszą się tego trzymać. Więc duży skok może spalić każdą żarówkę.
    makumba
    Nowicjusz

Auto: Lanos

01 Lut 2016, 17:33

Dobrze jest włączać światła dopiero, jak już silnik pracuje. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - przy wymianach żaówek należy pamiętać, żeby bańki żarówki nie chwytać palcami - zawsze przez szmatkę, albo gąbkę, w którą czasami producent zawija żarówkę.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

02 Lut 2016, 09:08

MotoAlbercik napisał(a):Dobrze jest włączać światła dopiero, jak już silnik pracuje. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - przy wymianach żaówek należy pamiętać, żeby bańki żarówki nie chwytać palcami - zawsze przez szmatkę, albo gąbkę, w którą czasami producent zawija żarówkę.

Dokładnie, Ja wyłączam i włączam światła i mnie żarówki działają 2 razy dłużej niż w pandzie żony, ale Ona ma cały czas włączone. A bańki żarówki to ja w ogóle nie dotykam(nawet przez szmatkę). :ok:
    yeti65
    Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 29 11 1984
    Przebieg/rok: 30tys. km
    Auto: mitsubishi lancer X
    Silnik: 1,6mivec 117KM
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Rok produkcji: 2014

• Warto przeczytać
    • Ford Focus C-MAX