Kontrolka 'Check engine' Hyundai i20 2009 1.2

27 Sty 2020, 09:33

Cześć,
od pewnego czasu co jakiś czas zapala mi się kontrolka check engine, Hyundai i20 2009 1.2 ok. 110 tys przebiegu.

Zawsze okoliczności zapalenia wyglądają tak samo. Rano po przejechaniu ok. 5 km zaczyna migać check engine i miga tak około 20 sek i przestaje. Zwracałem uwagę na szybkość i zwykle było to ok. 90 km/h przy 2,5 tys obrotów.

Po pierwszym 'miganiu' komputer wskazał błąd - wypadanie zapłonu na (chyba) drugim cylindrze. Wobec tego zostały wymienione świece zapłonowe.

Od momentu wymiany świec kontrolka zapaliła się i migała jeszcze 3 razy. W tych samych okolicznościach które opisałem powyżej, ( po ok. 5km przejechanych).

Po tym zostały wymienione kable wysokiego napięcia i znowu zapaliła się kontrolka i migała ok. 20 sekund i znowu w tych samych okolicznościach.

*Ikonka nie zapalała się codziennie tylko co jakiś dzień
*jak jechałem jakąś inną trasę to się nie zapalało (może akurat nie rozwijałem takiej prędkości bo jechałem po mieście?)
*już ponad rok temu od czasu do czasu zapalała (nie migała) się na kilka sekund kontrolka check engine. Ale żadne z dwóch badań komputerem nie wykazało żadnego błędu.

Co mogę w takim razie zrobić bo z tego co wiem błąd z wypadaniem zapłonu jest dość ogólny? Czy mogę jeździć tym samochodem np. do mechanika czy bezwzględnie odpuścić jazdę?

EDIT:
Czy jest możliwość że komputer pamięta ten błąd i go wyświetla a w rzeczywistości nie ma tego problemu już? Muszę go usunąć?

Pozdrawiam.
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22

27 Sty 2020, 11:19

Po odczytaniu błędu, należy go usunąć. Być może dlatego się pojawia. Jak kontrolka miga, to jest to błąd chwilowy i sterownik silnika musi go wykryć kilka razy zanim zaświeci kontrolkę. Błąd ten jest dość ogólny i może wynikać z wielu rzeczy. Kable, świece,cewki. Dwie pierwsze rzeczy wymieniłeś, więc pozostaje ewentualnie cewka.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

27 Sty 2020, 11:30

Dziękuję za odpowiedź.
W jaki sposób mogę usunąć samodzielnie błąd bez konieczności podjechania do mechanika i podpięcia do komputera? Czy jest w ogóle taka możliwość?

Czy jeśli mimo wszystko jest coś nie tak z cewką i zanim bym to naprawił jeździłbym samochodem testując czy się pojawia błąd to czy istnieje ryzyko uszkodzenia silnika?

Pozdrawiam
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Honda silniki K20 / K24
    Cztery cylindry w układzie rzędowym. Pojemność: 2 do 2,4 litra. Zalety: relatywnie duża moc. Wyprodukowane przez Hondę motory K20 / K24 zasłynęły dzięki systemowi zmiennych faz rozrządu VTEC i do tej pory mają zwolenników ...