Mam pytanie na temat OC, proszę pomóc

26 Sty 2022, 15:06

Cześć
Mój samochód posiada ubezpieczenie OC, ale zakupione przez inną osobę, która nieodznaczona w żadnej umowie. Co za to moża być? Jak wypowiedzieć taką OC przy sprzedaży samochodu? Dzięki
Sasality
Obserwowany
 
Posty: 1

26 Sty 2022, 16:53

Ubezpieczenie OC może wykupić właściciel samochodu lub współwłaściciel.

Nie wiem jak to się stało że ubezpieczającym jest jakaś osoba nie związana z samochodem ale żeby uniknąć problemów to chyba najlepiej przed sprzedażą przepisać z tej osoby OC na aktualnego właściciela i tak sprzedać auto.

Są oczywiście sytuacje w których osobą ubezpieczającą będzie ktoś inny niż właściciel ale to się praktycznie nie zdarza bo taka osoba np. użytkująca samochód (w dłuższym czasie) może nabyć ubezpieczenie OC, jeśli otrzyma upoważnienie od właściciela auta.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

27 Sty 2022, 10:01

Rokiko napisał(a):Ubezpieczenie OC może wykupić właściciel samochodu lub współwłaściciel.

Absolutnie nie.
Ubezpieczenie na twój samochód może wykupić każdy. Nawet jakiś bezdomny. Jest on wówczas ubezpieczającym.
U mnie przez lata ubezpieczającą była moja partnerka.
Inna sytuacja - kupujesz samochód i do końca trwania okresu ubezpieczenia, jeździsz na OC poprzedniego właściciela.
Tutaj ubezpieczony jest samochód, a nie ty czy ktoś inny ( jakaś osoba ).
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Sty 2022, 10:26

Ubezpieczenie zawsze jest przypisane do samochodu i ubezpieczyć go może tylko jeden z jego właścicieli. Dzwoniłem z ciekawości na infolinię do jednego z TU z pytaniem czy mogę ubezpieczyć auto na inną osobę nie wpisaną do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Padło pytanie z mojej strony: Czy ubezpieczenie OC może być wykupione na inną osobę niż właściciel/współwłaściciel figurujący w dowodzie rejestracyjnym?

Odpowiedź: Osoba która nie figuruje w dowozie rejestracyjnym jako właściciel nie może wykupić ubezpieczenia OC. Polisa OC jest przypisana do pojazdu, a zakupić powinien ją właściciel auta.

Tu masz jeszcze przepis: Art 4. pkt 1 Ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mówi, że "Ubezpieczeniami obowiązkowymi są: 1) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych" .

MotoAlbercik napisał(a):U mnie przez lata ubezpieczającą była moja partnerka.
Ubezpieczenie może Ci wykupić każdy ale na takiej polisie OC musi zostać wpisany właściciel auta (osoba, która jest wprowadzona do dowodu rejestracyjnego). Innej możliwości tu nie widzę.

@Sasality mając powyższe na uwadze na Twojej umowie OC nawet jeżeli wykupił ją ktoś inny musi być wskazany właściciel pojazdu z dowodu rejestracyjnego.

Zauważcie że mamy powyżej dwie sytuacje:
- Zakup ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel pojazdu
- Zakup ubezpieczenia OC przez inną osobę na właściciela pojazdu
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

28 Sty 2022, 12:19

Rokiko napisał(a):Ubezpieczenie zawsze jest przypisane do samochodu i ubezpieczyć go może tylko jeden z jego właścicieli.

Absolutnie nie. A przynajmniej nie jest to ogólna zasada poparta przepisami. Może to być tylko i wyłącznie wymóg danego TU, aczkolwiek wątpię. Ja mam od lat ubezpieczenie w PZU i tak jak pisałem, przez kilka lat ubezpieczającą była moja partnerka, potem żona, mimo, że nie była wpisana w DR. Na polisie oczywiście były moje dane. Ona widniała tam tylko jako ubezpieczająca. Była to umowa OC + Assistance. Od razu dodam, że jak córa zrobiła małą przecierkę to ubezpieczyciel bez problemów wypłacił odszkodowanie z OC jak również kilka razy korzystałem z Assistance. To samo jest z ubezpieczeniem np. mieszkania czy też warsztatu samochodowego. Córka jest właścicielem, a ja jestem wpisany tylko jako ubezpieczający. Dane w polisie są na nią, tak jak mieszkanie i warsztat. Zresztą samochód też jej ubezpieczałem i też na jej polisie OC widnieję jako ubezpieczający. Ale dane w polisie są na nią.

Być może inne jakieś TU nie akceptuje takich rozwiązań.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Sty 2022, 13:28

To może inaczej :)

Ubezpieczenie zawsze jest przypisane do samochodu i ubezpieczyć go można tylko na jednego z jego właścicieli wpisanych do DR czyli tak jak to było u Ciebie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

28 Sty 2022, 20:05

Dokładnie :ok:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000