Następny samochód do 20k, co polecacie?

24 Wrz 2023, 14:08

Cześć,

Mam obecnie golfa IV 1.8 125km 1999 i rozglądam się za nowym samochodem, bo już go trochę mam i chciałbym coś innego.

Budżet: do 20 tyś(jak coś naprawdę fajnego to mogę nagiąć do tych 25 tyś)
Typ: najlepiej hatchback, kompakt (coś jak ten golf, chyba że jakiś zgrabny sedan/suv, dobry do parkowania)
Paliwo: benzyna lub benzyna + lpg/hybryda (krótkie trasy w tygodniu do 10-20 km w jedną stronę, dłuższe wyjazdy na weekend 125-150km w jedną stronę więc dobrze jakby było przynajmniej te 6 biegów i dobrze wyciszony)
Lokalizacja: Dobiegniew, lubuskie (ale jak coś naprawdę fajnego to mogę podjechać do tych 100-120 km żeby sprawdzić typu Szczecin, Poznań)
Liczba drzwi: 4 czy tam 5(będą inne osoby też jeździły)
Bagażnik: taki jak w tym golfie albo większy

Wymagania:
- mało awaryjny i w miarę niskie koszty eksloatacji
- minimum 120 KM(mój ma 125 KM i nie chciałbym schodzić niżej bo jest tak ok elastyczny, może też być jakiś mocniejszy)
- lepiej wyciszony niż obecny golf na autostradach :)
- klimatyzacja (fajnie jakby też jakieś postojowe ogrzewanie)
- oczywiście bezwypadkowy i nieuszkodzony
- bez chamskiego/wiejskiego tuningu typu przyciemniane szyby, lampy, napisy, pato-spojlery

Moje propozycje:
- BMW 118i/120i,
- Honda Civic VIII,
- Audi A3 lub VW Scirocco(ale tutaj chyba tylko ten 1.6 105 KM benzyna chociaż podobno 1.8 czy 2.0 nie wszystkie są awaryjne z tych FSI/TSI)
- Astra J 1.4/1.6 ?


I też mam dwa pytania takie offtopowe, jak odpowiecie to fajnie, jak nie to też ok:
- Przymierzam się kupić właśnie na jesień, czy warto kupować w tym okresie czy lepiej poczekać na inną porę kiedy będą lepsze warunki, oferty?
- Chciałbym też wystawić na sprzedaż ten obecny, ile wg Was może być warty w tej opcji(Highline, 280 tys km, klimatronic, radio, jeździ sprawny, większy remont za 7k na początku tego roku) albo za ile można go wystawić? Są może jakieś strony, firmy które to wyceniają?
anowalski85
Nowicjusz
 
Posty: 8

25 Wrz 2023, 10:16

anowalski85 napisał(a):Przymierzam się kupić właśnie na jesień, czy warto kupować w tym okresie czy lepiej poczekać na inną porę kiedy będą lepsze warunki, oferty?


Nie ma reguły,niektórzy twierdzą że warto poczekać do nowego roku bo auto będzie rok starsze więc cena musi być niższa ale to mit. Rynek tak zwariował że auta w ciągu ostatniego roku podrożały a niektóre nawet bardzo.

anowalski85 napisał(a):Chciałbym też wystawić na sprzedaż ten obecny, ile wg Was może być warty w tej opcji(Highline, 280 tys km, klimatronic, radio, jeździ sprawny, większy remont za 7k na początku tego roku) albo za ile można go wystawić?


U nas niestety mało kogo obchodzi ile włożyłeś w auto i jest masa Januszy którzy chcieli by kupić za pół darmo zadbane zdrowe auto i w przypadku Golfa też tak będzie.
Jeśli jest zdrowy i w miarę zadbany to około 5000zł można wołać ale zaraz pewnie zostanę skrytykowany przez niektórych że takiego za 3000zł można kupić.. cóż rynek zweryfikuje.

Tak na szybko,może coś z tych?
https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/f ... FHdxZ.html
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

25 Wrz 2023, 10:22

Z twoich propozycji do czegoś nadaje się civic ale musisz się tym przejechać bo trochę taczka
Ode mnie bravo 1.4 tjet i auris 1.6
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

25 Wrz 2023, 11:40

Civic się przejedź, bo momentu obrotowego to on nie ma i może być słabo. No i budżet to tak sobie na dobrą sztukę.

Ja bym szedł w Bravo TJet bo będzie najbardziej "świeży" i przyjemnie jechał.

Auris OK, do tego Ceed/i30 mogą być ale jako opcja dodatkowa jeśli fajna sztuka się znajdzie.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

25 Wrz 2023, 12:19

anowalski85 napisał(a):- Honda Civic VIII

chyba bym poszedł w tym kierunku, 1.8 benzyna ...za 20-25 tys idzie coś znaleźć z pocz. roczników
anowalski85 napisał(a):- Przymierzam się kupić właśnie na jesień, czy warto kupować w tym okresie czy lepiej poczekać na inną porę kiedy będą lepsze warunki, oferty?

tutaj w dzisiejszych czasach nie ma to totalnie najmniejszego znaczenia
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

25 Wrz 2023, 12:23

Barol napisał(a):Nie ma reguły,niektórzy twierdzą że warto poczekać do nowego roku bo auto będzie rok starsze więc cena musi być niższa ale to mit.

to jest mit...3 lata temu sprzedałem aurisa z 2010R 86 000km 1.6 benzyna za 28500zł..takie były wtedy ceny :lol:
3 miesiące wstecz sprzedałem aurisa z 2010R 100 000km 1.6 benzyna za 31900zł , takie są dzisiaj ceny :lol:
Gdzie tu sens i logika, auto starsze o 3 lata i droższe o 3400zł
a nie jest problemem żeby znaleźć takiego aurisa w ogłoszeniach i za 35-36 tys
Barol napisał(a):U nas niestety mało kogo obchodzi ile włożyłeś w auto i jest masa Januszy którzy chcieli by kupić za pół darmo zadbane zdrowe auto i w przypadku Golfa też tak będzie.
Jeśli jest zdrowy i w miarę zadbany to około 5000zł można wołać ale zaraz pewnie zostanę skrytykowany przez niektórych że takiego za 3000zł można kupić.. cóż rynek zweryfikuje.

Ale przecież może wystawić za 10 000zł i poczekać, jak nie będzie klienta to można obniżać po 1000zł
NIż wystawić a 5000zł gdzie i tak będą go nudzić żeby oddał za 4000 czy 3500zł
Za 3-5 tys to byle komu zawsze sprzeda
chyba że chce pozbyć się tu i teraz.
Ostatnio edytowany przez toyman40, 25 Wrz 2023, 12:29, edytowano w sumie 1 raz
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Paliwo można produkować nawet z wody morskiej
    Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nowatorską metodę produkcji wodoru z wody morskiej z użyciem energii elektrycznej. Rozpowszechnione dziś elektrolizery wymagają stosowania czystej wody, gdyż woda morska powoduje ...

25 Wrz 2023, 12:26

Ja bym Tjeta odpuścił, raz że awaryjne skrzynie w tych latach bywały, do tego turbawka i koszty ostro w górę.

Honda dobra opcja bo 140 koni, i zwykły wieczny silnik.
Nie wiem tylko jak z wygłuszeniem.
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

25 Wrz 2023, 13:31

No tak, skrzynie M32 które już się zdążyły zepsuć i turbo, które w benzynie się praktycznie nie psuje.

W przeciwnym rogu Civic którego do 20k nie kupisz w dobrym stanie i ruda.

Ja już czasami wymiękam z tymi propozycjami.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

25 Wrz 2023, 13:49

toyman40 napisał(a):to jest mit...3 lata temu sprzedałem aurisa z 2010R 86 000km 1.6 benzyna za 28500zł..takie były wtedy ceny
3 miesiące wstecz sprzedałem aurisa z 2010R 100 000km 1.6 benzyna za 31900zł , takie są dzisiaj ceny
Gdzie tu sens i logika, auto starsze o 3 lata i droższe o 3400zł
a nie jest problemem żeby znaleźć takiego aurisa w ogłoszeniach i za 35-36 tys


Dlatego napisałem że jest to mit i rynek od jakiegoś roku no kilku miesięcy zwariował.
Tak samo Golf VI którym teraz jeżdżę,moja kobieta kupiła go w 2019roku za 30tys (2012rok 1.4TSI wówczas około bodajże 78tys przebiegu),teraz po 4latach użytkowania bez problemu możemy wołać tyle samo (obecnie 100tys przebiegu).

toyman40 napisał(a):Ale przecież może wystawić za 10 000zł i poczekać, jak nie będzie klienta to można obniżać po 1000zł
NIż wystawić a 5000zł gdzie i tak będą go nudzić żeby oddał za 4000 czy 3500zł
Za 3-5 tys to byle komu zawsze sprzeda
chyba że chce pozbyć się tu i teraz


Specjalnie zaniżyłem trochę kwotę bo wiem że jakbym napisał więcej to bym z miejsca został wyśmiany przez paru użytkowników tego forum że gdzie tyle za starego Golfa..
10tys raczej nie dostanie ale w granicach 7tys myślę że realne.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

25 Wrz 2023, 14:28

galakty napisał(a):No tak, skrzynie M32 które już się zdążyły zepsuć i turbo, które w benzynie się praktycznie nie psuje.

Ok czyli w 16-17 letnim silniku turbo ponieważ jest to benzyna to nie robią się luzy, nie ma przecieków, nie pękają muszle itd?
Nie spotkałem się z taką teorią, a regenerowane turbiny do benzyn są tak samo powszechne jak do diesli
Swoją drogą nie wiem czy autor znajdzie super igłę 150 koni sport za 20k, a kupno 120 koni to bezsens wg mnie.
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

25 Wrz 2023, 18:14

Cześć ponownie,
Jaka miła niespodzianka, że tyle odpowiedzi tutaj. Myślałem, że będę czekał na odpowiedź te ładne kilka dni. Dzięki za reakcję.

@Barol
Barol napisał(a):Nie ma reguły,niektórzy twierdzą że warto poczekać do nowego roku bo auto będzie rok starsze więc cena musi być niższa ale to mit. Rynek tak zwariował że auta w ciągu ostatniego roku podrożały a niektóre nawet bardzo.


A jak jest na przykład ze sprawdzaniem auta? Bo słyszałem jednych, ze lepiej jesienią/zimą, bo sprawdzisz czy nic nie przecieka, nie ma wilgoci, klima grzeje itp. , a drudzy mówią że lepiej w lato, bo lepsza pogoda, sprawdzisz lepiej blacharkę, czy klima chłodzi, mniej handlarzy bo na wakacjach ;) itp.

Barol napisał(a):
U nas niestety mało kogo obchodzi ile włożyłeś w auto i jest masa Januszy którzy chcieli by kupić za pół darmo zadbane zdrowe auto i w przypadku Golfa też tak będzie.
Jeśli jest zdrowy i w miarę zadbany to około 5000zł można wołać ale zaraz pewnie zostanę skrytykowany przez niektórych że takiego za 3000zł można kupić.. cóż rynek zweryfikuje.


Czyli niestety tak jak podejrzewałem. Ale dzięki, bo już naprowadziłeś bardziej. A znasz może jakieś firmy, które się zajmują takimi wycenami, a nie są januszexami i mógłbyś polecic?

- https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/f ... FHdxZ.html - Mondeo raczej nie dla mnie

- [link do oferty na Olx wygasł] ... WYUnm.html - Focus już prędzej, a nie będzie sztywny? Bo kojarzę, że któreś były znacznie sztywne i bardziej na gładkie drogi. Trochę dziwny tył, jak tutaj z widocznością? Wnętrzne takie sobie, ale nie ma co wybrzydzać. Dobrze widzę, że tamten ma 5 biegów? Jak z wyciszeniem? Bo już jestem wyczulony trochę na 5 biegów przy prędkościach autostradowych.

- [link do oferty na Olx wygasł] ... WHZiB.html - Civic fajny, właśnie brałem pod uwagę. Trochę odpycha te wnętrzne, przypomina mi te starsze renault typu espace, że ciągle na bok trzeba patrzeć prędkość, a reszta normalnie. Ale może da się przyzwyczaić. No i japończyk to może bardziej solidny. A jak z wyciszeniem? Bo kiedyś slyszałem, że u japońców i francuzów to słabo. No i z gazem jest. A właśnie jak z tym gazem? Można kupować już od kogoś czy lepiej samemu zamontować? Kiedyś miałem Civica VI, też tutaj "twarda deska" i hamulec bardzo wysoko bierze, że czasami panika przed skrzyżowaniem?

- [link do oferty na Olx wygasł] ... VmLjR.html - Chevrolet Cruze fajne zaskoczenie. Nie wiedziałem o tym. Nawet fajne wnętrzne, na tym zdjęciu troche do Focusa podobny, ciekawe jak z widocznoscia z tyłu. Amerykaniec pewnie wygodny, to na plus, a jak z awaryjnością?

Tak w ogóle to wcale nie patrzyłem na olx.pl , bo większość to na otomoto.pl i nie wiedziałem że są też fajne egzemplarze tutaj.

A co myślisz o samochodach z Niemiec w tych czasach? Uspokoiło się z naciągaczami czy teraz przez popyt jest jeszcze więcej? I czy faktycznie jak "od Niemca" to lepsze?

franccc napisał(a):Z twoich propozycji do czegoś nadaje się civic ale musisz się tym przejechać bo trochę taczka
Ode mnie bravo 1.4 tjet i auris 1.6


-Bravo fajny, takie większe Punto. Myślałem nad nim, tylko jak z awaryjnością? Też trzeba się bawić w róźne pierdoły jak przy innych włoskich czy w porządku?
- Auris fajny i pewnie mało awaryjny, tylko nie wiem dlaczego ale mi się kojarzy ze starszymi Paniami co do kościoła jeżdżą, bo 3 moje ciotki miały właśnie Aurisa i to jeszcze w tym samym kolorze(ni to szary ni to taki wyblakly czarny:) ) I jak jechały autostradą/eską, to maks 95-100 km/h, bo powyżej to nie było słychać radia i trzeba było krzyczeć. Ale może trafiły akurat na takie bieda egzemplarze.

galakty napisał(a):Civic się przejedź, bo momentu obrotowego to on nie ma i może być słabo. No i budżet to tak sobie na dobrą sztukę.

Ja bym szedł w Bravo TJet bo będzie najbardziej "świeży" i przyjemnie jechał.

Auris OK, do tego Ceed/i30 mogą być ale jako opcja dodatkowa jeśli fajna sztuka się znajdzie.


- Ceed jakie polecane silniki? Trochę babciowóz(mój golf w sumie też), ale widać że zwinny i dobry do miasta. Tylko tutaj też 5 biegów widzę w tym budżecie. Jakieś bolączki?
- i30 też jakie silniki benzynowe polecacie? On nie jest dłuższy czasami, takie kombi już bardziej? Przypomina Ceed, więc jak z tymi biegami i z wyciszeniem na autostradach?

@toyman40
Dzięki za radę. Nie widziałem czy przy takich starszych autach można też to robić.

Edquar napisał(a):Ja bym Tjeta odpuścił, raz że awaryjne skrzynie w tych latach bywały, do tego turbawka i koszty ostro w górę.

Honda dobra opcja bo 140 koni, i zwykły wieczny silnik.
Nie wiem tylko jak z wygłuszeniem.


Właśnie jak tymi włoskimi budżetowymi autami? Podobno można było narzekać na całą resztę u włochów, ale na silniki mało kto narzekał (jtd) ?

galakty napisał(a):Ja już czasami wymiękam z tymi propozycjami.


W sensie za niski budźet, żeby myśleć o czymś sensownym w tych czasach?

@Barol

A jak właśnie z Twoim Golfem? Masz z opisu 1.4 TSI z 2012 roku. Często do napraw jeździsz czy normalnie? Bo co znajomych słucham, to żadne TSI bo to "jednorazówki". Czy może ten co masz to już jakieś poprawione silniki i się tak nie psują jak ze starszych roczników?

Edquar napisał(a):Swoją drogą nie wiem czy autor znajdzie super igłę 150 koni sport za 20k, a kupno 120 koni to bezsens wg mnie.


Mógłbyś rozwinąć? Nie potrzebuję aż takiego sportowego(chociaz nie wiem czy 150KM to już sport) tylko taki żeby się w miare odpychał i nie byl wolniejszy niż ten co mam teraz.
Napisałem, że mogę naciagnąć do 25k jak coś na prawdę dobrego się trafi. Jeżeli taka kwota nie, to ile według Ciebie żeby móc sie rozglądać? Może faktycznie trochę jeszcze poczekać, dozbierać i poszukać czegoś lepszego?
anowalski85
Nowicjusz
 
Posty: 8

25 Wrz 2023, 19:39

anowalski85 napisał(a):- Ceed jakie polecane silniki? Trochę babciowóz(mój golf w sumie też), ale widać że zwinny i dobry do miasta. Tylko tutaj też 5 biegów widzę w tym budżecie. Jakieś bolączki?
- i30 też jakie silniki benzynowe polecacie? On nie jest dłuższy czasami, takie kombi już bardziej? Przypomina Ceed, więc jak z tymi biegami i z wyciszeniem na autostradach?


Z benzynowych 1.6 najlepiej, 1.4 im się średnio udały i sporo bolączek mają czy remontów za sobą. Ogólnie to diesle CRDi im bardzo dobrze wyszły, jakby znaleźć takiego z niskim przebiegiem to wolałbym od benzyny (nie masz dwumasy, we wczesnych rocznikach z niektórych krajów nie masz nawet DPF).

Co do auta, sprawdzić sanki, tylne zawieszenie (lubi gnić), tylne drzwi. Poza tym drobnostki jak w innych autach.

Wyciszenie - Audi A6 wiadomo to nie jest :D Poziom kompaktu, po prostu. Jak chcesz coś na autostrady z długimi biegami to nie ten segment i nie te silniki.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

25 Wrz 2023, 21:57

anowalski85 napisał(a):Chevrolet Cruze fajne zaskoczenie. Nie wiedziałem o tym. Nawet fajne wnętrzne, na tym zdjęciu troche do Focusa podobny, ciekawe jak z widocznoscia z tyłu. Amerykaniec pewnie wygodny, to na plus, a jak z awaryjnością?

to żaden amerykaniec tylko produkowane przez general motors w skrócie GM, i bazujące na podzespołach Opla. .. płyta podłogowa Astry J, Silniki np. 1.8 140KM od opla, z tym że ten silni to paliwożerny muł, mający np. problem z notorycznie psujacymi się chłodniczkami EGR, przez co pojawia się olej w zbiorniczku ...robiłem to w 5 takich cruzach, na szczęście nie jest to drogie i sam to ogarnąłem. Pozatym auto proste, poprawne, i ogólnie nie ma jakiś większych problemów.
anowalski85 napisał(a):I czy faktycznie jak "od Niemca" to lepsze?

niemiec ci dobrego auta nie sprzeda, teraz moda na skandynawię :lol: dania , szwecja
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

26 Wrz 2023, 06:53

toyman40 napisał(a):niemiec ci dobrego auta nie sprzeda, teraz moda na skandynawię dania , szwecja

Nie pisz takich ogólników bo masz doczynienia z osobą która nie za bardzo się zna na motoryzacji i biorąc pod uwagę że dosłownie bierze każdą wypowiedź do serca nawet tych co o motoryzacji wiedzą tyle co ja o balecie (nie będe pisał ników :D ) to będzie szukać tylko i wyłącznie auta że Szwecji albo Danii.
anowalski85 napisał(a):autostradą/eską, to maks 95-100 km/h, bo powyżej to nie było słychać radia i trzeba było krzyczeć. Ale może trafiły akurat na takie bieda egzemplarze.

Dobrze trafiły z wersją auta tylko nie potrafią jeździć albo miały szybę otwartą czego nie widziały.
A jak juź ktoś jest takim audiofilem to właściwie wszystkie tu propozycje są do odstrzału bo niczym szczególnym na tle wyciszenia się nie wyróżniają.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10347
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

26 Wrz 2023, 08:19

Jak ktoś przy 110 km/h musi krzyczeć to chyba faktycznie szyba była otwarta :mrgreen:
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007