Nowe auto za 50 - 54k z salonu z ubiegłego rocznika

10 Sty 2017, 19:55

Cześć :)

Chciałbym wybrać optymalne auto dla rodziców, którzy od kilkunastu lat jeżdżą Renault Thalia z silnikiem 98KM/16V. Renówka sprawdziła się świetnie ale nadszedł czas na wymianę. Rodzice uzbierali około 50-54k na ten cel. Chcą wyjechać nowym samochodem z salonu i skorzystać z rabatu kupując rocznik 2016. Wybór jest całkiem spory dlatego liczę na wasza pomoc :) Szczególnie pod względem wyboru silnika na których się nie znam.

Informacje nt. wykorzystywania samochodu i oczekiwań :) :
1) auto nie będzie przeznaczone do dalszej odprzedaży
2) silnik benzynowy, nieskomplikowany aby nie był awaryjny nawet kosztem gorszej dynamiki, tańszy w ewentualnych naprawach, fajnie jakby był w miarę oszczędny. 1.4 16V Renówki sprawdza się świetnie!
3) roczne przebiegi około 11-12 tys km, głównie w krakowskich korkach :) Kilka wypadów w góry w roku i raz nad Bałtyk.
4) przez 90% czasu będą w aucie max 2 osoby, czasami 3
5) rodzice są przyzwyczajeni do kufra Thalii (~500 litrów) więc pewnie większy bagażnik będzie mile widziany ale z drugiej strony to kwestia ewentualnego odzwyczajenia
6) nie wymagam cudów w wyposażeniu, klima manualna musi być ale to standard, mile widziany port USB i czujniki parkowania z tyłu ale nie są niezbędne. Jak będzie w tej cenie fajne wyposażenie to spoko ale po Thalii w każdym aucie rodzice pewnie będą się czuć świetnie :)
7) jak najniższa awaryjność, szczególnie rzeczy drogich w naprawie, bo pierdółek się nie uniknie, dobre warunki warunki gwarancji aby przez jakiś czas rodzice mieli spokój.

Wytypowałem 3 modele, które wydają mi się optymalne:

1. Fiat Tipo - tu silnik prosty w wyborze 1.4 16V 95KM. Plusem jest cena bo można kupić ten model nawet poniżej 50k
2. Renault Clio Grandtour - jeśli warto brać tą Renówkę pod uwagę to niestety nie wiem jaki silnik będzie tu optymalny 1,2... 0,9? Cena trochę wyższa niż Tipo ale sentyment do marki jest :)
3. Hyundai i20 - jest polecany na forum :) Tak, tak czytam Wasze opinie dlatego założyłem tu konto. Wizualnie i20 jest fajny chociaż ma mały bagażnik. 5-letnia gwarancja na plus.

W rezerwie, które mieszczą się w budżecie:

4. Ford Fiesta
5. Skoda Rapid

I samochody ponad budżet ale być może warto się zadłużyć na 5-8k skoro to zakup na kilkanaście lat...

6. Hyundai i30
7. Kia Ceed
8. Toyota Auris

Proszę Was o pomoc w optymalnym wyborze :)
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

10 Sty 2017, 20:09

Moim zdaniem reno 1.2 tce. Fajne nieźle wykonane auto. Fiat też przyzwoity ale nieco gorzej wykonany i świeży model z chorobami wieku dziecięcego. Hyundai moim zdanie za mały. Podobnie Fiesta. Rapid jest masakrycznie wykonany i po prostu przeraźliwie prymitywny i do tego silniki tsi. Co do dalszych rozważań to wchodzimy w klasę kompakt. Wyższy komfort wyższe koszty eksploatacji. Czy warto? To zależy- auto dużo bardziej uniwersalne i wygodniejsze a rodzice młodsi nie będą. Auris jest fatalnie wykonany natomiast Koreańczycy są bardzo ok. Pytanie dlaczego w tych rozważaniach nie ma megane?
diddy79
Zaawansowany
 
Posty: 524
Prawo jazdy: 14 04 1999
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Talisman
Silnik: 1,6 dCi 160 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

10 Sty 2017, 20:14

Elantra za 59900zł ma dobre wyposażenie - klima, 4 x el. szyby, podłokietniki, skórzana kiera i gałka, czujniki parkowania na tył:
http://www.hyundai.pl/Samochod/Osobowe/Nowa_elantra/
i silnik 1.6 128 koni, 6 biegów.
tomekdk
 

10 Sty 2017, 20:49

Może Opel Astra w sedanie jest od 51 900 zł lub w HB od 52 900 zł też wydaje się być ciekawy wybór.
Wyposażenie również dość bogate jak za tę cenę.

http://www.opel.pl/oferta-uslugi/oferty-specjalne-promocje/2016/modele-2016.html
comandosx
Początkujący
 
Posty: 66
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Opel Astra G
Silnik: 1.6 8V 75KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

10 Sty 2017, 20:54

reno 1.2 tce. Fajne nieźle wykonane auto.

Ojjj, tutaj chyba się nie zgodzę. Kiedy szukałem auta siedziałem w sporej ilości modeli na rynku, clio pod względem wnętrza wypadło baaaardzo słabo - a najgorsze jest to, że dwukrotnie droższy talisman niewiele lepiej.
Nie oglądałem tipo z bliska, tyle co np. na światłach obok xd, ale imo pod względem designu i tego jak ogólnie odbieram te auta to tipo >>>> clio.
Rapid definitywnie do wyrzucenia
Ode mnie suzuki baleno i mazda 2/3 (ale tutaj takiej stricte "wyprzedaży" chyba nie ma)
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

10 Sty 2017, 21:04

Środek Tipo jest tani i to widać. Gniazdo USB wygląda jakby wymontowano je ze starego peceta i zapomniano zamontować. Obicie drzwi bardzo cieniutkie itd. Widać że oszczędzano. Nie zmienia faktu że z zewnątrz wygląda zacnie ale clio też jest wizualnie świetny.
diddy79
Zaawansowany
 
Posty: 524
Prawo jazdy: 14 04 1999
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Talisman
Silnik: 1,6 dCi 160 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

10 Sty 2017, 22:30

Najpierw to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma to być pełnoprawny kompakt, typu astra, fokus(trzeba pamiętać, że kompakty sporo urosły, sedany mają ponad 4,5m długości i 1,8m szerokości), czy wystarczy sedan klasy B, które to mają obecnie wymiary dawnych kompaktów(4,3mx1,7m).
Bardzo fajna jest nowa Kia Rio w sedanie, ewentualnie spójrz jeszcze na Vengę.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Mam rodzinę w Krakowie i mnie jeździ się tam dużo gorzej niż w Warszawie, więc myślę, że mniejsze auto ma sens.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

10 Sty 2017, 23:12

Astra Sedan wygląda świetnie.... ale wydaje mi się, że ponad 4,6m to przegięcie. Coś w okolicach 4,2-4,3m będzie optymalne.

Z aut za ok. 60k bardzo podoba mi się Elantra (boska!) i nowy Megane.

Z tańszych fajna wizualnie jest ta Rio Sedan, ale ciężko będzie rodziców przekonać do marki KIA. Myślę, że do Hyundaia już prędzej ale rodzice pewnie będą najbardziej przychylni europejskim markom :/

Czyli z takich bliżej 50k mamy Kia Rio Sedan, Clio Grandtour i Tipo... coś jeszcze :p? I które najlepsze ;)?

Z droższych w okolicach 58k ale nie-za-wielkich np. i30 mi się podoba chociaż to nie Europa... Astra Hatchback w sumie w podobnej cenie o ile jest jeszcze poprzedni rocznik dostępny... Trudny wybór ;) Nowy Megane i Elantra to już minimum 62-63k z lakierem a to chyba jednak za dużo :(
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

11 Sty 2017, 07:36

Z europejskich, to są jeszcze bliźniaki PSA, proste i raczej bezproblemowe sedany; peugeot 301 i citroen c-elysee. A elantra to jednak kawał auta. Możesz spróbować też przekonać rodziców do minivana. Do wysokiego auta wsiada się wygodniej. Fiat 500L, czy citroen c3 picasso to wygodne, fajne auta i obydwa są lepiej wykonane od Tipo.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

11 Sty 2017, 08:26

ichris napisał(a):Z tańszych fajna wizualnie jest ta Rio Sedan, ale ciężko będzie rodziców przekonać do marki KIA. Myślę, że do Hyundaia już prędzej ale rodzice pewnie będą najbardziej przychylni europejskim markom :/

Ojciec kupił Hyundaia jeździł nim na spółkę ze mną 16 lat i nic się nigdy nie zepsuło. Teraz ma drugiego Hyundaia (ix20). Dzisiaj europejskie marki nie są lepsze szczególnie patrząc na taką tandetę jak Skoda Rapid. Przewagą koreańców jest prosta i solidna technika.

Co do ix20/Venga wg mnie optymalny wybór bo:
1. wysoki - łatwo się wsiada co bardzo lubią starsze osoby
2. dobra widoczność z racji wygodniejszej pozycji za kółkiem
3. duży bagażnik 440l i łatwiej przewieźć coś większego, bo kanapa się składa i nie tworzy luki
4. ma tylko 4,1m długości
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

11 Sty 2017, 09:47

ix20 wygląda fajnie, myślę, że nadawałby się. Ma pewno lepiej wygląda niż Venga. A jak wg Was wypada ten Hyundai w porównaniu do Clio Grandtour?

I teraz silniki:
ix20 ma 1,2/90KM MPI
Clio Grand - 1,2/75KM, który jest podobno mulasty... Co sądzicie o Tce energy 0,9/90KM? Trochę kusi ten silnik ze względu na lepszą dynamikę oraz podobno mniejsze spalanie (7,2 vs 5,7 w mieście). Pytanie czy warto dopłacić 4k do tego silnika
No i jeszcze jest to Tipo... 1,4 95KM...
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

11 Sty 2017, 10:07

ichris napisał(a):ix20 ma 1,2/90KM MPI

Raczej 1,4 90KM. Jeździłem Vengą z tym silnikiem i tragedii nie ma. tce 0,9 90KM też jeździłem i nie podobało mi się( Captur). Tipo 1,4 nie jeździłem(bo nie jesteśmy zainteresowani drugim sedanem), ale jeździłem 500L z tym silnikiem i jest to muł niesamowity. Ix20 jest w rodzinie(z Krakowa), tylko 1,6 i to już jeździ porównywalnie do Lancera.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

11 Sty 2017, 10:09

ichris napisał(a):A jak wg Was wypada ten Hyundai w porównaniu do Clio Grandtour?

Zdecydowanie większa kabina i przestronność. ix20 jest oparty na i30, a nie i20 czyli konkurencie Clio.

ichris napisał(a):ix20 ma 1,2/90KM MPI

*1,4 90KM
Wg mnie warto dopłacić chyba 2,5tys. do 1,6 jak się jeździe w trasie. Spalanie do 7l/100km. Do miasta 1,4 wystarczy.

Proponuję Ci zabrać rodziców do salonu niech sobie wsiądą - gwarantuję CI, że nie będą chcieli już się schylać do niskich samochodów aby zająć pozycję za kołkiem.

Ojciec kupował z wyprzedaży rocznika 2011 i zapłacił 55 500 za 1,6 w wersji Comfort (czyli najsensowniej wyposażonej w stosunku do ceny)
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

11 Sty 2017, 11:40

dzida napisał(a):Wg mnie warto dopłacić chyba 2,5tys. do 1,6 jak się jeździe w trasie. Spalanie do 7l/100km. Do miasta 1,4 wystarczy.

Chyba jednak różnica jest większa, na otomoto najtańszy 1,4(classic plus) to 51200pln, a najtańszy 1,6 (też classic plus) i to demo(choć z minimalnym przebiegiem) 56000pln.
A realna różnica na nowych(pamiętajmy, że wybieramy z tego co zostało) to około 5-6 tys. Też myślę, że w większości na miasto to i ten 1,4 wystarczy.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

11 Sty 2017, 13:45

2,5k było wtedy teraz się pozmieniało pewnie, bo jest wersja po liftingu.
http://www.hyundai.pl/fileadmin/user_up ... 0_2016.pdf
Teraz podrożał, bo dodali parę rzeczy czego nie było przed liftingiem w serii (np. alufelgi i durny system start-stop)
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010