Odpalający się wentylator na maksa przy postoju

08 Sty 2024, 21:58

Witam octavia 2 2009r 1.9tdi 105km od wczoraj mam problem a mianowicie gdy stoję nagle wentylator odpala się na maksa i trzęsie całą buda ktos wie o co chodzi?
Ajo
Nowicjusz
 
Posty: 20
  • 09 Sty 2024, 11:15

    Pewnie problem z chłodzeniem, jak samochód stoi to nie ma przelotu powietrza. Wentylator się odpala i schładza silnik, to w sumie dobrze :) Sprawdź płyn chłodzący
    KacperT4
    Początkujący
     
    Posty: 73

    09 Sty 2024, 11:22

    Warto sprawdzić przy jaką łapie temperaturę silnik np. przez jakiś interfejs. Ogólnie na postoju silnik ma słabsze niewymuszone chłodzenie. To że "trzęsie całą budą" to już może kwestia alternatora który jest słaby mocno obciąża silnik przy większym poborze prądu, a poduszki nie są w najlepszym stanie i stąd drgania :) ale to tylko takie na szybko spekulacje. Trzeba się temu dokładniej przyjrzeć.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9766
    Zdjęcia: 34

    09 Sty 2024, 11:48

    Ale na zimnym silniku się to dzieje
    Ajo
    Nowicjusz
     
    Posty: 20

    09 Sty 2024, 12:38

    Trzeba sprawdzić temp jaką widzi sterownik, co do wibracji to sprawdzić stan wentylora, może ma duże luzy lub jest uszkodzony, często jest też wyważany.
    To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 16191
    Zdjęcia: 107
    Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

    09 Sty 2024, 14:11

    Ajo napisał(a):Ale na zimnym silniku się to dzieje
    Może być uszkodzony czujnik temperatury. Trzeba sprawdzić jaką pokazuje wartość na zimnym silniku wtedy kiedy wentylator startuje.

    Kao napisał(a):co do wibracji to sprawdzić stan wentylora, może ma duże luzy lub jest uszkodzony, często jest też wyważany
    Miałem kiedyś problem że zgubiłem ciężarek który był na śmigle i też były drgania. Było widać że jest miejsce w którym był przyczepiony.
    Andy33
    Początkujący
     
    Posty: 51