Pierwszy samochód do 12tys zł dla studenta.

12 Cze 2021, 16:28

Witam!

Tak jak w temacie poszukuję samochodziku w okolicach 100km od Nowego Sącza w cenie do 12 000 zł. Będzie to mój pierwszy samochód, głównie wykorzystywany na krótkie wycieczki i niezbędne dojazdy (max 40km) ewentualnie czasami może zdarzyć się większy wyjazd aczkolwiek nie więcej niż 200-300km. Ze względu że aktualnie mój dochód na studiach no nie jest zbyt wysoki, szukam samochodu który po zakupie nie będzie sprawował zbyt wielu problemów, i pozwoli na w miarę komfortową jazdę. Odnośnie wyposażenia to jedyne czego bym wymagał to klimatyzacja i elektryczne szyby, tak to chyba więcej do szczęścia mi nic nie trzeba. Aktualnie jedynym samochodem jakim jeździłem był Mercedes klasa A rocznik 2003 z silniczkiem diesla 1.7 90 konnym. Jako że jestem dosyć wysoki, szukam czegoś bardziej przestronnego od tego mercedesa, a także troszkę bardziej żywszego. Odnośnie nadwozia, to poszukuję najlepiej jakiegoś hatchback'a w wersji 4 drzwiowej.

Aktualnie w oko wpadły mi takie samochody jak:
Fiat Bravo z silnikiem diesla 1.9 (120 koni), a także
Renault Megane z silnikiem diesla 1.5 (110 koni).

Czy waszym zdaniem warto się zainteresować którymś z tych samochodów w cenie do 12tys zł? Może lepiej poszukać jakiegoś innego modelu?
Z góry dziękuję za pomoc.
kwakus18
Nowicjusz
 
Posty: 20

12 Cze 2021, 16:56

kwakus18 napisał(a):Renault Megane z silnikiem diesla 1.5 (110 koni).
w Twoi budżecie dostaniesz Megane II, a ono, delikatnie mówiąc, nie jest zbyt polecane.

Jeśli Twoje dochody są niskie/niepewne, to raczej skłaniałbym się ku PB+LPG. W przypadku nastoletnich diesli jest duże prawdopodobieństwo dość kosztownej wpadki pozakupowej.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

12 Cze 2021, 17:26

kwakus18 napisał(a):Fiat Bravo z silnikiem diesla 1.9 (120 koni)

Kupiłem takie, wersja bez dpf za 11 tys, po pół roku nic poważnego się nie dzieje. Nawet jest po chipie na 160km i nadal nic. Pękła mi tylko sprężyna przód i wymieniłem koło pasowe, więc da się kupić w takiej kwocie bez dużego wkładu.

Poza tym:
Vectra C 1.8
Astra H 1.6
Focus II 1.6
Golf V 1.6
Gość114260
 

12 Cze 2021, 22:23

quel napisał(a):więc da się kupić w takiej kwocie bez dużego wkładu


To że Ty kupiłeś nie znaczy że inny też musi..

mike napisał(a):Jeśli Twoje dochody są niskie/niepewne, to raczej skłaniałbym się ku PB+LPG. W przypadku nastoletnich diesli jest duże prawdopodobieństwo dość kosztownej wpadki pozakupowej.


x2

Może coś takiego?
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - gaz jeszcze na gwarancji.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - mimo wszystko spróbowałbym coś ugrać na cenie.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

12 Cze 2021, 22:35

Barol napisał(a):To że Ty kupiłeś nie znaczy że inny też musi..

Nie chce być złośliwy bo to nie o to chodzi, ale czepiasz się że ktoś podaje przykład że kupił w takiej kasie i jest ok a sam opowiadałeś w zagorzałej dyskusji odnosnie tego ile ma kosztowąc Audi A3 20-letnie, że da się kupić za 3-4k bo ktoś ze znajomych kupił w świetnym stanie.

a wracając do tematu to jeśli autorowi zalezy na dieslu koniecznie to można by pomyśleć o jakieś Octavii I 1,9 tdi/90-110, nowszy diesel ma sporo osprzętu i jest skomplikowany a naprawy drogie.
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

13 Cze 2021, 02:54

Irytuje mnie sytuacja, gdzie sami napędzacie wysokie ceny samochodów. Przykład z życia, znajomy sprzedawał chyba peugeota 308 2.0 hdi za 10 tys, 0 odzewu. Podniósł cenę na 15 i sprzedał..

Często wyższa cena = szrot, a przeciętny Kowalski nierzadko wystawi sprawny samochód za konkurencyjną kwotę i nikt się nie zainteresuje, bo za tanio.
Gość114260
 
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hybrydowa Toyota Yaris na polskim rynku
    Hybrydowa wersja miejskiej Toyoty Yaris w szybkim tempie zdobyła sobie uznanie polskich kierowców. Od debiutu w czerwcu br., polscy klienci zamówili już 292 sztuki Yarisa Hybrid. Plan sprzedaży Toyota Motor ...
    Koncepcyjny Nissan Resonance
    Śmiała wizja Nissana dotycząca przyszłości crossoverów staje się rzeczywistością za sprawą europejskiego debiutu innowacyjnego samochodu koncepcyjnego Resonance. Model Resonance, który został stworzony przez ...

13 Cze 2021, 07:51

quel napisał(a):308 2.0 hdi za 10 tys, 0 odzewu. Podniósł cenę na 15 i sprzedał..

Przypadek chociaż jest w tym coś :D
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10181
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

13 Cze 2021, 23:15

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Co do benzyny to oczywiście mogę rozważyć taką opcję, aczkolwiek nie przyglądałem się autom z benzyną bo jednak są troszkę droższe od diesli, dlatego wybór padł na nie. Ogólnie to poczytałem trochę informacji na temat diesli, i no psychicznie jestem gotowy że mógłbym się spotkać z niemiłą niespodzianką aczkolwiek finansowo jeszcze nie haha, bo mam przeznaczone maxymalnie 14-15tys na wszystkie koszty związane z samochodem. Liczyłem, że może akurat uda się trafić na kogoś uczciwego że akurat samochód będzie w miarę porobiony, ale chyba nie ma co liczyć na cud. Z ofert które ostatnio przeglądałem te wpadły mi w oko:

[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Wiem że wszystkie propozycje niestety w dieslu, ale chciałem zapytać czy warto się takimi ogłoszeniami jak wyżej w ogóle przyglądać, i na co zwracać największą uwagę w trakcie poszukiwań?

@Barol dziękuję bardzo za propozycję toyota bardzo fajna, aczkolwiek ten przebieg dosyć spory, rozumiem że za te pieniądze nie można też wybrzydzać, aczkolwiek jakby udało się coś znaleźć do 200 tys to było by idealnie. Co do Forda to naprawdę bardzo fajny samochód, aczkolwiek dosyć spory, troszkę spory, a ja no jestem nauczony na malutkim Mercedesiku jeździć przez co szukam czegoś krótszego żeby stopniowo się przyzwyczajać do większych gabarytów.

Aczkolwiek ogólnie Renaul Megane III lepiej sobie odpuścić?
kwakus18
Nowicjusz
 
Posty: 20

14 Cze 2021, 12:35

Kupując 13 letnie auto przebieg 200 tyś to nie dużo. Ogólnie da się kupić 1.9 120 za ok 11/12. Szukaj wersji bez dpf, z klimą manualną(automat jest awaryjny).

W 2 ogloszeniu taki przebieg jest niemożliwy jeśli chodzi o import z Niemiec. W 4 zmieniona kierownica, pod maską na błysk, śmierdzi typowym handlarzem.

Podoba mi się 1 ogłoszenie, można zobaczyć. W 3 mało zdjęć, brudno w środku, ciężko powiedzieć.
Gość114260
 

16 Cze 2021, 16:36

Dziękuję za opinie, w takim razie 2 i 4 ogłoszenie do wylotki, będę myślał nad 1 bo ten 3 taki trochę podejrzany, bo taki trochę bardzo nie zadbany. Jeszcze chciałem zapytać, gdybym rozglądał się nad Fordem Focusem, to na co zwracać największą uwagę? I oczywiście jaki silnik najlepszy? Może być benzyna jak i również dieselek.
kwakus18
Nowicjusz
 
Posty: 20

16 Cze 2021, 20:16

W fordzie 1.6, 1.8 lub 2.0 benzyna. Uważać na korozję.
Gość114260
 

23 Cze 2021, 21:37

Tak z ciekawości, chciałbym zapytać jak wygląda sytuacja z Volkswagenami Golfami w wersji V? Bo widzę ich strasznie dużo wystawionych za dosyć niewielkie pieniądze. Jak to jest z tymi autkami, bardzo drogie w utrzymaniu i naprawach? Widziałem bardzo utrzymany egzemplarz z silnikiem 1.6 FSI, aczkolwiek opinie ma tragiczne ten silnik więc od razu zrezygnowałem. Najwięcej przewija się w ofertach golfów z silnikami 1,4 benzyna, oraz 1,9 i 2.0 diesel, czy którykolwiek z nich jest warty uwagi?
kwakus18
Nowicjusz
 
Posty: 20

24 Cze 2021, 00:26

Tylko i wyłącznie 1.9, masz też benzynę 1.6 102km to inny nie fsi

1.4 za słaby, 2.0 na pompkach to śmietnik
Gość114260
 

24 Cze 2021, 10:27

Tak jak wyżej przedmówca, a jak już chcemy iść w FSI to zdecydowanie sto razy lepsza opcja 2,0/150
1,6 fsi pojedzie minimalnie lepiej od zwykłego 1,6 a koszty ogromone w przypadku usterki no i ten 1,6 mpi to klasyka do lpg
No a 1,4 to dla na prawdę mało wymagających - raczej miasto albo prac/sklep-dom
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

24 Cze 2021, 11:29

Dziękuję bardzo! Właśnie odnośnie FSI dosyć sporo czytałem, i same negatywne opinie dlatego nawet w to się nie opłaca pchać, aczkolwiek silników 1,6 MPI w okolicy no niestety nie widziałem, widocznie tak dobre że żal sprzedawać :D W takim razie zaczynam szukać jakiejś ciekawej oferty wśród Focusów, Asterek lub Golfów. Brave jednak sobie odpuszczę, raczej aktualnie jest jako ciekawostka w ofertach bo patrząc na ich stan w tej cenie to trochę strach czasem :D
kwakus18
Nowicjusz
 
Posty: 20