Piesi po zmierzchu obowiązkowo z odblaskami

Czy noszenie odblasków po zmierzchu na drodze poza terenem zabudowanym powinno być obowiązkowe?

TAK
13
52%
NIE
12
48%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
Razem głosów : 25

28 Gru 2013, 14:02

silvo44 napisał(a):Czemu ja ??

jeśli uważasz że nie ograniczają (tak napisałęś) to czemu się dziwisz że pytają dlaczego albo czy inny rodzaj nei przeszkadza? odpowiedzialności za wypowiedzi włąsne się boisz czy jak? nie rozumiem

silvo44 napisał(a):Eee, chyba nie - masz zezwolenie na kierowanie, ale na zachowanie się na drodze w dowolny sposób to już zezwolenia nie mamy..

będąć lekarzem nie przepisujesz "tabetek" jak popadnie tylko stosujesz się do odpowiednich zaleceń, badań i tak dalej- twoja argumentacja- to dlaczego jeżdżąć autem masz zachowywać się bądź jak a nei kierować się zdrowym rozsądkiem i ogólnie przyjętymi zasadami?

nie żyjemy w świecie zakazów i nakazów, tylko w świecie ogólnie przyjętych reguł, a zmuszanie kogoś do noszenia ubrań takich czy siakich czy też podobne bzdety to już ograniczanie wolności,
prawo o ruchu drogowym porządkuje ruch na drodze, ale bez przesady, żeby mówiło o ubraniu kogokolwiek, to może lepiej we wszystkich samochodach zainstalować systemy zatrzymujące pojazd jak zbliża się na kilkanaście metrów do pieszego? czemu nie? przecież bezpiecznie będzie

wchodzenie z prawem w tak osobiste rzeczy jak codzienne życie (ubieranie, jedzenie i czynności codzienne) to jest ogromna przesada, i nie rozumiem jak możesz to tak przyjmować, jeśli od jutra powiedzą że nie możesz jeść ulubionej potrawy a musisz przykładowo owsiankę ze szpinakiem bo tak zdrowiej to też nie będzie to ingerencja w Twoją wolność i też się podporządkujesz? prawo szariatu przecież jest bardzo niedaleko takich rzeczy, a to przecież też między innymi sprawa tego co jesz i jak się ubierasz, już tak różowo nie wygląda?

w naszym kraju pozwala się prowadzić 40 tonowego tira kierowcy bez żadnego doświadczenia (wystarczy że wyrobi sobie uprawnienia za kase z UE na przekwalifikowanie)a zabrania się chodzić w ubraniu jakie chcesz? ja tu przykładowo widzę o wiele większe niebezpieczeństwo w 21latku z prawiekm CE i uprawnieniami zapierdalającego przez miasto 80 na godzine (standard przecież), policja go nie złapie bo przecież jak ma radio, to nei ma szans na to, zaczynam uważać że w naszym kraju bezpieczniej by było wydawać każdemu pozwolenie na broń niż prawo jazdy, bo mniejsze szkody się wyrządzi

@szybki ja nie mówie że przepisy są złe i nie należy się stosować do nich, ja mówię że mówienie w co mam się ubierać jest naruszaniem moich wolności, ja mwie że takie rzeczy powinny być do decyzji osoby a nie przepisu, i dalej będe twierdził, jeśli nei widzisz pieszych p zmroku jadąc pojazdem oświetlonym to należy się zastanowić czy powinieneś nim jeździć, Ty masz uważać jadąc, podstawowa regułka każdej czynności w pojeździe, jakimkolwiek, tak długo powtarzana że nikt na nią nie reaguje "zachować szczególną ostrożność", czemu nei stosować się do tego co jest? bo co ktoś ma się stroić jak choinka żeby Tobie było łatwiej? po co? (masz swój zamordyzm :wink: )
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

29 Gru 2013, 09:25

pocieszny napisał(a):dpowiedzialności za wypowiedzi włąsne się boisz czy jak? nie rozumiem

Niczego się nie boję.. Nie zmieniam zdania.. Jesli nie rozumiesz, to co znowu ja mam z tym wspólnego - czepiasz się..
pocieszny napisał(a): będe twierdził, jeśli nei widzisz pieszych p zmroku jadąc pojazdem oświetlonym to należy się zastanowić czy powinieneś nim jeździć, Ty masz uważać jadąc, podstawowa regułka każdej czynności w pojeździe, jakimkolwiek, tak długo powtarzana że nikt na nią nie reaguje "zachować szczególną ostrożność"

A Ty też masz uważać ?? Czy już nie ?? Z tonu wypowiedzi wynikałoby, że Tobie nie wolno niczego narzucic, baaa, nawet poprosić nie wolno, bo ograniczenie swobód :!: :!:
Ej, wyluzuj trochę.. Zaczynasz gadać jak ten tam wyżej tomuś ..
Wyjasnij mi i szybkiemu - dlaczego generalizujesz i zawężasz grupę ludzi zobowiązanych do przestrzegania zasad i nakazów tylko do kierowców ?? Dlaczego pieszego nie obowiązuje "zachowanie szczególnej ostrożnosci" a nawet jakiejkolwiek ostrożności ??
Dlaczego jeździsz oswietlonym autem, a pieszemu i rowerzyście nie wolno ??
Co takiego ogranicza Twoją wolność - odblaskowy element na kurtce, o którym nawet nie wiesz, że jest ?? bo ja do tego zmierzam(patrz wyżej), to niekoniecznie musi być kamizelka ..
Tak samo jak Ty argumentowali lobbyści dla rowerów - jak ja będe wyglądał na kolarce w kamizelce ??? A mnie to naprawdę guzik obchodzi jego wygląd.. Przecież na sportowej koszulce też mozna naszyć odblaskową taśme, i to w sposób, że będzie się komponować ze wzorem..
Trzeba chcieć..
Taka opaska na rekawie tez jest ograniczeniem swobód ??
Zdjęcie
Mozna ją nosić w kieszeni i zakładać na krótki czas przebywania w zagrozonym terenie..
Uwazasz, że nie warto ??
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

29 Gru 2013, 15:14

przecież napisałem że prawidłowo idący pieszy nie ma szans an rozjechanie przez prawidłowo jadący pojazd, gdzie tu widzisz nie przestrzeganie zasad
druga sprawa to chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, napisałem to już klika razy, tu nie chodzi o nie przestrzeganie zasad czy przepisów tylko o wprowadzanie przepisu ograniczającego wolność osobistą jednostki (bez gdybania czy jest on ok czy nie), inna sprawa że przepis będzie martwy tak czy siak,
światłą w pojeździe masz chyba po to żeby oświetlać drogę i żebyś Ty coś widział, nie przesadzaj :mrgreen: po co innego wystarczyły by przecież odblaski :wink:
a ogranicza moją wolność nie sam element który pewnie i tak bym nosił ale to że ustawodawca prawem chce nakazać w co się mam ubierać, nie chcecie zauważyć chyba że drobnymi kroczkami zabiera się powoli możliwość decydowania o czymkolwiek,
po grzyba wprowadzać przepis do tego? kto chce i tak nosi, zresztą ludzie poza terenem zabudowanym zwykle chodzą z latarkami itp, żeby ich było widać, wprowadzanie przepisu nic a nic nie zmieni,
lepiej producencie odzieży/plecaków szkolnych dla dzieci mają obowiązek ustawowy takie elementy naszywać, założę się że (jeśli masz dzieci) to mają one kurtkę jedną bądź dwie bez takich zabawek :wink: czy wprowadzenie przepisu zmieni coś?
przepisów to my mamy aż za dużo, nie trzeba tworzyć następnych martwych tylko wykorzystać te co istnieją, i zacząć egzekwować prawo
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

29 Gru 2013, 16:52

pocieszny napisał(a):przepisów to my mamy aż za dużo, nie trzeba tworzyć następnych martwych tylko wykorzystać te co istnieją, i zacząć egzekwować prawo

Generalnie zgadzam się z tym. Świat powinien być jak najbardziej wolny, tylko, że kij ma zawsze dwa końce. Wolność jednych nie może ograniczać wolności drugich, a państwo bez prawa i jego egzekwowania nie jest państwem. Jest tylko miejscem w którym żyje się ciężko i gdzie dobrze ma tylko silniejszy.
To tak ogólnie :mrgreen:
pocieszny napisał(a):przecież napisałem że prawidłowo idący pieszy nie ma szans an rozjechanie przez prawidłowo jadący pojazd, gdzie tu widzisz nie przestrzeganie zasad

Cały problem w tym, że pieszy nie idzie prawidłowo, a kierowca nie jedzie przepisowo. Gdyby założyć to co chcesz zrobić, że każdy przestrzega obowiązujących przepisów, to nie miałoby sensu spowalniać ruchu na drodze poprzez budowanie pasów wyłączonych z ruchu, wysepek, itd.
Mało tego, na osiedlach bez sensu jest budowanie leżących policjantów. Przecież wystarczyłoby postawić znak z ograniczeniem do 20km/h i liczyć na to, że ludzie będą się tego trzymali.
pocieszny napisał(a):druga sprawa to chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, napisałem to już klika razy, tu nie chodzi o nie przestrzeganie zasad czy przepisów tylko o wprowadzanie przepisu ograniczającego wolność osobistą jednostki (bez gdybania czy jest on ok czy nie), inna sprawa że przepis będzie martwy tak czy siak,

Ograniczenie prędkości też jest ograniczaniem wolności osobistej jednostki.
W końcu to niesprawiedliwe, że skoro kupiłem sobie nowe BMW serii 5, które ma v-max 250 km/h, to jakiś tam ustawodawca ogranicza moją prędkość na autostradzie do śmiesznych 140 km/h. Mogłem kupić Pandę... .
pocieszny napisał(a):po grzyba wprowadzać przepis do tego? kto chce i tak nosi, zresztą ludzie poza terenem zabudowanym zwykle chodzą z latarkami itp, żeby ich było widać, wprowadzanie przepisu nic a nic nie zmieni,

Ludzie, którzy po zmroku idąc poboczem świecą latarką, komórką, etc. to ludzie mądrzy. Niestety wypadki wynikają z głupoty... .
To tak jak ja, jadąc osobówką i widząc, że jakiś TIR wykonuje dziwny manewr cofania, etc. nie egzekwuję swojego prawa do pierwszeństwa przejazdu. Ja mu ustąpię, bo wiem, że on jest większy i silniejszy i może sprawić, że z mojego pięknego autka zostanie miazga.

Przykład sprzed chwili. Jadę wąską ulicą, z naprzeciwka widzę, że jedzie bus, przede w tą samą stronę co ja, jedzie rowerzysta. Jest po zmroku, rowerzysta ma jednak lampki. Cały problem w tym, że na lewo jest ścieżka rowerowa. Po jakiego więc grzyba ten rowerzysta jedzie po ulicy?
Odpowiedź jest prosta, bo to de.bil.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

29 Gru 2013, 18:04

silvo44 napisał(a):Zaczynasz gadać jak ten tam wyżej tomuś ..


Właśnie coś tak zaczyna być grane czyli teoria, teoria i jeszcze raz teoria...

silvo44 napisał(a):Wyjasnij mi i szybkiemu - dlaczego generalizujesz i zawężasz grupę ludzi zobowiązanych do przestrzegania zasad i nakazów tylko do kierowców ?? Dlaczego pieszego nie obowiązuje "zachowanie szczególnej ostrożnosci" a nawet jakiejkolwiek ostrożności ??
Dlaczego jeździsz oswietlonym autem, a pieszemu i rowerzyście nie wolno ??
Co takiego ogranicza Twoją wolność - odblaskowy element na kurtce, o którym nawet nie wiesz, że jest ?? bo ja do tego zmierzam(patrz wyżej), to niekoniecznie musi być kamizelka ..
Tak samo jak Ty argumentowali lobbyści dla rowerów - jak ja będe wyglądał na kolarce w kamizelce ??? A mnie to naprawdę guzik obchodzi jego wygląd.. Przecież na sportowej koszulce też mozna naszyć odblaskową taśme, i to w sposób, że będzie się komponować ze wzorem..
Trzeba chcieć..
Taka opaska na rekawie tez jest ograniczeniem swobód ??


No to pocieszny odpowiedz na te pytania krótko i zwięźle a nie jak Maciarewicz o Brzozie z naukowego punktu widzenia...

A ja dołoże pytania w przypadku gdy kierowca jedzie przepisowo a :

1) droga nie spełnia żadnych norm
2) nie ma utwardzonego pobocza bo ostatnio je równano 10lat temu
3) znaki drogowe są źle ustawione albo ich nie ma
4) brak pasów na jezdni bo odpadły
5) miejscami dziury są wielkości krowiego placka
6) pieszy zboczył 20cm za blisko tego co prawnie mu przysługuje

Czyli wypunktowałem stan normalny większości dróg na Podlasiu. Na podstawie tych punktów odpowiedz na poniższe pytania.

1) Czy pieszy z opaską ma większe możliwości zauważenia na drodze przez auto (tak/nie)
2) Czy jak jest nakaz używania odblasków to więcej osób będzie je miało (tak/nie)
3) Jeżeli jechałem zgodnie z przepisami a ktoś bez opaski wlazł mi pod koła i nie miał opaski to zmienia się kwalifikacja prawna (tak/nie)

Prawda jest taka że mamy drogi na poziomie zerowym, świadomość społeczeństwa motoryzacyjna na poziomie zerowym więc zamordyzm w tej dziedzinie życia troszkę się przyda...
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10350
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

29 Gru 2013, 23:20

@szybki kurcze dalej nie rozumiesz :mrgreen:
ja o czym innym Ty o czym innym,
ale niech Ci będzie, odpowiem w sposób pasujący do dyskusji
szybki napisał(a):A ja dołoże pytania w przypadku gdy kierowca jedzie przepisowo a :

1) droga nie spełnia żadnych norm
2) nie ma utwardzonego pobocza bo ostatnio je równano 10lat temu
3) znaki drogowe są źle ustawione albo ich nie ma
4) brak pasów na jezdni bo odpadły
5) miejscami dziury są wielkości krowiego placka
6) pieszy zboczył 20cm za blisko tego co prawnie mu przysługuje

odpowiem za jednym zamachem na wszystkie pytania, dlaczego pieszy ma mieć obowiązek odpowiadania za wykroczenia wszystkich ludzi, którzy nie dopełnili obowiązków wynikających z prawa lub zaniechali obowiązków służbowych? to co opisałeś dokładnie definiuje polskie podejście do tematu "zamiast naprawić droge dajmy ograniczenia do 30km/h"
szybki napisał(a):1) Czy pieszy z opaską ma większe możliwości zauważenia na drodze przez auto (tak/nie)
2) Czy jak jest nakaz używania odblasków to więcej osób będzie je miało (tak/nie)
3) Jeżeli jechałem zgodnie z przepisami a ktoś bez opaski wlazł mi pod koła i nie miał opaski to zmienia się kwalifikacja prawna (tak/nie)

1) nie (auto nie widzi)
2) nie, pisałem Ci już o tym wyżej (w kwestii dzieciaków, plecaków i kurtek)
3) nie, dalej będziesz winy Ty a nie pieszy z opaską czy bez, chyba że będzie pijany w innym wypadku realnie nie masz szans na inny werdykt policji (mówimy o terenie niezabudowanym)
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

30 Gru 2013, 20:33

Panowie - mam prośbę - skończcie juz gderać o tych wolnościach jednostek itd.
Z tej dyskusji zaczyna powoli wynikać, że cała ustawa prawo o ruchu drogowym jest ograniczeniem dla wszystkich poruszających się po drogach, są tylko zakazy i nakazy. Nic nie można zrobić jak ja chcę, tylko jak ktoś ( w tym przypadku osoba, kóra zatwierdziła i podpisała się pod wspomnianą ustawą ) chce. Pasy bezpieczeństwa, światła w dzień, światła w nocy, ograniczenia prędkości, zakazy, nakazy itd itd. Mam auto, które jest moje, mam w nim światła przeciwmgłowe i mi nie pozwolą na nich jechać wtedy kiedy ja chcę, tylko wtedy, kiedy ustawodawca chce. Na drodze nikomu nie można dać w r..j jak mi się ktoś wlezie pod auto, bo zaraz policja, sąd. Auta nikomu rozwalić nie można jak mnie ktoś zdenerwuje na drodze ( np. bo jakiś głupek stanął na chodniku, że przejść nie można, bo też zaraz policja, sądy, może nawet więzienie. Same zakazy i nakazy. Co za kraj :o
I dokąd ta dyskusja prowadzi?
Dajcie se juz spokój z tą jałową dyskusją.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Sty 2014, 10:44

Zapis o tym kontrowersyjnym dla niektórych temacie jest taki :
"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabydowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych c\uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.".
Przepis wejdzie w życie z dniem 31 sierpnia 2014 roku.
Warto zauważyć, że przepis mówi o pieszym, poruszającym się poza terenem zabudowanym po drodze, która nie ma chodnika.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Sty 2014, 21:15

silvo44 napisał(a):Tak samo jak Ty argumentowali lobbyści dla rowerów - jak ja będe wyglądał na kolarce w kamizelce ???


Lobbing to (za Wikipedią), "wywieranie wpływu przez zawodowych rzeczników interesów". Lobbowali raczej ci którzy mają interes w nakazaniu ich noszenia. Organizacje rowerowe bronią się przed tą bzdurą ile mogą. Kłopot w tym, że nie stoi za nimi biznes i pieniądze a jedynie logika, wyniki badań i eksperymentów.

MotoAlbercik napisał(a):Warto zauważyć, że przepis mówi o pieszym, poruszającym się poza terenem zabudowanym po drodze, która nie ma chodnika.


Czyli tam, gdzie najłatwiej nie zauważyć i wymagana jest największa ostrożność, przepis będzie prowokował do jej zmniejszenia.
Tomasz
Tom01
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Prawo jazdy: 10 02 1986
Auto: Jeep
Rok produkcji: 2009

21 Mar 2014, 09:50

Najgorsze są dzieciaki bez odblasków na plecakach. Duze niebezpieczeństwo w ter. niezabudowanym.
Tom33
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Astra

24 Mar 2014, 16:59

Jestem przeciw obowiązkowi odblaskowemu, ale popieram każdą kampanię przypominająca, że są one elementami ratującymi niejednokrotnie życie.
scodziak
Nowicjusz
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 17 03 1997
Auto: Skoda Octavia II
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

24 Mar 2014, 21:04

scodziak napisał(a):popieram każdą kampanię przypominająca, że są one elementami ratującymi niejednokrotnie życie.

Tylko że żadna kampania nawet najdroższa nic nie zmieni.
Nie ma obowiązku to pełny luzik.
kant95
Zaawansowany
 
Posty: 695
Miejscowość: lublin
Prawo jazdy: 01 01 1981
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Chrysler Voyager
Silnik: 2.5
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

04 Kwi 2014, 08:58

Przesadzacie już teraz żeby wszyscy chodzili w odblaskach ? To jakiś żart chyba jakby to wyglądało. Już lepiej żeby ludzie po prostu przechodzili na pasach i żeby nie wybiegali na ulice jak de..le. Do tego jakby oświetlenie w miastach było lepsze na pewno by to pomogło. Nie wiem kto miał taki pomysł żeby wszyscy ubierali się w odblaski na zmierzchu ale to na 100% nie przejdzie.
Hennrykk
Obserwowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 03 05 1986
Przebieg/rok: 16tys. km
Auto: Opel
Silnik: 1,3
Paliwo: Hybryda
Typ: Pickup
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1984

04 Kwi 2014, 13:02

Witam.
W pierwszym poście wypadałoby przywitać się ale to już szczegół.
Hennrykk napisał(a):Przesadzacie już teraz żeby wszyscy chodzili w odblaskach ?

Wszyscy jacy wszyscy?Poczytaj trochę.
Hennrykk napisał(a):Już lepiej żeby ludzie po prostu przechodzili na pasach i żeby nie wybiegali na ulice jak de..le. Do tego jakby oświetlenie w miastach było lepsze na pewno by to pomogło.

Tu nie chodzi o żadne miasta tylko o drogi gdzie nie ma żadnych pasów,chodników nie mówiąc już o oświetleniu.Jakbyś trochę pojeździł w nocy poza miastem to byś coś o tym wiedział.
kant95
Zaawansowany
 
Posty: 695
Miejscowość: lublin
Prawo jazdy: 01 01 1981
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Chrysler Voyager
Silnik: 2.5
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1995

18 Wrz 2017, 13:25

Ciekaw jestem dlaczego w tej ankiecie większość jest przeciw odblaskom? Może ci co głosowali nie są kierowcami i nie wiedzą jak wygląda pieszy po zmierzchu poza terenem zabudowanym, a żeby było ciekawiej ubrany na czarno i podczas padającego deszczu.

Kierowca widzi go praktycznie w ostatniej chwili, a z odblaskiem dużo wcześniej. Różnica jest kolosalna.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999