Rejestracja a faktura zakupu

05 Lis 2008, 18:56

Zostałem trzecim właścicielem auta, została podpisana z poprzednim, drugim właścicielem umowa kupna sprzedaży.

Kilka dni później zaginęła mi oryginalna faktura zakupu auta, którą przekazał mi poprzedni właściciel, po prostu wsiąkła, zostało mi tylko ksero tej faktury. A muszę zarejestrować auto.
Z tego co czytałem ten dokument jest także wymagany przy rejestracji auta.

Czy można i jak uzyskać odpis (duplikat) tego dokumentu (zakupu przez pierwszego właściciela) i czy przy rejestracji może być tak zwane ksero dokumentu? Czy ta faktura jest w ogóle wymagana? Czy wystarczy dowód zakupu z poprzednim właścicielem?
waldiwaldi
Nowicjusz
 
Posty: 4

13 Lis 2008, 22:46

Jeżeli pojazd nie był zarejestrowany to trzeba do rejestracji przedstawić wszystkie dokumenty łączące osobę występującą w dowodzie rejestracyjnym z osobą, która przychodzi do rejestracji samochodu.

rozporządzenie o rejestracji pojazdów mówi:

par 4 pkt 2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy
pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu
doΠàczonym do wniosku o rejestracji sà niezgodne
z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym
i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód
własności wymagany do rejestracji rozumie się
wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia
prawa własności pojazdu.

Niestety nasze urzędy nie uznają kserokopii jako dokumentu własności z wyjątkiem gdy sprzedawcą jest firma handlująca pojazdami. Wtedy można dołączyć kopię notarialną takiej faktury i zaświadczenie o działalności lub KRS z wpisem, że firma handluje samochodami.

Jeżeli zaginęła faktura należy wystąpić o duplikat do wystawcy. Nie powinno być z tym problemu.
Urząd przy rejestracji może jeszcze zażądać oświadczenia o przyczynie przestawienia duplikatu - czyli piszemy co się stało z oryginałem.
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

02 Lis 2014, 15:16

Jeżeli zaginęła faktura należy wystąpić o duplikat do wystawcy. Nie powinno być z tym problemu.
Urząd przy rejestracji może jeszcze zażądać oświadczenia o przyczynie przestawienia duplikatu - czyli piszemy co się stało z oryginałem.

Mam taki sam problem. I pytanie, urząd MUSI czy MOŻE (bez konieczności) zażądać oświadczenia o przyczynie przestawienia duplikatu - czyli piszemy co się stało z oryginałem.

Kupiłem samochód już z duplikatem od handlarza jaki na ten temat w ogóle nie chce gadać. Oświadczenie też nie chce pisać. I teraz problem...co robić w takim wypadku?
strutynski
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 05 03 1995
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: jetta
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

02 Lis 2014, 20:32

Idź do urzędu i zobacz osobiście czy w Twoim przypadku w ogóle będzie mowa o oświadczeniu.
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

02 Lis 2014, 22:21

już byłem, Pierwszy raz chcieli oświadczenia koniecznie. Drugi raz chcieli, no nie bardzo.
I mam nadzieje, że trzeci raz już bez oświadczenia zarejestrują.
Oświadczenie dostać nie mam szans. 500 km od Warszawy mam, i po telefonu odrazu powiedział, że nie napisze nic.

No i właśnie pytam, czy tak trudno im bez tego oświadczenia zarejestrować?
strutynski
Nowicjusz
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 05 03 1995
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: jetta
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008