Samochód zastępczy z oc sprawcy?

03 Wrz 2015, 21:31

Wśród kierowców często dochodzi do wypadków drogowych, dlatego ważne jest, aby znali oni swoje prawa i wiedzieli jak postępować w przypadku uszkodzenia samochodu. Oddając pojazd do mechanika, poszkodowany wcale nie musi pozostać bez auta. W takiej sytuacji może on wystąpić o samochód zastępczy z OC sprawcy.

Prawa do auta zastępczego

Zgodnie z uchwałą wprowadzoną przez Sąd Najwyższy w listopadzie 2011 roku, poszkodowany nie otrzyma pieniędzy na pojazd zastępczy. Ma natomiast prawo ubiegać się o zwrot kosztów jego najmu. Warto również dodać, iż wszelkie koszty, które kierowca jest zmuszony ponieść ze względu na brak samochodu, powinny zostać pokryte przez firmę ubezpieczeniową sprawcy. Należy pamiętać, iż opłaty te muszą dotyczyć uszkodzonego auta bądź przemieszczania się komunikacją miejską czy taksówką w okresie, kiedy poszkodowany jest pozbawiony swojego samochodu. Aby ubezpieczyciel miał podstawy do udzielenia poszkodowanemu rekompensaty kosztów, musi on przedstawić agentowi dokumenty potwierdzające takie wydatki, czyli rachunki.

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się kierowcy, który został pozbawiony możliwości korzystania z własnego auta w wyniku stłuczki, jednak to, na jak długo otrzyma on taki pojazd, zależy od jego stanu technicznego. Samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu od dnia poniesienia szkody do momentu odebrania auta z warsztatu. Jeżeli pojazd nie nadaje się do naprawy, kierowca ma prawo jeździć samochodem zastępczym tak długo, aż nie zakupi on nowego samochodu (oczywiście poszukiwanie go nie może trwać wiecznie). Dobrą informację stanowi fakt, że poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy bez względu na to, czy potrzebuje on pojazdu do celów służbowych, czy prywatnych. Mówi o tym prawo zawarte w uchwale Sądu Najwyższego z listopada 2011 roku.

Poszkodowany może otrzymać bezpłatny samochód zastępczy z OC sprawcy tylko wtedy, gdy wybrany pojazd zamienny jest tej samej lub niższej klasy co uszkodzony. Ważne są również kwoty, za które kierowca chce wynająć samochód. Aby zapobiec ewentualnym kłopotom z późniejszym rozliczeniem z ubezpieczycielem sprawcy, warto zdecydować się na firmę, która ma doświadczenie w wypożyczaniu pojazdów zastępczych. W ten sposób kierowca może zaoszczędzić na dodatkowych, nieprzewidzianych opłatach. Przed wyborem auta zastępczego, którego koszty najmu mają być pokryte z OC sprawcy, warto także zapoznać się z opiniami poszkodowanych, umieszczonymi na odpowiednich forach internetowych.

Gdzie się zgłosić, aby dostać samochód zastępczy?

Kierowca, który chce otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie w ubezpieczalni strony odpowiedzialnej za stłuczkę. Sytuacje takie jak wypadki czy stłuczki muszą być formalnie udokumentowane. Może to zapobiec ewentualnym nieporozumieniom, a nawet usprawnić cały proces wydawania pojazdu zastępczego.

Należy pamiętać, że wszelkie próby uzyskania pokrycia kosztów muszą być formalnie udokumentowane. Jeżeli wystąpią pewne niezgodności mogą pojawić się problemy z uzyskaniem samochodu zastępczego lub pieniędzy, które miały pokryć koszty eksploatowania takiego auta.
AdamskiJan
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 15
Prawo jazdy: 25 02 1996
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Nie mam