Śruba regulacyjna elektrozaworu?

20 Cze 2022, 09:50

Witam
Na wielozaworze BRC przy butli po zdjęciu cewki elektrozaworu jest śruba z nacięciem (zaznaczone na fot.) . można ja wykręcić i wkręcić o jakieś 2 pełne obroty. Do czego ona służy? Dodam że zaglądnąłem do niego bo nie stukał elektrozawór po przełączeniu na LPG i cały czas był chyba otwarty (podczas wymiany filterka w elektrozaworze pod maską cały czas leciał gaz , dopiero ręcznie zakręcałem na wielozaworze).
Jak wykręciłem całkiem ta śrubę to zaczął działać zawór i był charakterystyczny metaliczny stuk. Po wkręceniu choćby pół obrotu już elektrozawór nie działa albo bardzo cicho przytłumiony stuk jest.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

markkk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Lanos 1.4
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Cze 2022, 10:35

markkk napisał(a):Po wkręceniu choćby pół obrotu już elektrozawór nie działa albo bardzo cicho przytłumiony stuk jest
Jak ją zakręcisz to z tego co widzę gaz nie będzie leciał do parownika przy którym chyba powinna być cewka której odgłos słyszysz. W tym wielozaworze w tym miejscu najczęściej jest cewka która ma za zadanie otwieranie układu lub zamykanie w zależności od tego czy jedziesz na LPG czy też nie.

Jaki to dokładnie model wielozaworu?
Co to za luźno wiszące kable?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Cze 2022, 10:40

wielozawór - nie pamietam modelu musze w papierach sprawdzić ale ta instalacja ma juz ma ok 17 lat :) - Seicento
kable to odpięte od cewki bo sprawdzałem ją bezpośrednio z akumulatora czy działa ale już są podpięte spowrotem do cewki :)
czyli ma być wykręcona ta śruba z nacięciem ?
markkk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Lanos 1.4
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Cze 2022, 11:09

markkk napisał(a):kable to odpięte od cewki bo sprawdzałem ją bezpośrednio z akumulatora czy działa ale już są podpięte spowrotem do cewki
No ale na zdjęciu nie ma cewki. Możesz pokazać jak to wygląda po podpięciu kabli i gdzie jest ta cewka.

Obecne przepisy nie zezwalają na montowanie wielozaworów bez zaworu zabezpieczającego wypływ gazu w postaci cewki.

markkk napisał(a):wielozawór - nie pamietam modelu musze w papierach sprawdzić ale ta instalacja ma juz ma ok 17 lat
Kiedy miałeś zmienianą butlę, one mają homologację na 10 lat?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Cze 2022, 11:18

na tym zdjęciu cewka jest zdjęta i odpięta bo chcialem zaznaczyć dokładnie tą śrubę regulacyjną.
Mam kompletna instalacje zgodną z normami. Cewka nakładana jest na ten trzpień zaznaczony na żółto i na to idzie nakrętka i poźniej jest podpięta do tych luźnych przewodów - tak to wyglądało przed zrobieniem zdjęcia.
wiem że butla jest na 10 lat bo by mi przeglądu nie podbili, była kilka lat temu wymieniana na nową, wielozawór przekładałem ze starej butli.

mi tylko chodzi o ta śrubę regulacyjną na śrubokręt , czy co to jest w ogóle.
markkk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Lanos 1.4
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Cze 2022, 11:53

markkk napisał(a):mi tylko chodzi o ta śrubę regulacyjną na śrubokręt , czy co to jest w ogóle.
Ok, teraz już jasne.

markkk napisał(a):Jak wykręciłem całkiem ta śrubę to zaczął działać zawór i był charakterystyczny metaliczny stuk
W środku tego elementu na który idzie cewka jest trzpień i sprężyna. Ta regulacja śrubką służy do napinania tej sprężyny. Jak ją wkręcisz to napinasz ją maksymalnie tłoczek jest opuszczony. W przypadku podania prądu na cewkę powinna ona podnieść tłoczek do góry (wytworzone pole elektromagnetyczne) ale jak sprężyna będzie już na maksa ściśnięta to nie będzie jak go podnieść. Dlatego przy wkręconej tej regulacji nie słyszałeś puknięcia bo prawdopodobnie zawór nie otwierał się lub jego skok był bardzo mały nie otwierając całkowicie przepływu.

Jak działa taki elektrozawór z cewką w instalacji LPG?
Elektrozawór LPG jest domyślnie zamknięty, to znaczy, że do cewki nie jest dostarczony prąd i tłoczek jest opuszczony, a dopływ gazu do reduktora jest odcięty. Doprowadzając napięcie do cewki np. w momencie przełączenia się instalacji na gaz, wytworzy pole elektromagnetyczne, które podniesie tłoczek i wstępnie oczyszczony gaz trafi dalej do instalacji i przewodami do parownika.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Cze 2022, 12:00

i o to mi chodziło dzięki :)

a czy ten tłoczek czasami się zacina przez brud i można go odkręcić z wielozaworu i wyczyścić ?
markkk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Lanos 1.4
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Cze 2022, 12:17

markkk napisał(a):a czy ten tłoczek czasami się zacina przez brud i można go odkręcić z wielozaworu i wyczyścić ?
Tak, może się zakleić brudem przez co nie funkcjonuje prawidłowo. Część ta jest rozbieralna i spokojnie można ją wyczyścić ale trzeba zakręcić gaz na wielozaworze, a najlepiej przed czyszczeniem wyjeździć gaz i zakręcić na wielozaworze dla bezpieczeństwa.
Oczywiście, najlepiej powinno się to zrobić w warsztacie który zajmuje się instalacjami gazowymi. Bezpieczeństwo przede wszystkim :ok:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Cze 2022, 12:19

dzięki wielkie :)

PS. jeszcze nigdy nie oddałem auta do mechanika , lubię "grzebać" przy autach :)
markkk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Lanos 1.4
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Cze 2022, 13:26

markkk napisał(a):PS. jeszcze nigdy nie oddałem auta do mechanika , lubię "grzebać" przy autach
Spoko, tylko przy gazie trzeba uważać. Możesz sobie kupić taką piankę [link do oferty na Allegro wygasł] do sprawdzania szczelności połączeń.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Cze 2022, 13:36

nie tracę pieniędzy na takie rzeczy, płyn do mycia naczyń i woda oraz pędzelek tak samo działa :)
markkk
Nowicjusz
 
Posty: 33
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 0- 0-2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Lanos 1.4
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

20 Cze 2022, 14:01

No tak tylko tu masz szybszy dostęp bo bierzesz puszkę i psikasz :) do tego rurką łatwiej dojść w niektóre miejsca połączeń. Przy płynie do naczyń uważam że już jest trochę więcej zachodu :mrgreen: ale można i tak.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34