Toyota Auris kontrolki pasażerów

02 Sie 2021, 19:36

Witam mam problem z kontrolka mi, czy czujnikiem sam nie wiem jak to nazwac, przejdę do opiasania problemu. Chodzi o to, że gdy jadę samochodem, i są nierówności to zaczynają się świecić i pikać 3 kontrolki od pasażerów z tylu, nawet jeśli jadę sam. Aby to ustało muszę zgasić i odpalić ponownie samochód, chociaż i to nie zawsze pomaga, bo nieraz jak odpalę to od razu zaczynają sie palić te kontrolki i jest pikanie.
Na teraz odpiąłem wszystkie trzy wtyczki pod kanapą pasazerów, ale chce naprawić ten problem.
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

02 Sie 2021, 20:53

Spróbuj zapiąć pasy od tych pasażerów. Jak kontrolki się nie pojawią, to problem będzie z czujnikami zajęcia fotela.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Sie 2021, 21:05

zapiąłem, kontroli wszystkie zniknęły. Czyli chodzi o klamrę pasów bezpieczeństwa tak?
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

03 Sie 2021, 08:47

Nie. Problem jest w czujnikach zajęcia miejsca. Są one w fotelach.
Styk w gnieździe klamry jest dobry, ponieważ jak pasażer pasy zapiął, to kontrolki zniknęły.
Nie wiem jak dokładnie są w twoim aucie zamontowane te czujniki w siedzeniach, ale na pewno będzie trzeba te siedzenia otworzyć jak się da lub zdemontować. Chyba, że ktoś na forum będzie wiedział, to ci pewnie podpowiedzą.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Sie 2021, 11:06

NIe ma czujników w kanapie pasażerów z tyłu, żaden kabel nie idzie do kanapy. Są tylko do zapięcia pasów do klamr.
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

04 Sie 2021, 09:24

Muszą być czujniki. Skądś przecież ta kontrolka musi wiedzieć kiedy się zaświecić, a kiedy ma nie świecić. Są one elektrycznie połączone z gniazdami klamr. Jak nikogo nie ma na fotelu i pasy są nie zapięte, to nie masz żadnej kontrolki. Jak ktoś na fotelu usiądzie, a nie zapnie pasów, to świeci ci się kontrolka. A jak ktoś usiądzie i zapnie pasy, to ta kontrolka ci gaśnie. Ewentualnie jak ktoś usiądzie na kanapie i nie zapnie pasów, a ty ruszysz autem to wtedy zaświeca się kontrolka. Zazwyczaj kontrolce towarzyszy dźwięk. Ale to już od auta zależy.
Czujniki zajęcia fotela są również połączone z systemem poduszek - jak kanapa nie jest zajęta, to poduszka nie wsytrzeli. Tak samo jak kanapa jest zajęta, ale nie zapniesz pasów, to wtedy, w zależności od auta, poduszka może nie wystrzelić.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Corolla 1966 rok
    Toyota Corolla jest modelem przełomowym dla marki. Nie tylko dlatego, że do dziś sprzedano ich ponad 45 milionów na przestrzeni 12 generacji, ale też dlatego, że to ten model spowodował, że Toyota stała się masowym ...

04 Sie 2021, 11:39

System działa w ten sposób:
jeśli przed uruchomieniem samochodu / ruszeniem z miejsca po uruchomieniu nie otworzysz tylnych drzwi, to komputer zakłada, że nikt z tyłu nie siedzi i nie uruchamia systemu ostrzegania dla tylnej kanapy wcale.

"Jeśli natomiast otworzysz przed ruszeniem któreś z tylnych drzwi, to system się aktywuje i zaświecają się kontrolki na desce rozdzielczej. Wtedy jeśli nie dojdzie do zapięcia pasa, to po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach komputer stwierdza, że nikt tam nie usiadł i wyłącza kontrolkę. Jeśli natomiast pas zostanie zapięty (nawet gdy stanie się to już w trakcie jazdy), to system ostrzegania dla tego konkretnego pasa się aktywuje i gdy podczas jazdy pas zostanie odpięty, to rozpoczyna się ostrzeganie (najpierw pika rzadko, potem pika często)."
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

04 Sie 2021, 11:47

To co pisze Nikosinho ma sens, podobne zachowanie zauważyłem w Ceed II i też nie mogłem dojść dlaczego kontrolki niezapiętych pasów z tyłu się palą, skoro NIKT tam nie siedzi. Natomiast były otwierane drzwi żeby wrzucić coś lekkiego na kanapę, np. parasolkę. Po ruszeniu kontrolki gasły.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

04 Sie 2021, 14:13

Właśnie, u mnie problem objawia się tym, że po prostu, jadę sam w samochodzie nikogo nie ma z tyłu drzwi nie były ani raz otwierane przed odpaleniem i po odpaleniu samochodu, po prostu wsiadam i jadę. Po jakimś czasie jazdy zaczęły sie palić kontrolki i pikać. Zauważyłem że po wjechaniu na nierówność również.
Problem ten zaczął się objawiać jakoś po zimie Kwiecień(?) Jak już sie robiło cieplej, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

05 Sie 2021, 20:36

Więc jeżeli nie ma czujników w kanapach ( może tak być faktycznie ), to za taką sytuację będą odpowiadały krańcówki drzwi , albo ich instalacja elektryczna. Bo wychodzi na to, że moduł "widzi" w pewnym momencie, że drzwi się otworzyły i " stwierdził", że na kanapie usiadł pasażer i nie zapiął pasów.
Nie wiem, gdzie w twoim aucie są tzw krańcówki. Otwórz tylne drzwi i zerknij, czy na karoserii w obwodzie drzwi masz włącznik. Bo ten włącznik może też być w samym zamku.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Sie 2021, 10:18

Tak jak Pan napisał powyżej, sprawdziłem drzwi z tyłu, i w drzwiach było cos w rodzaju "przełącznika"
Przełączyłem z dołu do góry po prostu, nie znam się więc wiem brzmi to jak kompletna amatroka, ale... Wszystko NA TEN MOMENT dziala jak należy! Jak będe w samochodzie załącze zdjęcie tego przełącznika
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

07 Sie 2021, 12:42

To, o czym wspominasz to prawdopodobnie jest tzw. blokada dziecięca, czyli jak przesuniesz ten cypelek, to drzwi od środka nie da się otworzyć. i To jest na samych drzwiach. A krańcówka o której piszemy jest albo w obramowaniu drzwi na karoserii, albo w zamku. Ta sama krańcówka zaświeca światło w środku.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Sie 2021, 12:59

Dziękuje za wyjaśnienie co robi ten przełącznik.
Aczkolwiek jak go przełączyłem problem magicznie ustał... Dam znać jutro czy na pewno jest ok.
Nikosinho
Nowicjusz
 
Posty: 28

07 Sie 2021, 21:55

Sprawdź do pewności, czy mówimy o tej samej blokadzie. Przesuń ten przełącznik i zobacz, czy od środka można otworzyć drzwi. troszkę dziwne by to było, bo to, o czym pisze, działa tylko i wyłącznie mechanicznie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000