Ubezpieczenie autocasco 2019 - jak wybrać i kupić AC w 2019?

18 Sty 2019, 15:34

Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, jednak warto je kupić. Pozwala ona uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji pewnych zdarzeń drogowych, które wyniknęły z winy kierowcy. AC obejmuje też często skutki działania żywiołów czy kradzież. Jak wybrać odpowiednie AC? Gdzie je kupić?

Rodzaje AC
Podstawowe rodzaje AC to all risks, czyli od wszystkich zdarzeń, i named perils, czyli od nazwanych zdarzeń. Różnią się one zakresem polisy i tym jak ten zakres jest ujęty w OWU. All Risks to ubezpieczenie, które obejmuje wszystkie zdarzenia, jakie tylko można sobie wyobrazić. Każda sytuacja, która spowodowała szkodę, może być podstawą do wystąpienia o odszkodowanie. Wyjątkiem są tylko zdarzenia, które zostaną ujęte w OWU jako wyjątki. Może to być zatem bardzo szeroka, jeśli chodzi o zakres, polisa, o ile wyjątków w OWU nie będzie za dużo. Z kolei polisa named perils funkcjonuje odwrotnie – obejmuje zakresem zdarzenia ujęte w OWU. Tylko te wymienione konkretnie ryzyka, mogą być podstawą do wnioskowania o wypłatę odszkodowania czy likwidację szkody. W tym zatem przypadku klientowi zależy na tym, by jak najwięcej wydarzeń zostało wpisanych do OWU.
Ubezpieczenie autocasco 2019 - jak wybrać i kupić AC w 2019? Najczęstsze zdarzenia, które obejmuje AC
Ubezpieczenie autocasco zazwyczaj obejmuje zdarzenia takie jak kradzież pojazdu, pożar, żywioły naturalne. Najprostsze AC dotyczy jedynie kradzieży pojazdu – w takiej sytuacji wypłacane jest odszkodowanie. Często takie AC to tzw. minicasco. Jest one tańsze niż AC o szerszym zakresie. W ramach rozszerzania polisy ubezpieczyciele często dodają skutki działania żywiołów. W razie powodzi, gradobicia, pożarów, jeśli auto na tym ucierpi, to właściciel może liczyć na likwidację szkody przez TU lub wypłatę środków na naprawę. Polisa AC obejmuje także zazwyczaj szkodę całkowitą. To szkoda, która powoduje zniszczenia minimum 70% pojazdu. Nie opłaca się pojazdu naprawiać, dalsze z niego korzystanie jest niemożliwe. Towarzystwo wylicza wartość pojazdu i wypłaca właścicielowi świadczenie.

AC w pakiecie z OC
Najlepszym sposobem zaopatrzenia się w AC jest kupienie tej polisy w momencie wykupu OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe dają zniżki na takie pakiety. Dzięki temu czas trwania obu polis wygasa w tym samym momencie i przedłużenie zarówno OC, jak i AC jest łatwiejszym procesem.

Dokupienie AC w trakcie OC
Jeśli zapomniałeś kupić AC razem z OC lub w trakcie trwania polisy OC zdecydowałeś się na dodatkowe ubezpieczenie auta, to czy jest możliwość dokupienia AC osobno? Oczywiście, że tak. Nie ma konieczności kupowania AC zawsze z OC – tak jest taniej i wygodniej, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dokupić AC w trakcie trwania OC. Można nawet kupić autocasco u innego TU niż to, u którego ma się już wykupione OC. Trzeba się liczyć z tym, że taka polisa kupiona oddzielnie będzie kosztować raczej drożej niż ta nabyta w pakiecie z OC. Nie warto jednak czekać z decyzją o zakupie autocasco do momentu wygaśnięcia OC. Szkoda z własnej winy czy kradzież mogą się zdarzyć każdego dnia. Lepiej nie liczyć na łut szczęścia, tylko zapewnić sobie ochronę. Warto dokupić AC do OC w tej samej firmie, bo mimo że nie kupi się polisy w pakiecie, ubezpieczyciel może dać korzystne warunki. Jeśli chodzi o czas trwania AC, to jest możliwość zakupienia go na rok lub tylko do momentu wygaśnięcia OC – w ramach zakupu polisy krótkoterminowej. Ta druga opcja ma taką zaletę, że potem już można przedłużyć OC i AC jednocześnie.

Gdzie kupić AC?
Aby znaleźć dobrą ofertę, najlepiej zapoznać się z propozycjami wielu dostępnych na rynku TU. W ten sposób masz szansę znaleźć jak najbardziej korzystną ofertę – zarówno cenowo, jak i jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia. Nie musisz pytać każdego TU po kolei o ofertę, co byłoby czasochłonnym procesem. Lepiej wejdź na porównywarkę AC, gdzie dostaniesz listę ofert wielu TU w jednym miejscu. Na podstawie danych z formularza kalkulator powie Ci, jakie najtańsze AC możesz otrzymać.

źródło: artykuł sponsorowany
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3455
Zdjęcia: 12536
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak sprawdzić auto przed zakupem?
    Kupno używanego samochodu to inwestycja, która wymaga szczególnej uwagi. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie skontrolować wiele elementów. Zaniedbanie któregoś kroku może skończyć się przykrą ...
    Trzydziestolecie VW California - ikona wśród kamperów
    30 lat temu pierwszy egzemplarz modelu California wszedł na rynek. Był to początek wyjątkowego sukcesu. Marka Volkswagen Samochody Użytkowe świętowała urodziny ikony wśród kamperów podczas targów Techno-Classica ...

  •