Auris Hybrid Touring Sports problemy z jazda zima

29 Gru 2023, 12:28

Witam, mam problem z jazda zima, moja Auris zle sie trzyma drogi, ma dluga droge hamowania, pod zasniezone lub oblodzone gorki nie ma szans zebym podjechal. Probowalem juz roznych opon obecnie mam 205/55 R16 z kolcami. Czy ktos mial juz taki problem i wie jak go rozwiazac? Dla porownania mam tez Avensis ktora potrafi podjechac wszedzie nawet pod gorskie drogi.
AurisJacek
Nowicjusz
 
Posty: 3
  • 29 Gru 2023, 12:40

    AurisJacek napisał(a):Probowalem juz roznych opon obecnie mam 205/55 R16 z kolcami
    W jakim kraju użytkujesz ten samochód bo u Nas w Polsce nie można jeździć na oponach z kolcami.

    AurisJacek napisał(a):Czy ktos mial juz taki problem i wie jak go rozwiazac? Dla porownania mam tez Avensis ktora potrafi podjechac wszedzie nawet pod gorskie drogi.
    Na zimę rozmiar który podałeś do Aurisa powinien być ok. Kolejna sprawa to to że w Aurisie HSD w trybie elektryczny przy niskiej prędkości możesz mieć większy moment obrotowy przez co w warunkach zimowych będzie się inaczej podjeżdżało pod zaśnieżone przewyższenia ale nie powinno to mieć większego znaczenia. Dodatkowo możesz też wyłączyć kontrolę trakcji jak by była tak potrzeba.

    Jakich dokładnie opon wcześniej używałeś chodzi o te bez kolcy na których miałeś taki problem?

    Piszesz
    AurisJacek napisał(a):mam problem z jazda zima, moja Auris zle sie trzyma drogi, ma dluga droge hamowania, pod zasniezone lub oblodzone gorki nie ma szans zebym podjechal.
    i tu bym sprawdził amortyzatory.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9765
    Zdjęcia: 34

    29 Gru 2023, 12:54

    Witam, samochod jest uzywany w Norwegii, obecnie uzywam opony Nokian maja jeszcze 6mm i wszystkie kolce, wczesniej uzywaken Nokian Viking bez kolcow,
    Amortyzatory sprawdze przy najblizszej okazji ale kupilem auto jak mialo 2 lata z tego rok bylo uzytkowane i od poczatku byly problemy na slizkiej nawierzchni.
    Rozwazam jeszcze czy nie zmienic rozmiaru opon na 195/60 R16, samochod jest lekki i moze jest za maly docisk do podloza
    AurisJacek
    Nowicjusz
     
    Posty: 3

    29 Gru 2023, 15:18

    AurisJacek napisał(a):samochod jest uzywany w Norwegii
    Ok, to tłumaczy te kolce w oponach :wink:

    AurisJacek napisał(a):obecnie uzywam opony Nokian maja jeszcze 6mm i wszystkie kolce, wczesniej uzywaken Nokian Viking bez kolcow
    Mam nadzieję że te Nokiany nie są produkcji z fabryki z Rosji to czytałem że one miały jakieś problemy i kierowcy narzekali. Jednak tak czy inaczej dziwna sprawa z tym ślizganiem. Sprawdź na pewno amortyzatory i zbieżność. Jakie masz opony w Avensisie bo on rozumiem, że się tak nie ślizga?

    AurisJacek napisał(a):Rozwazam jeszcze czy nie zmienic rozmiaru opon na 195/60 R16, samochod jest lekki i moze jest za maly docisk do podloza
    Na taki rozmiar możesz zmienia ale przypuszczam, że dużej różnicy nie będzie choć na zimę warto mieć węższe opony szczególnie jak się jeździ głównie po śniegu. Co do masy samochodu będzie podobna do Avensisa który ma masę własną około ~1500kg, a Auris HSD TS ~1450kg (według katalogu wikipedii).
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9765
    Zdjęcia: 34

    02 Sty 2024, 12:17

    AurisJacek napisał(a):moja Auris zle sie trzyma drogi, ma dluga droge hamowania, pod zasniezone lub oblodzone gorki nie ma szans zebym podjechal
    Nie zauważyłem takiego problemu, a użytkuję już jakiś czas to auto. Zimówki mam Pirelli 205/55R16 i parę razy wjeżdżałem pod zaśnieżony podjazd lekką górkę i raczej nic się nie ślizgało. Wersja TS ma trochę twardsze zawieszenie od zwykłej i to w sumie chyba jedyna różnica.

    AurisJacek napisał(a):Rozwazam jeszcze czy nie zmienic rozmiaru opon na 195/60 R16
    Oryginalnie w TS były 205/60R16 lub 225/45R17 ale w zwykłych wersjach były zakładane jako podstawowe 195/65R15 które tu też powinny wejść bez problemu jedyne co to musiałbyś kupić felgi do takiego rozmiaru. Nie uważam jednak że taka zmiana jest warta zachodu bo dużej różnicy nie uświadczysz.

    Sprawdź amortyzatory i zbieżność na początek.
    ArteK
    Forum Samochodowe
     
    Posty: 5289
    Zdjęcia: 11483
    Miejscowość: Warszawa
    Prawo jazdy: 12 12 1996
    Przebieg/rok: 15tys. km
    Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
    Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
    Paliwo: Hybryda
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2016

    07 Sty 2024, 14:46

    Dzieki za info, sprawdze amorki :ok:
    AurisJacek
    Nowicjusz
     
    Posty: 3