Auta widniejące w cepik i obywatel.gov

13 Lis 2022, 22:42

Witam.
Mój ojciec założył ostatnio profil zaufany i mocno się zdziwił ponieważ w sekcji moje pojazdy widnieją u niego 2 auta których nie ma już od dobrych 10 lat. Z tego co doczytałem te dane są pobierane z cepiku. Możliwe że umowy sprzedaży odnajdzie gdzieś w papierach. Czy jest to powód do obaw? Czy powinien coś z tym robić? Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam
szmulo90
Obserwowany
 
Posty: 2

14 Lis 2022, 14:27

A jak się pozbył tych samochodów, to zgłosił ich sprzedaż/złomowanie w WK? Obecnie brak zgłoszenia w WK sprzedaży czy też złomowania pojazdu to wiąże się z karą od chyba 300 do 1000 zł. Jak zrobił to 10 lat temu, to tych kar nie było, a prawo niby nie działa wstecz. Niby...No i jak nie zgłosił, to dlatego one widnieją w cepik-u.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Lis 2022, 18:12

W CEPiK-u auto będzie figurowało niezależnie od tego czy zgłosisz w WK "sprzedaż" Zniknie dopiero kiedy potencjalnie nowy nabywca przerejestruje pojazd.W twojej sytuacji ( czytaj ojca ) najwyraźniej nowy nabywca -nabywcy pojazdów nie przerejestrowały.Sam mam taką sytuację od 15 lat ;-) Przepisy w tej materii są niestety niedoskonałe.Sam CEPiK również ;-)
fiatcoupepolska. pl
fiatcoupe
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 188
Miejscowość: Brydzia
Auto: Fiat Coupe 2.0 20VT
Silnik: 2.0.20VT-220 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Rok produkcji: 1997

15 Lis 2022, 07:09

Prawdopodobnie tak było że te pojazdy nie zostały już ponownie zarejestrowane tylko zezłomowane. Tylko teraz kwestia co z tym robić?
szmulo90
Obserwowany
 
Posty: 2

15 Lis 2022, 09:42

Moim zdaniem sprawdzić czy są ewentualnie gdzieś te umowy i je zachować, tyle. Uważam, to błędy systemu i wątpię żeby tu ktoś pomógł. W CEPIKu cały czas z nimi walczą. Pamiętam że w zeszłym roku czytałem jakiś raport w którym była informacja, że widniało w nim prawie 6 milionów pojazdów dawno już zezłomowanych ale istniejących dalej jedynie w pamięci swoich poprzednich właścicieli. Czyli coś w tym stylu jak u twojego Ojca (tak się domyślam).
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34