Autocasco dla motocykla - o czym pamiętać

25 Sie 2021, 18:43

Jazda motocyklem kojarzy się z radością i przyjemnością, jednak nie można zapominać o potencjalnych ryzykach i nieprzewidzianych sytuacjach, jakie się z nią wiążą. Aby finansowo zabezpieczyć się przed ich skutkami, warto wykupić ubezpieczenie autocasco. O czym pamiętać, poszukując polisy AC i czy w ogóle warto ją mieć?

Dlaczego warto mieć autocasco
W przeciwieństwie do OC autocasco jest nieobowiązkowe i nie ma konieczności jego wykupywania, lecz mimo to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w tę polisę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia ochronę w sytuacjach, w których obowiązkowe OC nie działa. Mowa m.in. o szkodach wyrządzonych przez samego kierowcę, kolizję ze zwierzętami, opady gradu, kradzież i inne czynniki niezależne od niego. Krótko mówiąc, jeżeli nie ma możliwości uzyskania odszkodowania z OC sprawcy, można skorzystać z AC i dotyczy to zarówno samochodów osobowych oraz ciężarowych, jak i motocykli, również zabytkowych. Więcej informacji o ubezpieczeniu dla historycznych dwukołowców znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-zabytkowego-motocykla/.
Autocasco dla motocykla - o czym pamiętać
Posiadając autocasco, można mieć pewność, że niezależnie od tego, z jakiego powodu motocykl ulegnie zniszczeniu lub zostanie utracony, uda się uzyskać stosowne odszkodowanie. To szczególnie ważne w przypadku drogich, wartościowych motocykli, ponieważ ich dewastacja albo kradzież generuje duże straty. Ich właściciele nie powinni więc się nawet zastanawiać nad wykupieniem AC, bo to wręcz nieformalna konieczność dla nich.

Ile kosztuje autocasco dla motocykla
Inaczej jest w przypadku właścicieli tańszych i starszych motocykli o relatywnie niewielkiej wartości, ponieważ im nie zawsze autocasco się opłaca. Jeżeli pojazd kosztuje np. kilka tysięcy złotych, można wątpić w sensowność płacenia czterocyfrowej sumy za AC, bo często właśnie tyle trzeba wyłożyć. Mając to na uwadze, warto rozważyć zakup minicasco, czyli okrojonego autocasco, które obejmuje szkody całkowite i kradzieże, a kosztuje kilkukrotnie mniej niż pełne AC.

Warto mieć świadomość, że autocasco dla motocykla nie jest dostępne we wszystkich towarzystwach, a tylko w niektórych, dlatego trzeba sprawdzić, gdzie da się je kupić. Można to zrobić przez Internet, weryfikując informacje podane na stronie danej firmy, a także przy użyciu porównywarek ubezpieczeniowych. Ile trzeba zapłacić za AC? To zależy m.in. od rodzaju jednośladu. Mianowicie właściciele szybkich motocykli sportowych, tzw. ścigaczy, muszą się przygotować na ceny wyższe niż dla samochodów osobowych, podczas gdy o ok. 20-30% mniej płacą posiadacze skuterów.

Od czego zależy cena AC
Jednym z istotnych czynników wpływających na cenę autocasco dla motocykla jest jego rodzaj, jednak trzeba pamiętać, że przy wyliczeniu składki towarzystwa uwzględniają wiele innych aspektów dotyczących zarówno jednośladu, jak i właściciela. Są to te same zmienne jak w przypadku kalkulacji AC dla samochodów osobowych, a więc obejmują m.in. wiek, doświadczenie za kółkiem, stan cywilny czy liczbę dzieci właściciela polisy, a także pojemność silnika, model i markę oraz rok produkcji pojazdu.

Ubezpieczenie autocasco gwarantuje kompleksową ochronę finansową przed wszelkiego rodzaju szkodami. Jest dość drogie, ale warto je wykupować, szczególnie gdy chodzi o drogi motocykl, którego strata wiązałaby się z dużymi stratami. Warto zainteresować się pakietem OC i AC, ponieważ pozwala on na obniżenie cen obu polis i tym samym ich tańsze wykupienie. Więcej przydatnych informacji dotyczących tych ubezpieczeń dla motocykla znajdziesz w artykule dostępnym na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-i-ac-na-motocykl-jak-kupic-najlepsze/.

źródło: artykuł partnerski | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3485
Zdjęcia: 12598
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mitsubishi Mirage - Samochodem Roku 2012-2013 na Filipinach
    Mitsubishi Mirage (w Europie nazywane Mitsubishi Space Star) zostało Samochodem Roku 2012-2013 na Filipinach (COTY-P). Model japońskiego producenta pokonał sześćdziesięciu dziewięciu pretendentów do tej prestiżowej ...
    Kalkulator jednostek mocy
    Najdzęściej używaną jednostką w samochodach do określenia ich mocy jest "KM" jednak jak możemy się dowiedzieć czytając różne opracowania jest to pozaukładowa jednostka mocy (w układzie jednostek miar MKS), bardzo często ...

  •