CB radio-kłopoty z odbiorem!

11 Cze 2008, 08:27

Witam!
Mam problem z zakupionym radiem CB,Jest to President Johnny II.
Po zamontowaniu okazało się że odbiór i nadawanie jest OK,jednak przy zapalonym silniku z radia wydobywa się brzęczenie narastające przy dodawaniu gazu.Wcześniej miałem Cobrę i czegoś takiego nie było.Czy to normalne i czy coś można na to poradzić?
Audi Allroad 2.7 Biturbo
4x4
Nowicjusz

Miejscowość: Centralna Polska

11 Cze 2008, 08:36

Burczenie to jest wynikiem instalacji elektrycznej.Mogą to być kończące się szczotki alternatora lub zakłócenia pochodzące z kabli WN lub świec zapłonowych.Spróbuj założyć inne radyjko do tego samochodu i sprawdz,czy burczenie ustanie.
Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: CB radio-kłopoty z odbiorem!

11 Cze 2008, 09:10

Jak już wspomniałem z wcześniejszą Cobrą nie miałem takiego problemu!
Samochód jest praktycznie nowy,więc raczej odpada jakieś zużycie!Nie wiem co jest grane!
Audi Allroad 2.7 Biturbo
4x4
Nowicjusz

Miejscowość: Centralna Polska

11 Cze 2008, 14:47

Spróbuj obejrzeć dokładnie przewód antenowy być może jest uszkodzona w którymś miejscu izolacja i to powoduje że ekranowanie całego przewodu nie spełnia swojej roli czego wynikiem może być buczenie.

Czasem również trzaski lub też inne tego typu dźwięki powoduje samo zasilanie a dokładniej słabo podłączona masa zasilania.

Spróbuj tez "poruszać" przewodami na końcówkach radia jak i wejścia zapalniczki tam gdzie podłączone jest zasilanie w ten sposób możesz wykryć luz na którymś z przewodów co może również powodować tego typu objawy.
maxidig
Początkujący

Miejscowość: Toruń

11 Cze 2008, 16:50

Spróbuj to radio zasilić prosto z akumulatora.Podaj też masę na ekran kabla z anteny(np. przyłóż do wtyczki anteny) prosto z akumulatora - to pozwoli wykluczyć zakłócenia od instalacji elektrycznej.
Jeżeli nadal będzie burczało,to pozostanie ci chyba wizyta w warsztacie zajmijącym sie montażem tego sprzętu i sprawdzenie samego radia - być może jest uszkodzony filtr przeciwzakłóceniowy.W tych radiach takie burvzenie nie powinno występować,gdyż z tego co wiem,są to radia z chyba najmocniejszym filtrem przeciwzakłóceniowym.
No i nadal pozostaje sprawa szczotek alternatora lub świec i przewodów WN - zależy to od tego,kiedy ostatnio poprzednie radio było zamontowane - jeżeli jakiś czas temu,a dużo jeździsz,to można sugerować zużycie tych elememntów - są to przecież elementy samochodu,które zużywają się wraz z eksploatacją.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

11 Cze 2008, 21:58

Motoalbercik połączenie masy akumulatora bezpośrednio z masą anteny magnesowej mija sie z celem gdyż ta antena ma taką konstrukcję żeby masa była poprzez pojemność .
Podłączenie anteny CB do masy w innym miejscu niż ma się ona znajdować powoduje ze ten odcinek przewodu też staje sie częścią anteny, zmienia całkowicie dopasowanie i charakterystykę promieniowania (rożnie w zależności od jego długości).
Niewłaściwe dopasowanie anteny spowoduje uszkodzenie radia (przy nadawaniu) praktycznie w 100 %.
maxidig
Początkujący

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Dlaczego Polacy kochają miejskie hybrydy? Dlaczego Polacy kochają miejskie hybrydy?
    W samochodach do miasta najbardziej cenimy niskie spalanie i wysoki moment obrotowy pozwalający na szybsze włączanie się do ruchu, dostępny w możliwie najniższym zakresie obrotów. Jeszcze do niedawna warunki te spełniały ...
    Słynny wolnossący silnik V10 Lexusa LFA Słynny wolnossący silnik V10 Lexusa LFA
    Legendarny Lexus LFA był bez dwóch zdań najbardziej ambitnym projektem w historii japońskiego producenta aut luksusowych. Supersamochód o nadwoziu wykonanym w całości z kompozytów zbrojonych włóknem ...

• CB radio-kłopoty z odbiorem!

12 Cze 2008, 18:20

A czy na wtyczce anteny nie ma czasami masy?Przecież ekran przewodu antenowego to masa anteny.Przykręcając antenę do uchwytu,a uchwyt do karoserii samochodu,to powodujesz umasownienie tejże anteny.A masa ta pochodzi z akumulatora.Tak samo ma się natena magnesowa - kładąc ją na dachu,łączysz ją z karoserią samochodu,a tym samym z masą samochodu.I jeżeli np. ekran przewodu antenowego jest gdzieś przerwany,to masa anteny jest brana wówczas z karoserii samochodu i zaczyna się ściąganie wszystkich zakłóceń elektrycznych samochodu.Tak samo jest,jeżeli radio zasila się z gniazda zapalniczki - tez ściągane są wszystkie zakłócenia z instalacji samochodu.Miałem kedyś takie problemy - po podłączeniu radia przez zapalniczkę,burczało mi,a po podłączeniu go bezpośrednio z amumulatora,burczenie troszkę ustało.Po podaniu masy z akumulatora na wtyczkę anteny przy antenie,okazało się,że burczenie ustało całkowicie,a i odbiór się poprawił.Przyczyną było brak masy na ekranie przewodu antenowego.Ekran przewodu antenowego był słabo przylutowany do wtyczki przy radiu i się odlutował.Przyłożenie masy z akumulatora do wtyczki anteny,pomogło w znalezieniu przyczyny burczenia.Dlatego napisałem jak to sprawdzić,bo poprostu sam z tym się uporałem takim spsosbem i radyjko się nie zepsuło i działa do dzisiaj.A dodam,że na tym dodatkowym przewodzie z masą jechałem ponad 2,5 tyś km(nad morze,spowrotem i po okolicach.Tak więc teoria jedną stroną,a praktyka drugą.I to nie tylko w tym jednym przypadku.W elektryce samochodu,rzadko teoria idzie w parze z praktyką.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

13 Cze 2008, 20:32

gdyby nie teoria to o praktyce nie było by mowy, a zasady w elektronice opierają się głównie o poprawne działanie układu obojętnie jakiego.
    Wiec na przykładzie tej anteny ona jest nazwijmy to swego rodzaju kondensatorem i jak wiemy z podstaw elektrotechnik za pomocą diody i kondensatora można wyprostować charakterystykę zasilania a co w efekcie nam da mniejszy poziom zakłóceń pochodzących z zewnątrz.
    Oczywiście nie jest powiedziane że jeśli podłączymy masę na antenę bezpośrednio z akumulatora to ona nie będzie działała w niektórych przypadkach oczywiście będzie nawet lepiej niż wtedy kiedy masa jest podłączona na zasadzie pojemności ale w większości przypadków coś takiego powinno spowodować iż zestaw będzie sie rozstrajał i będą pojawiały się zakłócenia.
    Bo przecież akumulator samochodowy nie jest ani żadnym filtrem ani nie ma jakiejś specyficznej własności która dawałaby mu możliwości zasilania bez żadnych zakłóceń a na akumulatorze jest ich wiele.
    Ponadto przewód jaki użyjemy do poprowadzenia przewodu masowego do gniazda anteny w większości przypadków na pewno nie będzie ekranowany bo zazwyczaj stosuje sie przewody w izolacji poliwinylowej
    bądz PCV a one również nie są stworzone do eliminacji zakłuceń.
    maxidig
    Początkujący

14 Cze 2008, 07:53

:D
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika