Czy Polacy znają się na motoryzacji?

19 Paź 2022, 17:35

Blisko 80% badanych Polaków twierdzi, że motoryzacja to ich hobby, a najczęstszym tego przejawem jest oglądanie motoryzacyjnych programów telewizyjnych. Takie wnioski płyną z najnowszego badania zrealizowanego przez sieć warsztatów samochodowych Q Service Castrol we współpracy z agencją badawczą SW Research. Celem badania było m.in. sprawdzenie jak Polacy oceniają siebie pod względem znajomości branży samochodowej.

Większość ankietowanych biorących udział w badaniu oceniła poziom swojego zainteresowania motoryzacją w stopniu wysokim. W skali 0-5, poziom 3 wskazało 33% osób, 4 – 32%, a 14% badanych stwierdziło, że są fanami motoryzacji i dało maksymalną ocenę w dostępnej skali, czyli 5. Osoby, które oceniły swoje zainteresowanie na poziomie najwyższym (czyli 4 i 5) przeważnie wskazują, że odczuwają duże zrozumienie ze strony rodziny i najbliższych dla ich pasji. W ten sposób odpowiedziało 48% badanych ze wskazanej grupy.
Czy Polacy znają się na motoryzacji? Wśród głównych przejawów zainteresowania motoryzacją ponad 2/3 ankietowanych wymienia oglądanie programów telewizyjnych o tematyce związanej z samochodami (62% badanych). 61% respondentów wskazało, że przegląda ogłoszenia dotyczące samochodów. Jednym z popularniejszych źródeł zainteresowania motoryzacją jest również oglądanie filmów o samochodach na YouTube. Taką formę wskazała prawie połowa badanych Polaków (45%). Niemal tyle samo ankietowanych chętnie czyta artykuły o samochodach na portalach i blogach motoryzacyjnych (44%).

Kobiecy vs. męski punkt widzenia
Mężczyźni i kobiety w różny sposób traktują hobby związane z samochodami. Obie płcie podchodzą do tego z zupełnie innej perspektywy. Panowie najczęściej przeglądają informacje na temat różnych modeli oraz czytają o motoryzacji w internecie. Na czynności związane z motoryzacyjną pasją poświęcają czas zarówno w domu jak i w pracy. Z kolei kobiety skupiają się na bardziej praktycznym wymiarze – poszukują informacji na temat samochodu, który posiadają.
Czy Polacy znają się na motoryzacji? Ankietowani, zarówno kobiety jak i mężczyźni, ocenili siebie i swój poziom znajomości branży motoryzacyjnej niemal tak samo.

Kobiety oceniały raczej swoją wiedzę na podstawie auta, które użytkują. Wśród aspektów, które wymieniły w badaniu były m.in. znajomość podstawowych części samochodu i ich umiejscowienia w pojeździe. Mężczyźni podeszli do zagadnienia szerzej, dodając np. znajomość innych modeli samochodów, zainteresowanie nowinkami kosmetycznymi do aut czy też zabytkowymi pojazdami. Wśród Polek zainteresowanie samochodami wzrasta, gdy planują zakup nowego auta. Kobiety zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd samochodu, który będzie stanowił odzwierciedlenie ich osobowości przy np. wyborze sportowego modelu.
Czy Polacy znają się na motoryzacji? "Pomimo różnic jakie można zauważyć w podejściu do motoryzacyjnego hobby wśród kobiet i mężczyzn, cieszy ogólny poziom zainteresowania tą dziedziną. Jednym z najważniejszych wniosków, jaki wyłania się z badania jest ogólne podejście do tematu motoryzacji. Zależy ono w dużej mierze od postrzegania zagadnienia przez daną osobę, jak i sytuacji życiowej, w jakiej w danym momencie się znajduje. Inaczej samochód traktują osoby będące w stałych związkach, a z czym innym motoryzacja będzie się wiązać dla singli. Dla ludzi w związkach stanowi on narzędzie, które ma się wpasować w filozofię ich życia. Natomiast dla singli jest instrumentem wykorzystywanym w życiu codziennym, np. pracy" podsumowuje Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych Q Service Castrol.

Badanie zostało zrealizowane na próbie 614 osób kobiet i mężczyzn, wśród użytkowników lub właścicieli samochodów w wieku 25-60 lat.

źródło: Q Service Castrol | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3624
Zdjęcia: 12840
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

19 Paź 2022, 18:57

Ta znają się . Każdy filozof a żarówki sobie nie umieją wymienić . Rozbawiłem się dzisiaj . Astra H a reflektor będą rwać :mrgreen:
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4209
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

19 Paź 2022, 19:48

ale jakby porównywać Polaków do zachodniakow to naprawdę się znamy, chodź też mamy wielu januszkow którzy uważają że się znają
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15043
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

20 Paź 2022, 12:01

Fajnie jak czasem słucha się porównań ostatnio miałem taki przypadek. Dwóch takich dalszych znajomych porównywało sobie felgi letnie do zimowych z osobnymi kompletami opon. I jeden mówi ja mam na zimę wyższy profil bo lepiej się jeździ też tak sobie zmień bo drugi zastanawiał się nad kupnem opon zimowych. Co ciekawe szerokość opony miał taką samą jak letniej i średnicę też jedynie wysokość profilu była inna. Pytam dlaczego tak skoro rozmiar oryginalny nie jest w żaden sposób zachowany, na to mi odpowiedział jest bardziej miękko i lepiej się jeździ ;/ pomijam fakt że większy rozmiar zmieścił mu się i nie obcierał.

Próbowałem wytłumaczyć że tak nie powinno być i powinna się zgadzać średnica zewnętrzna koła itd. a On po co zmieniać jak jest dobrze :mrgreen: a założył tak bo mu trzy lata temu tak polecił wulkanizator ;/ i weź tu dyskutuj ...

Kao napisał(a):ale jakby porównywać Polaków do zachodniakow to naprawdę się znamy, chodź też mamy wielu januszkow którzy uważają że się znają
Coś w tym jest :wink:

Jeszcze jedno mi się przypomniało :) ostatnio znajomy wpadł do mnie po powiedziałem ze mu wymienię olej jak będzie potrzebował no i przyjechał. Postawiłem auto zdjąłem od spodu osłonę patrzę ładnie sucho i poszedłem po olej i filtr. Przychodzę i patrzę coś kapie ale wygląda mi to na płyn z chłodnicy taki zielony więc zaczynam się przyglądać skąd to leci (patrząc od spodu) zdziwiony bo było chwilę tamu ładnie sucho. W końcu nie mogę namierzyć i patrzę od góry, a tam przy korku od chłodnicy mokro, pytam znajomego co tu się stało czy odkręcał korek (silnik gorący), a on tak chciałem sprawdzić poziom płynu i trochę wyleciało więc jest dobrze :shock:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7566
Zdjęcia: 24

20 Paź 2022, 12:36

A Ja uważam że im nowsze pokolenie to jest z tym coraz gorzej nie tylko w motoryzacji. Widzę to po umiejętnościach manualnych niektórzy nie poradzą sobie z wymianą przysłowiowej żarówki nawet z instrukcją ;/ potrafią obsługiwać sprawnie smartfona, klawiaturę do komputera itp. i na tym zdolności powoli się kończą.

Czasem jak coś jest proste (nie ma instrukcji) i trzeba pomyśleć logicznie to koniec, zadanie nie do rozwiązania.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 71
Zdjęcia: 2
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hybrydy na trasy? - jak sprawdza się hybryda w trasie, spalanie?
    W prawdzie nie planuję na razie zakupu samochodu, ale ciekawi mnie funkcjonalność hybryd. Nie mówię tu o typie plugin tylko o takim, gdzie silnik elektryczna wyłącznie wspomaga spalinowy tzn. do pewnych obrotów ...
    Testy wodorowej Toyoty Mirai w Chinach
    Toyota rozpocznie testy wodorowego sedana Mirai w Chinach. Firma sprawdzi możliwości adaptacji tej technologii w Państwie Środka. Jednocześnie japońska firma zadeklarowała, że wybuduje stację tankowania wodoru w swoim chińskim ...