Eliminujmy pijków za kierownicą

16 Lis 2016, 12:23

To jest bardzo poważny problem. Sam miałem takie doświadczenie, że wracałem nocą, jechałem autostradą i dopadło mnie ogromne zmęczenie. Nie wiedziałem co zrobić więc stwierdziłem że dojadę do pierwszego zjazdu z autostrady i gdzieś zaparkuję i przedrzemię, bo nie dam rady dalej. Pech chciał że zjazdu żadnego... uratowały mnie te ograniczniki przy krawędzi jezdni i obudziłem się w połowie drogi na barierki. Na szczęście zdążyłem wykręcić i nic się nikomu nie stało, droga była pusta a pasażerowie spali. To mnie tak otrzeźwiło, że serce waliło jeszcze przez najbliższą godzinę i jak na złość nie umiałem zasnąć :P
seravin
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 19 08 2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Citroen

16 Lis 2016, 12:41

seravin napisał(a):stwierdziłem że dojadę do pierwszego zjazdu z autostrady i gdzieś zaparkuję i przedrzemię, bo nie dam rady dalej
Tu trzeba pamiętać że drzemka powinna być około 15-20 min. na pewno nie dłuższa niż 30min. ponieważ po tym czasie organizm zapada w głębszy sen i reakcja może być odwrotna do zamierzonej. Zamiast zregenerować siły na jazdę to będziemy bardziej zmęczeni.
Trzeba przyznać, że mocne zmęczenie jest tak samo niebezpieczne jak kierowanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

21 Lis 2016, 11:37

To prawda, drzemka nie może być też za duża.
fillip33k
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 02 02 2001
Przebieg/rok: 49tys. km
Auto: golf
Silnik: 1.9
Paliwo: Benzyna + CNG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2015

24 Lis 2016, 15:47

Na dłuższe trasy to jakaś kawa albo energetyk trochę pomogą w przezwyciężeniu chęci na sen.
tranndd44
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 05 04 2000
Auto: Audi A4 B7

27 Lis 2016, 12:27

Drodzy forumowicze - nie mieszajmy wątku o pijakach za kierownicą z wątkiem o zmęczeniu za kierownicą. To zupełnie inny temat i też jest na forum :wink:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

30 Lis 2016, 10:23

Ostatnio miałem taką sytuację że jechałem obwodnicą z pracy do domu. Dobrze że nie jechałem za szybko (ograniczenie do 70, ale dopiero wjechałem z podporządkowanej więc sie nie rozpędziłem). Jakiś kretyn jechał na rowerze bez odblasków, bez świateł, a do tego... zygzakiem. Faceta w ogóle nie było widać. Była to pierwsza taka sytuacja, więc nie wiedziałem co zrobić. Zwolniłem, otwarliśmy okno i krzyknęliśmy do faceta żeby zjechał z drogi bo go nie widać, ale machnął ręką. W końcu kumpel zadzwonił na policję i donieśliśmy na gościa. Nie lubię tego robić, ale facet stwarzał ogromne zagrożenie dla siebie i innych :/
gil
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 15 12 2004
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: BMW
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Avensis silnik 2.0 D-4D Powerboost
    Avensis 2.0 D-4D Powerboost rozwija moc 150 KM (o 26 KM więcej niż w przypadku wersji seryjnej) oraz moment obrotowy 350 Nm (w zakresie 1600-2800 obr./min., o 40 Nm wiecej niż w przypadku wersji seryjnej). Dzięki temu przyśpieszenie ...
    Hybrydowa Toyota Yaris na polskim rynku
    Hybrydowa wersja miejskiej Toyoty Yaris w szybkim tempie zdobyła sobie uznanie polskich kierowców. Od debiutu w czerwcu br., polscy klienci zamówili już 292 sztuki Yarisa Hybrid. Plan sprzedaży Toyota Motor ...

05 Gru 2016, 11:31

bardzo często zabieramy auta z wypadków , właśnie po kolizji z pianym typem. Aha zapomniałam dodać, pracuje w pomocy drogowej. Mają u nas trochę pod górkę , papierkologia stosowana dla zasady aby uprzykrzyć życie, choć to z pewnością żadna kara dla nich.
martamakosz
Obserwowany
 
Posty: 2
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Prawo jazdy: 02 06 2000
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: bwm
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

06 Gru 2016, 14:33

Ja zawsze wspomagam się energetykami, ale nie ma sensu ryzykować na siłę!
kierato2
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 27 01 2009
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Nie mam

11 Sty 2017, 16:52

ja często widzę pijanych kierowców na wiejskich drogach niestety. fakt, że ruch mniejszy, ale co z tego
serrr
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: Mini Cooper

21 Kwi 2017, 08:30

Niestety,, problem pijanych kierowców jest coraz szerszy... gdzie oni maja rozum wsiadajac na podwójnym gazie za kółko:(
motopiotr
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 16 08 2002
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: KIA RIO
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

23 Kwi 2017, 11:48

Pijaków na naszych drogach jest nadal dużo za dużo. Ale głównie, to nasza wina - nie reagujemy. Nie wiem dlaczego? Boimy się? Czego? A jak ów pijak pojedzie i potrąci albo zabije kogoś z naszej rodziny? Nie bójcie się dzwonić na policję jak widzicie, że ktoś wsiada pijany do samochodu i próbuje jechać. Jak to tylko możłiwe, to od razu zabierajcie kluczyki i dzwońcie po policję.
Policja dość często robi kontrole trzeźwości na drogach. Niby niezgodnie z prawem, ale ja akurat jestem za tym, żeby było tego jak najwięciej i akurat w tym przypadku nie mam do policji pretensji za to, że robią to niezgodnie z prawem. I nie lubię tych cwaniaczków ( głównie na you tube można zobaczyć ) którzy próbują cwaniakować i wykłócają się z policjantami w kwestii legalności takiej kontroli. Odmawiać dmuchania podczas takiej kontroli to nic innego jak buraczenie i cwaniakowanie. A dodatkowo taki jeden z drugim jak nagrwya to buraczenie i cwaniakowanie i wrzuca to do sieci, żeby inni widzieli, to działa na naszą niekorzyść. Pokazuje pijakom w jaki sposób wyłgać się od dmuchania. Na szczeście głównie im się to nie udaje i tak czy inaczej muszą dmuchać. I dziwię sie, że są to głównie kierowcy trzeźwi...Skąd taka niechęć do dmuchania? Chęć pokazania swojej buraczanej strony? Nie rozumiem.
Oby takich kontroli było jak najwięciej, a pijanych idiotów jak najmniej.
I oby jak najszybciej zostało zmienione prawo w tym zakresie - akcje trzeźwy poranek, trzeźwy za kierownicą itp powinny być wyszczególnione w ustawie i policjanci powinni działać zgodnie z prawem, żeby takie buraki i cwaniaki nie cwaniakowały i nie buraczyły na drogach.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Cze 2017, 10:13

a widzicie czasem na drodze, na stacjach osoby pod wpływem? jeszcze nie miałem takiego przypadku
volviak33
Nowicjusz
 
Posty: 33
Prawo jazdy: 02 04 1997
Przebieg/rok: 48tys. km
Auto: Volvo S60 R AWD
Silnik: 2.5 300KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

13 Cze 2017, 12:39

volviak33 napisał(a):widzicie czasem na drodze, na stacjach osoby pod wpływem?
Ja raz widziałem jak koleś na stacji coś kupował przede mną i było czuć od niego alkohol. Po czym wyszedł i wsiadł do samochodu jako kierowca zdążył ruszyć po czym zablokowali go panowie Policjanci którzy stali dalej na parkingu. Wydaje mi się że musieli go już namierzyć i obserwować wcześniej.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

31 Sie 2017, 06:57

Zgadzam się na stanowcze NIE dla osób po alkoholu za kółkiem, ale uważam,że trzeba też zmodyfikować zasady odbierania prawa jazdy. Bo czasami są sytuacje, że nie jest to bezpośrednia jazda po alkoholu, a alkomat i tak wykazuje bardzo wysoki poziom alkoholu, a we krwi czysto i co wtedy. A kierowca i tak musi się tłumaczyć. Myślę, że normy powinny być nieco zmienione.
zebra28
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 19 04 2012
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Renault Laguna
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

01 Wrz 2017, 14:22

Kacper napisał(a):Tu trzeba pamiętać że drzemka powinna być około 15-20 min. na pewno nie dłuższa niż 30min. ponieważ po tym czasie organizm zapada w głębszy sen i reakcja może być odwrotna do zamierzonej. Zamiast zregenerować siły na jazdę to będziemy bardziej zmęczeni.
Trzeba przyznać, że mocne zmęczenie jest tak samo niebezpieczne jak kierowanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Pogromcy mitów prezentowali w jednym programie, że zmęczony człowiek był bardziej niebezpieczny na drodze niż ten w stanie "średniego upojenia alkoholowego". Polecam obejrzeć ten odcinek.
Sama po sobie wiem, że jak jadę zmęczona to zawsze muszę włączyć bardzo głośno muzykę, żeby nie zasnąć.
A co do alkoholu to oczywiście nie jeżdżę nigdy jeżeli go spożyję. Jak piwkuje poza domem to zawsze wracam taksówką do domu. :piwo:
Anusia44
Nowicjusz
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 2000
Przebieg/rok: 11tys. km
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014