Kto ma pierwszeństwo? Dwupasmowe rondo - jednopasmowy zjazd

04 Wrz 2020, 11:54

Dzień dobry, chciałbym rozwiązać sporną sytuację (klaksony, wyzwiska i inne znaki), która ma miejsce bardzo często na rondzie, przez które przejeżdżam. Czy pojazd zielony w tej sytuacji pomimo, że NIE znajduje się na rondzie ma pierwszeństwo przed pojazdem czerwonym, które znajduje się już na rondzie? Jak myślę, pojazd czerwony w "krytycznym" momencie musi zmienić pas, a więc ustąpić pierwszeństwa pojazdowi zielonemu. Podobnie jeśli pojazd zielony chciałby pojechać na wprost, to teoretycznie może "wskoczyć" na rondo nie patrząc zbytnio na pas wewnętrzny ronda? (pomijam kwestie zachowania ostrożności - wiadomo, w każdej sytuacji należy zachować). Pozycja 1 czy 2 pojazdu zielonego nie ma tutaj znaczenia, prawda?

Pozdrawiam serdecznie.
mcdroga
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Wrz 2020, 12:09

W tym przypadku rondo dotyczy dwóch pasów i pojazd który jest na pasie wewnętrznym tak jak czerwony musi ustąpić pierwszeństwa temu który jedzie prawym pasem (patrz zielony) nawet jak by on jechał prosto bo tak też może.

mcdroga napisał(a):Czy pojazd zielony w tej sytuacji pomimo, że NIE znajduje się na rondzie ma pierwszeństwo przed pojazdem czerwonym, które znajduje się już na rondzie?
Jak to nie znajduje się na rondzie? Tak jak napisałem nie ma ronda które by dotyczyło tylko wewnętrznego pasa. Przed wjechaniem na rondo masz znak ustąp pierwszeństwa i znak informujący nas o rondzie do którego należą dwa pasy.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 1573
Zdjęcia: 5

04 Wrz 2020, 12:24

Rozumiem, niemniej pojazd zielony w pozycji 1 (przed znakiem ustąp pierwszeństwa) nie znajduje się jeszcze na żadnym pasie ronda. Czy w przypadku kiedy pojazd czerwony sygnalizuje skręt w prawo pojazd zielony może wjechać na rondo (zewnętrzny pas) i na przykład przejechać na wprost? Wydaje się, że tak.
mcdroga
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Wrz 2020, 13:44

mcdroga napisał(a):niemniej pojazd zielony w pozycji 1 (przed znakiem ustąp pierwszeństwa) nie znajduje się jeszcze na żadnym pasie ronda.
Dokładnie.
mcdroga napisał(a):Czy w przypadku kiedy pojazd czerwony sygnalizuje skręt w prawo pojazd zielony może wjechać na rondo (zewnętrzny pas)
Nie może bo pierwszeństwo ma czerwony pojazd a sygnalizuje kierunkowskazem ze chce zając prawy pas a jako że jest na rondzie ma pierwszeństwo. Jak by miał wyłączony kierunkowskaz to zielony może wjechać na prawy pas bo w niczym to nie utrudni poruszania się samochodu czerwonego (nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa).
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 1573
Zdjęcia: 5

04 Wrz 2020, 14:19

A nie działa tutaj zasada pierwszeństwa z prawego pasa? Sytuacja wygląda tak, że obydwa pojazdy chcą zająć ten sam pas ruchu. Jeden z lewej strony (czerwony) oraz z prawej (zielony). Czy nie jest to podobna sytuacja do takiej, gdzie na trzypasmowej jezdni pojazdy z dwóch skrajnych pasów chcą zająć pas środkowy i wtedy pierwszeństwo ma pojazd z prawego pasa - w podanej sytuacji pojazd zielony względem czerwonego?
mcdroga
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Wrz 2020, 14:40

Nie to zupełnie inna sytuacja tu ma pierwszeństwo ten co jest na rondzie. Pojazd który chce wjechać na rondo musi się upewnić że nie utrudni on swoim manewrem przejazdu samochodom które już się znajdują na rondzie.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 1573
Zdjęcia: 5
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Adaptacyjne światła drogowe
  System automatycznych świateł drogowych automatyzuje – jak sama nazwa wskazuje – przełączanie świateł z drogowych na mijania i odwrotnie. Nie eliminuje jednak problemu, jakim jest gorsza widoczność wynikająca ...
  Wiosna i więcej jednośladów na drogach
  Wiosenna pogoda sprzyja poruszaniu się po mieście jednośladem. Wyższe temperatury i słoneczna aura sprawiły, że na drogach można spotkać coraz więcej rowerzystów i motocyklistów. Dla kierowców czterech ...

 • 04 Wrz 2020, 18:53

  Pojazd który chce wjechać na rondo musi się upewnić że nie utrudni on swoim manewrem przejazdu samochodom które już się znajdują na rondzie.

  Tak tylko pojazd zielony może nie wiedzieć/nie być pewnym że zjeżdżając pierwszym zjazdem będzie on jednopasmowy. Bo na przykład trzeci jest dwupasmowy.
  huron
  Nowicjusz
   
  Posty: 7

  04 Wrz 2020, 21:19

  Teoretycznie wjeżdżając na rondo upewniam się co do pasa, który chcę zająć, a w tym przypadku to pas zewnętrzny. Tylko pytanie czy silniejszy w tym momencie jest sygnał zmiany pasa ruchu przez pojazd czerwony czy moja chęć zajęcia pasa zewnętrznego przez pojazd zielony. Przecież w sytuacji kolizyjnej jadąc zielonym pojazdem znajduje się już całym jego obrysem na pasie ruchu, a więc pojazd czerwony ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa.
  mcdroga
  Nowicjusz
   
  Posty: 5

  05 Wrz 2020, 05:53

  Jest tu spore pole do interpretacji, dlatego ja zawsze staram się opuszczać rondo z pasa zewnętrznego. I zmieniam pas na wysokości przedostatniego zjazdu. Co do pierwszeństwa, to tu wątpliwości nie ma. Pojazd zmieniający pas ruchu na rondzie, zawsze ma pierwszeństwo nad pojazdem wjeżdżającym na rondo. I nie ma tu znaczenia czy pojazd wjeżdżający zdążył już zająć swój pas na rondzie, czy nie.
  Na rondzie w Zegrzu regularnie dochodzi do stłuczek(duży ruch). Spotkałem się (znajomy jechał tak jak czerwony, tylko z góry) nawet z taką interpretacją(policji), że w podobnej sytuacji z obrazka( rondo ma dwa pasy zjazdowe), a zielony jechał na swój drugi zjazd, policja uznała winę zielonego. Rondo jest niewielkie, ok 10-12m od wjazdu do zjazdu, do tego ma wszędzie po dwa wjazdy i zjazdy-wjazdy dedykowane-nie można z prawego wjazdu jechać na trzeci zjazd- policja często wlepia tam za to mandaty.
  Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III i Lancera IX
  yeti65
  Stały forumowicz
  Awatar użytkownika
   
  Posty: 3005
  Zdjęcia: 13
  Miejscowość: Zegrze Pd
  Prawo jazdy: 29 11 1984
  Przebieg/rok: 30tys. km
  Auto: Outlander 2019, Vitara 2017
  Silnik: 2.0 150KM 1,6 120KM
  Paliwo: Benzyna
  Typ: SUV
  Skrzynia biegów: Manualna
  Rok produkcji: 2019

  05 Wrz 2020, 18:33

  mcdroga napisał(a):Jest tu spore pole do interpretacji, dlatego ja zawsze staram się opuszczać rondo z pasa zewnętrznego.

  Rondo należy ZAWSZE opuszczać z pasa zewnętrznego.
  Co do pierwszeństwa. Przed wjazdem na rondo jest znak A7, który ostrzega o skrzyżowaniu ( rondo to nic innego jak skrzyżowanie ) z drogą z pierwszeństwem. Masz więc obowiązek ustąpić wszystkim pojazdom znajdującym się na rondzie. Pojazd czerwony jest na rondzie. Bez znaczenia jest tu ilość pasów. Jest na rondzie i należy mu ustąpić pierwszeństwa przejazdu. A już tym bardziej, jak ma włączony kierunkowskaz, że zjeżdża na prawy pas. Pojazd zielony zatem musi ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu.
  Co innego, jak oba te pojazdy byłyby już na rondzie. Wówczas pojazd czerwony zmieniając pas na prawy, na którym jest pojazd zielony musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi zielonemu ( zasady zmiany pasa ruchu ).
  A tak na marginesie, to na tym rondzie nie można zjeżdżać w prawo... Z żadnego kierunku... Można jechać tylko prosto :wink:
  Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
  MotoAlbercik
  Moderator
  Awatar użytkownika
   
  Posty: 16825
  Zdjęcia: 1188
  Miejscowość: Tychy
  Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
  Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
  Paliwo: Benzyna + LPG
  Typ: Terenowy
  Skrzynia biegów: Automatyczna
  Rok produkcji: 2000

  05 Wrz 2020, 20:40

  Rondo należy ZAWSZE opuszczać z pasa zewnętrznego.

  Nawet jadąc Branickiego lub Pałacową w kierunku Mickiewicza ?
  [email widoczny po zalogowaniu] [email widoczny po zalogowaniu][email widoczny po zalogowaniu]
  huron
  Nowicjusz
   
  Posty: 7

  06 Wrz 2020, 12:04

  Napisałem, ze NALEŻY, a nie że jest OBOWIĄZEK. Po prostu OPUSZCZENIE ronda pasem zewnętrznym jest o wiele bezpieczniejsze niż z pasa wewnętrznego, kiedy to trzeba przecinać dwa albo więcej pasów ruchu.
  Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
  MotoAlbercik
  Moderator
  Awatar użytkownika
   
  Posty: 16825
  Zdjęcia: 1188
  Miejscowość: Tychy
  Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
  Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
  Paliwo: Benzyna + LPG
  Typ: Terenowy
  Skrzynia biegów: Automatyczna
  Rok produkcji: 2000

  06 Wrz 2020, 12:19

  Jeśli chodzi o oznaczenie to szare strzałki odzwierciedlają kierunek ruchu na pasach a nie wyznaczone tory jazdy. Chodzi o to, że na niewielkim rondzie wystarczy, że szybko wskoczy się na zewnętrzny pas ronda i już sytuacja robi się sporna, bo będąc pełnym obrysem na zewnętrznym pasie ruchu to pojazd zielony ma już pierwszeństwo i moim zdaniem łatwo tu wymusić korzystną dla siebie interpretację.
  mcdroga
  Nowicjusz
   
  Posty: 5

  06 Wrz 2020, 18:43

  To może inaczej - jeżeli pojazd czerwony jest na rondzie, a zielony przed rondem, to zielony przed wjechaniem na rondo musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi czerwonemu, niezależnie na którym, pasie czerwony się znajduje. Jeżeli pojazd czerwony jest na rondzie na pasie wewnętrznym , a pojazd zielony również zdążył wjechać na rondo na pas zewnętrzny i jest w miejscu zaznaczonym jako ten "mniej" zielony, a czerwony chce zjechać z ronda w miejscu zaznaczonym strzałką, to czerwony musi ustąpić pierwszeństwa zielonemu, bo czerwony zmienia pas ruchu i są tu te same zasady co przy zmianie pasa ruchu.
  Jeżeli rondo jest małe, to trzeba niestety bardzo uważać, bo może się zdarzyć, że oba samochody wjadą na rondo w tym samym momencie i wystarczy, że jeden pojedzie szybciej niż drugi i już kolizja. I potem tylko i wyłącznie monitoring może rozwiązać sporną sytuację.
  Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
  MotoAlbercik
  Moderator
  Awatar użytkownika
   
  Posty: 16825
  Zdjęcia: 1188
  Miejscowość: Tychy
  Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
  Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
  Paliwo: Benzyna + LPG
  Typ: Terenowy
  Skrzynia biegów: Automatyczna
  Rok produkcji: 2000