Nissan Patrol y60 4.2 tbe -> dwa zbiorniki lpg

14 Paź 2016, 13:26

Cześć,
Przede wszystkim, pragnę się przywitać - to mój pierwszy post na Forum.
Chciałem się zapytać o montaż instalacji z 2-oma zbiornikami LPG.
Patrola nabyłem z nieco kombinowaną instalacją (jakiś skrócony zbiornik PB + walec podwieszony w miejscu oryginalnego).
Chce to oczywiście zmienić -> wstawić z powrotem oryginalny zbiornik PB + chodzi mi po głowie zestaw 2ch butli 60 lub 70 litrowych w bagażniku, usytuowane w kierunku jazdy. Pomiędzy nimi zostanie trochę miejsca na cięższe rzeczy (lodówka samochodowa, części zapasowe). Nad całością będzie półka ze sklejki (zostawię wolne miejsce na dostęp do zaworów) rozkładana nad tylne fotele (zabudowa do spania). Planuje umieścić ją na wysokości 45, maks 50 cm. od podłogi bagażnika, więc będzie jeszcze trochę miejsca na przewiezienie normalnych rzeczy.

Czy ktoś z was miał już może do czynienia z instalacjami składającymi się z 2ch butli lpg ? Poza trójnikiem + zwykłym dozorem na butlę trzeba coś jeszcze robić w kwestiach formalnych ? Ewentualnie, może możecie polecić jakiś dobry warsztat (chodzi też o wywalenie obecnej butli).
Samochód niestety lubi wypić (w mieszanym około 25 litrów lpg na 100km) a chciałbym mieć w trasie przynajmniej 400 km zasięgu). Auto ma służyć do ciągnięcia przyczepy + jako "wyprawówka" na bliższe okolice (Litwa, Łotwa, Rumunia, jak się uspokoi to i Ukraina) dla dwojga.

Pozdrawiam :)
deathrider
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 11 01 2003
Auto: Nissan Patrol y60 [planowany]
Silnik: 4.2 e
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1994

15 Paź 2016, 21:52

Montaż 2 zbiorników nie wymaga dodatkowych przepisów prawnych, zbiorniki muszą mieć swój atest i po sprawie. Zastanawia mnie tylko ten mniejszy zbiornik paliwa coś takiego się robi przy instalacji CNG.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

17 Paź 2016, 18:17

Są firmy które oferują mniejsze zbiorniki PB aby zyskać na zbiorniku LPG, ale nie wiem czy do tego modelu pojazdu, trzeba poszukać. Dwa zbiorniki to nie problem.
golfiarz
Aktywny
 
Posty: 339
Prawo jazdy: 13 04 1983
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Vw Golf VII
Silnik: 2.0TFSI
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2014

19 Paź 2016, 06:55

Montaż jak najbardziej do zrobienia, i dwa zbiorniki to nie problem. Popytam znajomych montażystów może któryś z nich miał do czynienia z podobnym modelem - bo chyba lepiej oddać do kogoś kto już podobny samochód robił :) Skad jesteś?
Piotrek123
Aktywny
 
Posty: 259
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 13 01 2008
Auto: BMW 328xi
Silnik: 3,0 234 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2008

20 Paź 2016, 09:40

Hej, dzięki za odpowiedzi.
djkranc -> niestety tutaj realizacja paskudna. Po części zapewne przez jazdę w terenie, ale zbiornik wygląda jak zgnieciona puszka po piwie.
glofiarz -> właśnie od tego chce odejść. Trzeba by było praktycznie na całej długości zbiornika lpg montować przerobioną osłonę baku (teren, kamyczki itd.). Poprzedni właściciel ją zdjął, bo chyba za bardzo ograniczała prześwit.
Piotrek123 -> okolice Wawy. Jak możesz kogoś polecić, będę wdzięczny :) Trzeba też przerobić obecną instalacje - tj. wywalić wspomniany wyżej zbiorniki + zamontować oryginalny nissanowski na PB.
Pozdrawiam.
deathrider
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 11 01 2003
Auto: Nissan Patrol y60 [planowany]
Silnik: 4.2 e
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1994

20 Paź 2016, 18:07

Jestem bardzo Ciekaw wyniku przerobienia twojej instalacji tym bardziej że jeżdzisz w terenie.
golfiarz
Aktywny
 
Posty: 339
Prawo jazdy: 13 04 1983
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Vw Golf VII
Silnik: 2.0TFSI
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2014
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hyundai Ioniq Hybrid - test spalania
    Hyundai Ioniq to przestronny w pierwszym rzędzie siedzeń liftback z napędem hybrydowym. Dzięki umieszczeniu akumulatorów pod tylną kanapą i przesunięciu jej w głąb kabiny pasażerskiej, uzyskano naprawdę sporą pojemność ...

23 Paź 2016, 16:44

Instalacji jako takiej nie będę ruszał - obecna działa całkiem ok.
Głównie chodzi mi o same zbiorniki i doprowadzenie przewodów. W przyszłości może jeszcze jakieś webasto na benzynie (używane, wiem że są też zasilane lpg, ale brak używek ==> cena :() i doprowadzenie przewodu webasto bezpośrednio do zbiornika PB.
Z grzebania w samej instalacji to może tylko ewentualnie przykładem niektórych Jeep'ów i FZJ 80tek, wyciągnąć ECU i elektronikę do obsługi LPG do kabiny samochodu (coś ala konsola w podsufitce). Ale jak dotychczas, mimo lekkiego "topienia" nic złego się nie działo.
No i montaż snorkl'a -> czyli zapewne ponowne strojenie całości. Ale to później, bo chyba warto się szarpnąć na jakiś "firmowy" (czyli nie rurka PCV :) ) -> inaczej spalanie może baaardzo drastycznie wzrosnąć. Ale to nie jest priorytet - auto ma być głównie pewną i ciepłą w zimę wyprawówką.
Sorry, jeśli coś niejasno opisuje albo motam, ale to moje pierwsze auto z instalacją - do tej pory same diesle.
deathrider
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 11 01 2003
Auto: Nissan Patrol y60 [planowany]
Silnik: 4.2 e
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1994

24 Paź 2016, 10:35

jak przerobisz snorkla to dopiero ustawianie i ja bym jednak centrale przeniósł gdzieś wyżej bo wiesz woda to jednak woda po kilku razach nic się nie dzieje ale za którymś może paść i przewody zgniją
golfiarz
Aktywny
 
Posty: 339
Prawo jazdy: 13 04 1983
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Vw Golf VII
Silnik: 2.0TFSI
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2014

25 Paź 2016, 22:09

popytam i dam odpowiedź czy ktoś juz miał doczyneinia z podobnym modelem :)
Piotrek123
Aktywny
 
Posty: 259
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 13 01 2008
Auto: BMW 328xi
Silnik: 3,0 234 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2008