Opel Monterey stopiony bezpiecznik

Opel Monterey stopiony bezpiecznik

03 Cze 2015, 20:27

Witam serdecznie!
Dzis w moim Oplu Monterey pojawił sie mały problem.Z bezpieczników poleciał dym.Okazało sie,że stopił sie bezpiecznik "turn,back" ( bezpiecznik byl sprawny,ale stopiony) czego skutkiem byla utrata kierunkowskazow i światła cofania/wstecznego.Odpiąłem na wszelki wypadek akumulator i okazalo sie,że kabel prądowy od jednego z akumulatorów trzyma sie na "piczym" klaku a jak go dotknąłem to sie w sumie urwał,sama klema byla strasznie zasniedziała.Światła awaryjne działaja normalnie.Bezpiecznik wstawiłem nowy ale niestety kierunkowskazy i wsteczny nie działaja.
Chciałbym Was zapytac czy:
- czy ten kiepski kabel od akumulatora mógł byc powodem tego zwarcia
- co mogło sie spalic,ze zginely kierunkowskazy i światło wsteczne
- dlaczego bezpiecznik sie stopił a nie przepalił (miał być 10A a był 15A ale czy to powód)
Dziekuje za wszelką pomoc
hosse210283
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 04 02 2000
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: opel monterey
Silnik: 3.1
Paliwo: Diesel
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1994

Re: Opel Monterey stopiony bezpiecznik

03 Cze 2015, 20:45

hosse210283 napisał(a):dlaczego bezpiecznik sie stopił a nie przepalił

Być może same gniazdo tego bezpiecznika jest skorodowane / utlenione powodując słaby styk i wzrost temperatury złącza.
hosse210283 napisał(a): co mogło sie spalic,ze zginely kierunkowskazy i światło wsteczne
Szukałbym zwarcia lub słabego styku w tych obwodach. Niewykluczone że skrzynka bezpieczników nadaje się do kapitalnego remontu lub wymiany.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi

03 Cze 2015, 21:04

Wyciągnąłem skrzynke z bezpiecznikami i wizualniewszystko jest ok,kable tzn izolacje w stanie bdb,nic nie nadpalone ani pokruszone.Fakt ,ze nie wiem w jakim stanie są same przewody,
Czy mógł uszkodzić się jakiś przekażnik np przekażnik kierunkowskazów? Czy ten przekażnik byłby jakoś powiązany z tym światłem cofania?
Zapomniałem dodać,ze przez ostatnie dwa dni czułem lekki smród spalenizny ale zwalalem wine na mała nieszczelność w układzie wydechowym,ale jak sie okazalo ten smród to spalenizna a nie spaliny:/
Czy istnieje jakiś sposób aby oszukać skrzynke z bezpiecznikami?Moge połaczyc kable wychodzace z tylu od skrzynki z bezpiecznikami,ale elektryk ze mnie kiepski i wole usłyszeć mądre rady niż przedobrzyć
hosse210283
Nowicjusz

03 Cze 2015, 21:56

hosse210283 napisał(a):Czy mógł uszkodzić się jakiś przekażnik np przekażnik kierunkowskazów? Czy ten przekażnik byłby jakoś powiązany z tym światłem cofania?
Obwód kierunkowskazów i świateł cofania może być zabezpieczony jednym bezpiecznikiem.
hosse210283 napisał(a):Zapomniałem dodać,ze przez ostatnie dwa dni czułem lekki smród spalenizny
Być może smażyła się izolacja zwisającej na gorący wydech wiązki przewodów. Czujnik świateł cofania jest na skrzyni biegów a tutaj do rury wydechowej droga niedaleka i zwarcie możliwe. Zajrzyj pod wóz i obejrzyj.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi

03 Cze 2015, 22:33

Smażył sie raczej ten bezpiecznik w kabinie,który był całkowicie stopiony po wyjeciu,no i dym tez wychodził ze skrzynki z bezpiecznikami.
Najbardziej nurtuje mnie pytanie co mogło ulec uszkodzeniu,ze w/w kierunkowskazy i swiatla wsteczne nie działają po włożeniu sprawnego bezpiecznika.
No i tak...kierunkowskaz i światla wsteczne są zabezpieczone jednym bezpiecznikiem,świadczy o tym napis na skrzynce z bezpiecznikami
hosse210283
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora? Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora?
    Zima to najtrudniejsza pora roku dla naszego samochodu szczególnie jeżeli trzymamy go pod tzw. chmurką. Co zrobić jeżeli nie uda nam się uruchomić auta przy pomocy własnego źródła prądu jakim jest akumulator? ...
    Centrum Testowania Silników Audi w Neckarsulm Centrum Testowania Silników Audi w Neckarsulm
    Uruchomienie nowego Centrum Testowania Silników w fabryce Audi w Neckarsulm oznacza oddanie do użytku najnowocześniejszych na świecie i najbardziej wydajnych urządzeń do badania jednostek napędowych. Centrum wyznacza ...

•  
    • Warto przeczytać
    • passat b5 german style
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Infiniti Q50
      Subaru Impreza STI