Opony całoroczne w Zakopanym

16 Lut 2021, 19:00

Witam

Wybieram się do Zakopanego w okresie 22.02 - 20.03. Obecnie mam opony całoroczne Dębica Navigator 2. Czy powinienem zaopatrzyć się w opony zimowe czy dam radę na tych ?

Łańcuchy śniegowe już mam.
Fredi6
Obserwowany
 
Posty: 1

17 Lut 2021, 10:18

szczerze to nie wiem , ale ja osobiście bałbym się na całorocznych jechać .
bukajrag
Nowicjusz
 
Posty: 3

17 Lut 2021, 10:36

Na pewno lekko to się nie zapowiada taki wyjazd ale jak trafisz na pogodę, że nie będzie mocno padał śnieg i drogi będą w miarę odśnieżone to pewnie dasz radę. Pod warunkiem, że opony są w miarę świeże i masz tam jeszcze sporo na nich bieżnika (przy trzyletnich oponach tego typu już bym się mocno zastanawiał). Ja jednak nie zalecam jazdy na całorocznych oponach w górach tym bardziej jak byś miał jechać w miejsca trudno dostępne poza Zakopanym.

Kiedyś ludzie jeździli bo nie było opon zimowych czy letnich bo były tylko uniwersalne i też jakoś dawali radę. Po prostu musisz bardziej uważać i pamiętać o tym że to nie są typowe zimówki.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

17 Lut 2021, 11:19

Akurat navigatory 2 to opony bardziej zimowe niż letnie, mają problemy na mokrym, ale w śniegu powinny dać radę.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

17 Lut 2021, 11:50

Jeśli konkretnie nie napada to powinieneś dać rade .
nowpio
Nowicjusz
 
Posty: 14

18 Lut 2021, 09:51

Panowie - Dębica? I do tego całoroczna? Bieżnik ma faktycznie wygląd bardziej zimowej opony, ale Dębice są dobre przez max pierwszy rok użytkowania i to nie wszystkie...Dębica zeszła na psy już dawno temu. Letnie są śliskie, a o zimówkach nie ma sensu nawet pisać....To są opony dla tych, którzy jeżdżą naprawdę ostrożnie, czyli w mieście na liczniku 50, poza miastem 70. W zimie połowa z tego...Czyli dla tzw zawalidrogi...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Lut 2021, 11:08

Na ruskich forach zimowe Dębice są bardzo chwalone, a oni chyba wiedzą trochę więcej od nas o zimowej jeździe, więc chyba masz niezbyt aktualne wiadomości.
Sam miałem w Lancerze Frigo HP i nie było żadnych problemów, a użytkowałem je przez 5 sezonów.
https://shina.guide/press/16261/#more-16261
Drugie miejsce Sava Eskimo HP2(klon Dębicy HP2), a 3 miejsce Tigar Winter(klon Kormorana Snow) sprawia, że polskie marki opon na wschodzie są bardzo cenione.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

19 Lut 2021, 11:01

yeti65 napisał(a):więc chyba masz niezbyt aktualne wiadomości.

Niewykluczone, że masz rację. Kiedyś kupowałem Dębice i letnie i zimowe i była totalna porażka. Być może Dębica się poprawiła. Ale tak jakoś do dziś czuję ten niesmak do tej firmy :wink:
Aczkolwiek tak teraz sobie patrzę i nie widzę w testach Dębic...
Tutaj ( tak, wiem, że to AŚ :) ) jest 51 opon i Dębicy nie ma...
[link do Oponeo wygasł] z kolei test ADAC i też nie ma.
Dębicę znalazłem tu i nie jest zbyt dobra w teście.
Oczywiście to tylko testy, natomiast w praktyce może okazać się nico inaczej. Jak wiadomo wiele zależy od stany technicznego układu kierowniczego, zawieszenia, układu hamulcowego itd.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

20 Lut 2021, 13:40

W teście ADAC jest bliźniak Dębicy- Sava Eskimo HP2 i jak na oponę budżetową wypadła całkiem nieźle, a na śniegu bardzo dobrze. Trzeba też brać pod uwagę to, że budżetówki nie mogą być zbyt dobre we wszystkich aspektach, by nie podgryzały opon premium koncernu- w tym przypadku Goodyeara i Dunlopa. Opony budżetowe(i trzeba to brać pod uwagę) to przeważnie bardzo dobre opony śniegowe, gorzej radzące sobie na suchym i mokrym asfalcie i pewnie stąd mają lepsze opinie na wschodzie, czy w górach, niż na zachodzie :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

23 Lut 2021, 06:59

Na Dębicach Navigatorach 2 zrobiłem ok 40 tys.km na Golfie. Wniosek..? Już ich więcej bym nie kupił i wolał dołożyć parę złotych do innego kompletu. U mnie zim prawie nie ma i jest płasko i jeździłem po mieście. Tak jak pisał wyżej Yeti niestety czyli jak mokro na jezdni ,to przy większości normalnych hamowań ,włączał się ABS. Jeśli już zdarzył się jakiś parking ze śniegiem ,to żadnych poślizgów nie było i opona dobrze się na nim spisywała. Trzeba było pamiętać jeżdżąc po mieście ,żeby zachowywać nieco większy dystans w razie hamowania oraz brać poprawkę na swoje opony na mokrym asfalcie przed zwykłym hamowaniem. Jeszcze w zeszłym roku żona miała zimówki Dębicy w Clio i działo się dokładnie tak samo więc je zdjąłem mimo dobrego bieżnika i założyłem nowy komplet Nokianów Weatherproof.
Chciałbym przy okazji przestrzec osoby kupujące zimówki przed bublami jakimi nasz raczy Hankook. Brat ma w Megane 3 i ja sam miałem w zastępczym więc jak opowiedziałem bratu o tym ,że na mokrym asfalcie i w pośniegowej brei i błocie jest uślizg na każdym zakręcie, przy ruszaniu i hamowaniu ,to mi tylko powiedział : "witaj k... w klubie..!"
Ostatnio użytkowałem też w służbówkach 2 inne komplety nowych zimówek i jestem pozytywnie zaskoczony ich jakością i pewnością prowadzenia w każdych warunkach w czasie tej zimy. Obie opony są super i się nie ślizgają. Te opony to FULDA Kristalmontero 3 oraz FIRESTONE Winterhawk 4. Z czystym sumieniem mogę polecić te opony ,bo na Fuldach tej zimy przejechałem najnowszą Astrą ponad 8 tys. km ,a na Firestone jeżdżę teraz Tipo i zrobiłem już ponad 10 tys. km.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

23 Lut 2021, 07:54

Ja bym w góry nie pojechał na takich oponach autem z napędzana tylko 1 osią. Może być to niebezpieczne nie tylko dla Ciebie ale też i dla innych. Do zakopca w sumie nie ma strasznej drogi ale jakbyś chciał się wybrać gdzieś w okolice.....
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

23 Lut 2021, 09:59

Ja powiem tak - wolałbym do tego Zakopca pojechać na dobrych wielosezonowych niż na jakichkolwiek Dębicach...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Lut 2021, 10:28

Ja tam nie mam złej opinii o Dębicy Frigo
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

23 Lut 2021, 10:48

A do couriera żony założyli firestone Winterhawk 4- przed chwilą odebraliśmy auto :mrgreen: Używa ktoś? bo to chyba jakiś nowy model.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

23 Lut 2021, 11:06

yeti65 napisał(a):do couriera żony założyli firestone Winterhawk 4- przed chwilą odebraliśmy auto :mrgreen: Używa ktoś?
Naisał Ci wyżej o nich @artur73 :mrgreen:
artur73 napisał(a):FIRESTONE Winterhawk 4. Z czystym sumieniem mogę polecić te opony
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34