Problem z radiem CB

10 Mar 2012, 12:05

Witam, ostatnio pojawił mi się jakiś problem z radyjkiem, nie mam pojęcia co jest grane.
Chodzi o radyjko M-tech Legend II. Wszystko zawsze działało normalnie, i nagle się coś podziało. Jak włączę radio jest kompletna cisza, nawet kiedy ustawię duży zasięg i małą redukcję szumów, nie słychać nawet żadnych zakłóceń. Nie wiem też czy słychać nadawanie. W trasie, jak pytam jak mnie słychać i czy w ogóle mnie słychać, jest cisza. Nawet, w momencie, kiedy słyszę innych kierowców i pytam czy mnie słychać - cisza. Chociaż ostatnio, kiedy ktoś jechał bezpośrednio za mną, było mnie słychać bez problemu. O co może chodzić? Czy to radio, czy może problem z anteną?
Jakie powinny być ustawienia tego radia? Bo nie wiem, może przez przypadek coś zostało przestawione. (szczególnie chodzi mi o wybór opcji AM/FM - które powinny być wybrane?).
zigiwidi
Nowicjusz
 
Posty: 16
Miejscowość: Tbg/Krk

25 Mar 2012, 21:26

Witam!
Też się kiedyś nad tym głowiłem chyba z godzinę, zanim pokapowałem :lol: :mrgreen: :roll:
Generalnie dobrze kombinujesz, poprzestawiałeś modulację radia. W Polsce i wielu innych krajach CB działają w modulacji AM (czyli amplitudowej). Czyli ustaw na AM! Modulację FM kiedyś używano w CB na krótszych dystansach, żeby się nie wtrącać z rozmową innym użytkownikom, np jadąc za kimś i pytając o coś, można to było zrobić na FM - minus tego jest taki, że ma ona zasięg do kilkuset metrów. Teraz już część firm produkujących CB nie daje przełącznika AM/FM, po prostu radia są ustawione na AM i już.
Pozdr!
smarekxy
Początkujący
 
Posty: 219
Miejscowość: podkarpacie
Prawo jazdy: 29 09 2000
Auto: Chevrolet Cruze 2.0 VCDI 175KM