Szkoda całkowita - wartość auta?

02 Cze 2010, 20:34

Jak pisałem w innym poście, samochód uległ wypadkowi. Na razie mechanicy u których dokonałem wstępnych oględzin (rzeczoznawca z PZU jest umówiony dopiero na wtorek) mówią że na 90% jest to szkoda całkowita (auto ma swoje lata).

I tu mam pytanie o wartość pojazdu - podobno jest ona klasyfikowana odgórnie wg jakichś tabelek, które dla klientów nie są zbyt łaskawe. Czy dodatkowe, niestandardowe elementy wyposażenia (np. wspomaganie kierownicy, wg manuala w tym modelu opcjonalne, i parę innych tego typu drobiazgów) podnoszą jego wartość i mogą w razie niekorzystnej wyceny dać podstawę do odwołania?
GB
Początkujący
 
Posty: 84
Miejscowość: Wrocław

03 Cze 2010, 20:13

odwołać zawsze się możesz ale pytanie czy przy ubezpieczeniu podałeś wyposażenie twojego auta.wyliczą i tak że szkoda całkowita.nie napisałeś co uszkodzone jakie auto itp itd.
ryba1977
ryba1977
Aktywny
 
Posty: 320
Miejscowość: poznań

03 Cze 2010, 23:24

ryba1977 napisał(a):odwołać zawsze się możesz ale pytanie czy przy ubezpieczeniu podałeś wyposażenie twojego auta.

Przy jakim ubezpieczeniu? Nie chodzi mi o ubezpieczenie AC (którego nie posiadam), tylko o OC sprawcy.

Auto to Audi 80, 1991. Ponieważ nie jest nowe podejrzewam że cena z tabeli może odbiegać od prawdziwej wartości. Gorzej że nie wiem co jest w standardzie tego modelu - jak napisałem, wg mądrej księgi wspomaganie kierownicy było opcjonalne, ale czy w razie odwołania mogę je uzasadniać takimi bonusami jak rzeczy jak alufelgi, autoalarm czy szyberdach zwyczajnie nie wiem, a nie mam też zamiaru dopłacać do tego że komuś się chciało wyhamować na moich drzwiach.

A co uszkodzone? Dokładne oględziny we wtorek, ale tak z grubsza gość walnął mnie w tylne koło, skrzywił je (tzn. jego oś), oczywiście element przy kole do wymiany, drzwi tylne i przednie przerysowane, próg wgniecony, lusterko połamane, mocowania tylnej lampy zerwane (na skutek prawdopodobnie zmiany geometrii), hak przesunięty (jak wyżej). Jak obejrzę na podnośniku od spodu to będzie się można upewnić co do innych paru rzeczy, ale jak na razie dwóch mechaników których pytałem stwierdziło że to co widać wystarczy na szkodę całkowitą.
GB
Początkujący
 
Posty: 84
Miejscowość: Wrocław

03 Cze 2010, 23:47

GB napisał(a):ale czy w razie odwołania mogę je uzasadniać takimi bonusami jak rzeczy jak alufelgi, autoalarm czy szyberdach zwyczajnie nie wiem,

W tym przypadku to nie ma najmniejszego znaczenia.Zamontowanie dodatkowo
szyberdachu lub zalozenie alumfelg nie zwiększa wartości pojazdu przy szkodzie
calkowitej i nie moze być powodem dodatkowych roszczeń wobec ubezpieczyciela.
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6171
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

04 Cze 2010, 20:44

GB z tego co napisałeś to szkoda całkowita.dostaniesz za trupa parę groszy.a wyposażenie dodatkowe to sobie sprzedaj z wraku który dostaniesz.
Przy jakim ubezpieczeniu? Nie chodzi mi o ubezpieczenie AC (którego nie posiadam), tylko o OC sprawcy.
a co za różnica?
alumfelgi,szyberdach,alarm-co to obchodzi ubezpieczyciela?obudż się.
ryba1977
ryba1977
Aktywny
 
Posty: 320
Miejscowość: poznań

05 Cze 2010, 19:29

ryba1977 napisał(a):GB z tego co napisałeś to szkoda całkowita.dostaniesz za trupa parę groszy.a wyposażenie dodatkowe to sobie sprzedaj z wraku który dostaniesz.
alumfelgi,szyberdach,alarm-co to obchodzi ubezpieczyciela?obudż się.

Nie mam się co budzić - to po prostu pierwszy raz kiedy byłem uczestnikiem poważnej kolizji i po prostu nie wiedziałem jaka jest procedura. Dzięki za wszystkie odpowiedzi, choć generalnie nie są one zbyt optymistyczne. Samochód niestety był zadbany i z gatunku tych co nieomal jak wino stają się lepsze z wiekiem ;-) więc mam nadzieję że uda się znaleźć warsztat gdzie go naprawią za to co dostanę wg tabelki.
GB
Początkujący
 
Posty: 84
Miejscowość: Wrocław
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...

 
cron