Ubezpieczenie OC przedłużyło mi się automatycznie, a mam już drugie

23 Lis 2023, 09:26

Słuchajcie mam problem :/ Ubezpieczenie OC skończyło mi się wczoraj i zostało automatycznie przedłużone chociaż go nie opłaciłem. Wykupiłem natomiast ubezpieczenie OC od dzisiaj od innej firmy i aktualnie wychodzi na to że mam dwa ubezpieczenia :shock:

Pytanie jest następujące: czy mogę zrezygnować jeszcze z dotychczasowego ubezpieczenia OC które przedłużyło się automatycznie? Jeżeli nie to napiszcie jak uniknać podwójnego OC?

Dowiedziałem się dzisiaj bo zadzwonił do mnie agent i powiedział że musze opłacić ubezpieczenie które automatycznie przedłużyło się. Pewnie jak by tego nie zrobił żyłbym w nieświadomości mając dwa ubezpieczenia i jedno nie opłacone. Nie chciał mi powiedzieć co mam zrobić żeby uniknąć podwójnego OC tylko że musze opłacić składkę bo nie wypowiedziałem umowy przed końcem wygaśnięcia polisy.
Jacek51
Nowicjusz
 
Posty: 3

23 Lis 2023, 09:59

Musisz wiedzieć że ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie w jednym przypadku. Po kupnie samochodu jak OC przepiszemy na siebie. Wtedy nie musimy z niego rezygnować bo nam samo wygaśnie wraz z jego końcem.

Ty miałeś ubezpieczenie które z automatu przedłuża się na kolejny okres i powinieneś je wypowiedzieć najpóźniej jeden dzień przed końcem jego obowiązywania. Wtedy nie zostało by automatycznie przedłużone.

Jeżeli o tym zapomniałeś tak jak piszesz i wykupiłeś ubezpieczenie w innej firmie to teraz też możesz zrezygnować z ubezpieczenia które zostało przedłużone automatycznie ale musisz je najpierw opłacić i wysłać rezygnację z niego czyli wypowiedzenie umowy od jutra. Jeżeli tak zrobisz to zwrócą ci składkę pomniejszoną o jeden dzień jej obowiązywania. Chyba że spróbujesz najpierw ją wypowiedzieć i poczekać aż Ci wylicza i przyślą kwotę do zapłaty za ten jeden dzień po automatycznym przedłużeniu. Wtedy przez jeden dzień będziesz miał podwójne OC.

Przykładowo wygląda to tak:
22 listopada skończyła Ci się umowa OC w towarzystwie ubezpieczeniowym X. Od 23 listopada masz ubezpieczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym Y, ale pierwsza firma ubezpieczeniowa automatycznie przedłużyła umowę. Po pięciu dniach czyli 27 listopada orientujesz się, że masz podwójne OC. Wysyłasz rezygnację do towarzystwa ubezpieczeniowego X i płacisz za ubezpieczenie od 22 do 27 listopada, kwota nie będzie duża bo ubezpieczyciel każdy dzień liczy tak samo.

Na forum masz prosty kalkulator do policzenia takiego zwrotu kalkulator/zwrot-skladki-z-ubezpieczenia-oc/ podajesz datę końca ubezpieczenia i wypowiedzenia oraz składkę jaką płacisz i wylicza przybliżoną kwotę do zwrotu :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

23 Lis 2023, 10:04

Umowę, która przedłużyła się automatycznie musisz wypowiedzieć. Napisz pismo i wyślij, albo załatw to u agenta. Podstawa prawna - art. 28a ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Nie zapomnij napisać, że oświadczasz, że masz ubezpieczony pojazd w innym TU. Oczywiście będziesz musiał zapłacić za wykorzystany okres ubezpieczeniowy. Za dzień złożenia wypowiedzenia uważany jest dzień, w którym TU dostanie wypowiedzenie, przy czym kiedyś było tak, że wysyłając pocztą, liczyła się data stempla pocztowego. Nie wiem czy nadal tak jest.
Jacek51 napisał(a):Nie chciał mi powiedzieć co mam zrobić żeby uniknąć podwójnego OC tylko że musze opłacić składkę bo nie wypowiedziałem umowy przed końcem wygaśnięcia polisy.

Napisz co to za firma ubezpieczeniowa ma takich nieuczciwych agentów, Warto wiedzieć.
O, widzę, że Rokiko mnie ubiegł :)
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Lis 2023, 11:09

MotoAlbercik napisał(a):Za dzień złożenia wypowiedzenia uważany jest dzień, w którym TU dostanie wypowiedzenie, przy czym kiedyś było tak, że wysyłając pocztą, liczyła się data stempla pocztowego. Nie wiem czy nadal tak jest.
Dzisiaj chyba najlepiej zrobić to online przez stronę u aktualnego ubezpieczyciela najczęściej jest tak możliwość. Uważam, że to najszybsza metoda :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

23 Lis 2023, 11:21

Dzięki Panowie :ok:

Siedzę od rana i załatwiam z pozytywnym skutkiem. Wypowiedzenie poszło online prze stronę ubezpieczyciela i odrazu praktycznie dostałem odpowiedź że "Wypowiedzenie umowy po jej wznowienie zostało odnotowane. Za czas świadczonej ochrony została naliczona składka w wysokości 2,7 PLN".

Czyli policzyli dokładnie za jeden dzień bo wartość polisy na rok to 986zł. Wychodzi 986:365=2,7zł Musze tylko to opłacić i po sprawie.

Dzięki za pomoc!
Jacek51
Nowicjusz
 
Posty: 3

23 Lis 2023, 12:35

No i fajnie, że kolejna sprawa została załatwiona.
A co to był za nieuczciwy agent, który nie chciał co pomóc?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Historia Audi quattro w sportach motorowych
    Na początku roku 1981, Audi z napędem quattro pojawiło się na scenie Rajdowych Mistrzostw Świata. Fin Hannu Mikkola, prowadząc auto z czterema ringami podczas Rajdu Monte Carlo, wygrał pierwszych sześć śnieżnych odcinków ...

23 Lis 2023, 15:22

MotoAlbercik napisał(a):A co to był za nieuczciwy agent, który nie chciał co pomóc?
Nie do końca mi wytłumaczył jak to mogę zrobić, a że na początku powiedziałem że mam inne ubezpieczenie to wyczułem że nie bardzo chciał rozmawiać i powiedział że wszystko jest na stronie internetowej Link4. No ok ale mógł coś podpowiedzieć tak jak tu mi dokładnie wytłumaczyliście.
Jacek51
Nowicjusz
 
Posty: 3

24 Lis 2023, 10:22

Link4...Wszystko jasne teraz...Że też się sam nie domyśliłem....Ale warto wiedzieć jak LInk4 traktuje klientów. A to nie pierwszy raz takie rzeczy robia...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Lis 2023, 16:02

MotoAlbercik napisał(a):Link4
Moto-AL całkowicie się z Tobą zgadzam bo miałem z tym oszustami do czynienia..... :!: :!: :angry:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014