Dlaczego stres robi z nas gorszych kierowców?

07 Lip 2020, 14:49

Obecna sytuacja jest dla wielu osób źródłem stresu. Wpływa on na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które reagują złością na sytuacje stresowe, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, np. przekraczania prędkości. Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?

Zestresowany kierowca gorzej radzi sobie z prowadzeniem samochodu. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii aż 71% kierowców wskazało, że w ciągu ostatniego roku straciło koncentrację podczas prowadzenia samochodu z powodu stresu lub poirytowania(1).
Dlaczego stres robi z nas gorszych kierowców?Oprócz tego niektóre osoby reagują na sytuacje stresowe złością. Zwiększa to ryzyko agresywnych zachowań, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości, nagła zmiana pasa ruchu, jazda na zderzaku oraz przejazd na czerwonym świetle(1).

Jak kierowcy mogą się chronić przed stresem?
Stres jest w dużej mierze wywoływany przez czynniki niezależne od nas, ale możemy ograniczać ich wpływ. Jeżeli stresują nas informacje, które docierają do nas za pośrednictwem mediów, najlepiej w czasie jazdy zrezygnować ze słuchania radia. Gdy chcemy się uspokoić, pomóc może relaksująca muzyka, ćwiczenia oddechowe czy zawieszka o zapachu mięty czy cynamonu, gdyż te zapachy obniżają napięcie związane ze stresem.

Stres może się także pojawić w wyniku samego prowadzenia samochodu, najczęściej z powodu dużego ruchu na drodze czy agresywnej jazdy innych kierowców, lub w wyniku naszego pośpiechu. Postarajmy się zdystansować, zapewnić sobie przestrzeń i sprawdzić, jak wielu nerwowych sytuacji możemy uniknąć przez jazdę defensywną.
Wystarczy zwolnić, obserwować daleko drogę. Wówczas jazda stanie się płynniejsza, będziemy mieć więcej czasu na spokojne decyzje. Panowanie nad sytuacją obniża poziom stresu.

Pamiętajmy również o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania wobec pozostałych uczestników ruchu. W ten sposób mamy szansę ustrzec się przed skutkami agresywnych zachowań innych kierowców, które mogą być związane ze stresem.

źródło: (1) brake.org.uk; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

05 Sie 2020, 19:46

Odnośnie stresu to polecam słuchanie podcastów lub muzyki relaksującej w trakcie jazdy. Mój brat zawsze puszczał rocka i jakieś szybkie dudnienie, a potem sypały się mandaty za przekraczanie prędkości :D
Mirka234
Nowicjusz
 
Posty: 4

11 Lis 2020, 15:59

Również znam pare przypadków włączania agresywnej muzyki a później przekraczanie prędkości :D Ja bardzo lubię słuchać muzyki klasycznej podczas jazdy choć na codzień nie przepadam.
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

14 Lip 2021, 15:30

Ja tam lubię wkużać cwaniaczków w nowych bmw albo merców zajeżdzam im drogę i jadę przed nimi tak żeby nie mogli mnie wyprzedzić dizelek na wysokich obrotach bez kata trochę kopci prosto na nich i jest fajnie :)
GEJ OK! Prowadzę najlepszy serwis mercedesa na Białołęce w Warszawie. Zapraszam wszystkich Gejów ale nie tylko.
AutoMero
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9 tdi
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

14 Lip 2021, 17:35

Ja tam lubię wkużać cwaniaczków w nowych bmw albo merców zajeżdzam im drogę i jadę przed nimi tak żeby nie mogli mnie wyprzedzić dizelek na wysokich obrotach bez kata trochę kopci prosto na nich i jest fajni


Zajeżdżasz innym drogę i masz auto bez katalizatora i się tak tym chwalisz? Dziwne jak dla mnie
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

15 Lip 2021, 09:27

AutoMero napisał(a):Ja tam lubię wkużać cwaniaczków w nowych bmw albo merców zajeżdzam im drogę i jadę przed nimi tak żeby nie mogli mnie wyprzedzić dizelek na wysokich obrotach bez kata trochę kopci prosto na nich i jest fajnie

Kolejny szeryf drogowy nam się trafił?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Wrz 2021, 14:36

Mnie też zajeżdżają i co
GEJ OK! Prowadzę najlepszy serwis mercedesa na Białołęce w Warszawie. Zapraszam wszystkich Gejów ale nie tylko.
AutoMero
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9 tdi
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

15 Cze 2023, 15:43

AutoMero napisał(a):Mnie też zajeżdżają i co
No ale może to kwestia twojej jazdy? Mnie jakoś nikt drogi nie zajeżdża.

Mnie kiedyś jak byłem młody ciśnienie podnosiła jazda na zderzaku kogoś za mną i takie popędzanie. Oczywiście było to w momencie kiedy były ograniczenia i jechałem z dozwoloną aktualnie prędkością (czasem lekko naginając nawet przepisowe ograniczenie). Dzisiaj nie robi to na mnie wrażenia i uważam, że większe ciśnienie ma ten co jedzie z tyłu i czasem na zwykłej drodze jedzie tak cisnąc się przez kilka km aż wyprzedzi. Później przedemną jedzie znowu tak samo bo jedzie kolejny pojazd przed nim itd. :wink:
Ostatnio podbity przez Redakcja, 15 Cze 2023, 15:43
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34