Docieranie silnika na LPG

07 Gru 2021, 14:12

Pierwszy 1000km za mną. Dziś zatankowałem oba zbiorniki do pełna za 320zł. Niecałe 35l benzyny i trochę ponad 33 litry gazu.
Koszt 100km to równowartość 5l benzyny.
Teraz będę już jeździł w większości na gazie, więc koszt pewnie spadnie poniżej 4 l benzyny.
Chyba jednak warto było poświęcić Outlandera, dla takich oszczędności :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

07 Gru 2021, 14:34

yeti65 napisał(a):Koszt 100km to równowartość 5l benzyny.
Hm... to tak mało Ci pali?
yeti65 napisał(a):Teraz będę już jeździł w większości na gazie, więc koszt pewnie spadnie poniżej 4 l benzyny.
Wychodzi jakieś 6,8l gazu, zmieścisz się w tym. Trochę małe te wartości jak dla tego samochodu.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

07 Gru 2021, 14:52

Outlander 2.0 palił mi średnio 7l benzyny, to Duster 1.0 nie powinien palić więcej. Ja akurat mam trasy sprzyjające oszczędnej jeździe. Myślę, że na swoich codziennych trasach nie będzie problemu z zejściem poniżej 7 l gazu. Na Forum Dacii regularnie schodzą poniżej 7 l gazu na 100km i to z tankowania, bo komputer jest kłamcą jakich mało, tylko, że oszukuje w drugą stronę niż inne :lol: Komputer 7,5, dystrybutor 6,7 :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

07 Gru 2021, 14:59

yeti65 napisał(a):Outlander 2.0 palił mi średnio 7l benzyny, to Duster 1.0 nie powinien palić więcej. Ja akurat mam trasy sprzyjające oszczędnej jeździe
Ok, bo już myślałem że kręcisz się gdzieś w koło komina :) ale nawet przy takich trasach sprzyjających oszczędnej jeździe to dobry wynik jak na takie auto.
yeti65 napisał(a):Komputer 7,5, dystrybutor 6,7
No to bardzo ciekawe :wink: A może to ma tak działać trochę psychologicznie bo jak widzisz że więcej pali to jedziesz wtedy bardziej oszczędnie :mrgreen:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

07 Gru 2021, 17:28

Rokiko napisał(a):o to bardzo ciekawe A może to ma tak działać trochę psychologicznie bo jak widzisz że więcej pali to jedziesz wtedy bardziej oszczędnie

Psychologiczna zagrywka to była w Mitsubishi.
Po 4 godzinach przerwy, kasował licznik zużycia paliwa i trzeba było od nowa "starać się" o dobry wynik :lol:
No i ciężko było porównać spalanie licznikowe do faktycznego.
Dlatego zawsze przy tankowaniu, zerowałem mały licznik przebiegu.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

09 Gru 2021, 13:09

yeti65 napisał(a):Komputer 7,5, dystrybutor 6,7

Pytanie, czy podczas jazdy na LPG, komputer pokazuje ci spalanie LPG czy nadal benzyny :?:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Gru 2021, 13:21

MotoAlbercik napisał(a):Pytanie, czy podczas jazdy na LPG, komputer pokazuje ci spalanie LPG czy nadal benzyny

Jak jadę na benzynie to pokazuje średnie i chwilowe na benzynie.
Jak jadę na gazie to pokazuje jedynie średnie na gazie.
Myślę, że obliczenie faktycznego zużycia gazu jest trudniejsze, niż benzyny, ze względu na większą zmienność gęstości, w zależności od temperatury.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

09 Gru 2021, 13:23

Średnie zużycie, nie ma za bardzo nic wspólnego z realnym. Jedynie wg chwilowego spalania można stwierdzić ile dany silnik pali na danym biegu, przy danym obciążeniu.
Ale i tak coś dziwnie to masz, bo jak pokazuje średnie, to pokazuje i chwilowe na tym samym paliwie. Nie może być tak, że chwilowe pokazuje z benzyny, a średnie z LPG. Albo pokazuje tylko średnie z LPG. Coś nie tak masz. Chyba, że masz osobny wyświetlacz do LPG.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Gru 2021, 13:27

MotoAlbercik napisał(a):Nie może być tak, że chwilowe pokazuje z benzyny, a średnie z LPG. Albo pokazuje tylko średnie z LPG. Coś nie tak masz. Chyba, że masz osobny wyświetlacz do LPG.

Jak jadę na gazie, to w ogóle nie pokazuje spalania benzyny. I jak jadę na gazie to opcja spalania chwilowego jest po prostu niedostępna. Zasięg też pokazuje jedynie na tym paliwie na którym aktualnie jadę.
Chyba, że spalanie chwilowe na gazie jeszcze się nie skalibrowało, bo chwilowe na benzynie pojawiło się dopiero po jakimś czasie, a do tej pory jeździłem więcej na benzynie, niż na gazie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

09 Gru 2021, 22:22

Ostatnio miałem z kimś dyskusję nt luzów zaworowych w tym silniku przez lpg. Generalnie jak to tam wygląda? Co ile producent przewiduje regulację i jakie to koszty. Ponoć bardzo duże.
Gość114260
 

10 Gru 2021, 05:21

quel napisał(a):Ostatnio miałem z kimś dyskusję nt luzów zaworowych w tym silniku przez lpg. Generalnie jak to tam wygląda? Co ile producent przewiduje regulację i jakie to koszty. Ponoć bardzo duże.

W planie serwisowym nie ma takiej pozycji.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

10 Gru 2021, 10:10

yeti65 napisał(a):W planie serwisowym nie ma takiej pozycji.
Ciekawe :) bo precież to ten sam silnik co w Cilo a tam była w instrukcji informacja że jak jest zasilany LPG to luzy należy kontrolować co 30tkm.

Dzień dobry Panu,
producent nie podaje interwałów przebiegu pojazdu do regulacji zaworów w związku z tym czynności takie są wymagane jedynie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości związanej z pracą silnika.
Odpowiedź z Renault w przypadku Dacii z tym silnikiem.

A tu pytanie o kontrolę mojego znajomego który był zainteresowany tym silnikiem w Duserze ale zapytał za wczasu o taką regulację.
Szanowny Panie,
poniżej przesyłam ogólne koszty związane z regulacją luzów zaworowych:
- koszt kontroli luzów zaworowych to 707zł
- koszt regulacji luzów zaworowych ( co wiąże się z wymianą popychaczy ) 2404,65zł plus koszt części 1 popychacz kosztuje od 69 do 94 zł max do wymiany 12szt. plus części wynikające z technologi.
Szczegółowy kosztorys regulacji może powstać dopiero po kontroli luzów...
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Gru 2021, 12:39

yeti65 napisał(a):Jak jadę na gazie, to w ogóle nie pokazuje spalania benzyny. I jak jadę na gazie to opcja spalania chwilowego jest po prostu niedostępna. Zasięg też pokazuje jedynie na tym paliwie na którym aktualnie jadę.

Ok. W tym ukłdzie masz osobno pokazywane spalanie Pb i LPG.
yeti65 napisał(a):Chyba, że spalanie chwilowe na gazie jeszcze się nie skalibrowało, bo chwilowe na benzynie pojawiło się dopiero po jakimś czasie, a do tej pory jeździłem więcej na benzynie, niż na gazie.

Może i tak być. Ja mam Staga ( nie pamiętam jakiego ), i u mnie oba spalania od razu były widoczne. Ale to może zależy od wersji sterownika LPG. U mnie jest to tak, że jak mam włączony ekran spalania ( mam widoczne spalanie chwilowe, średnie i zasięg na jednym ekranie ) to w momencie przełączania się zasilania przez kilka sekund świecą się kreski i potem jest już dostępne. Oczywiście jak było wspominane, spalanie średnie ma się nijak do faktycznego, przy dystrybutorze. Ale spalanie chwilowe już jak najbardziej.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000