Parkowanie samochodem na promie - przeprawa promowa

22 Cze 2023, 14:36

Jeśli ktoś ma w planach wakacyjnych zwiedzanie krajów skandynawskich samochodem, to atrakcyjną opcją może być skorzystanie z transportu promowego. Jak powinien być zaparkowany pojazd na promie? Czy można pozostać w aucie podczas podróży? Czy problemem będzie bagażnik dachowy? Radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

"Parkowanie na promie wymaga od kierowców koncentracji i precyzji oraz bezwzględnego respektowania poleceń obsługi kierującej ruchem. Jednocześnie na pokład wjeżdża kilkaset samochodów, jeden za drugim, więc prowadzący pojazd musi jechać wolno, aby móc szybko zareagować, jeśli poprzedzające auto nagle zahamuje lub obsługa nakaże zatrzymanie. Trzeba być przygotowanym na strome podjazdy między poziomami garażowymi i ciasne manewry. Cały proces może kojarzyć się z parkowaniem na wąskiej uliczce w Paryżu, prawie zderzak w zderzak, ponieważ samochody są ustawiane bardzo blisko siebie" wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Parkowanie samochodem na promie - przeprawa promowa Na etapie zakupu biletu należy podać całkowite wymiary samochodu, nie zapominając o uwzględnieniu takich elementów, jak bagażnik dachowy czy rowery, a nawet hak holowniczy. Jeżeli popełnimy błąd i wpiszemy błędne dane, możemy spodziewać się wstrzymania wjazdu auta lub naliczenia dodatkowych opłat w porcie. Po zaparkowaniu i upewnieniu się, że zaciągnęliśmy hamulec postojowy, trzeba zamknąć i opuścić pojazd. Może się zdarzyć, że załoga poprosi o chwilowe pozostanie w pojeździe, dopóki nie będzie można bezpiecznie wyjść. Podczas podróży promem nie ma możliwości wrócić do samochodu po jakiś pozostawiony w nim drobiazg. Najlepiej wcześniej przygotować wszystko, co może być nam potrzebne. Wyjątkiem są małe i krótkie przeprawy promowe, w czasie których kierowca i pasażerowie nie muszą wysiadać(1).

Tuż przed przybyciem promu do miejsca docelowego kapitan wydaje komunikat, prosząc wszystkich o powrót do swoich pojazdów. Ważne, aby nie uruchamiać zbyt wcześnie silnika i zachować ostrożność podczas opuszczania promu. Na miejscu na pewno będą obecne służby kierujące ruchem, do poleceń których należy bezwzględnie się stosować.

Większość operatorów nie stosuje żadnych ograniczeń dla samochodów elektrycznych, a na niektórych promach znajdują się ładowarki do takich aut.

źródło: (1) Informacje pochodzą ze stron internetowych operatorów promowych; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

22 Cze 2023, 14:57

Przed wjazdem na prom warto wiedzieć jakim samochodem dokładnie się poruszamy i jaką ma długość bo niektóre VANy chyba powyżej 5m mogą mieć większe opłaty. Warto to mieć na uwadze kiedyś mnie to zaskoczyło, a różnica w cenie była coś o koło 1/3 większa, a samochód przekraczał 5m o niecałe 9cm :naughty: więc w jedną stronę płynąłem legalnie, a w drugą z biletem tańszym bo i tak tego nikt nie sprawdzał :mrgreen:

Z rowerami na dachu już tak nie przejdzie i trzeba dopłacić bo wysokość samochodu przekroczy tą określoną chyba 2m jak dobrze pamiętam.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Powrót w korku
    Na powrót z wakacji lepiej wybierać czas, gdy natężenie ruchu jest jak najmniejsze. Niekiedy się to nie udaje i wtedy czeka nas stanie w korku. W takiej sytuacji kierowca powinien zachować spokój, stosować się ...